No aizraušanās līdz unikālai biznesa idejai

“Mūs interesē sports. Viens no mums ilgstoši nodarbojies ar florbolu, otrs – ar futbolu, trešais – ar basketbolu un volejbolu. Sports ir neatņemama mūsu dzīves sastāvdaļa, tādēļ arī biznesa ideja par īpašas sporta monitoringa sistēmas radīšanu komandu sportam radās dabiski, ņemot vērā intereses, pieredzi, dzirdēto un lasīto par sporta statistikas apkopšanu un izmantošanu treneru darbā. Šobrīd tehnoloģijas arvien vairāk ienāk mūsu ikdienā, mājā un arī sportā. Pasaulē šādi risinājumi, kas izmaksā ļoti dārgi, ir, taču radās doma, vai mēs, izmantojot citu tehnoloģiju, nevarētu izgatavot kaut ko tikpat labu, bet pieejamāku ne vien profesionālajam, bet arī amatieru sportam.” Tā par savu kopīgās idejas aizsākumu stāsta “EchoSports” idejas autori, draugi un bijušie klasesbiedri Kaspars Urbāns, Māris Dreija un Mikus Veidemanis. 

Idejas realizācija sākās ar dalību biznesa ideju konkursā “Biznesa ekspresis”, kad ieceres bija nepieciešams uzlikt uz papīra. “EchoSports” Valmieras biznesa inkubatora paspārnē darbojas jau vairāk nekā trīs gadus, un šajā laikā daudz piedzīvots, pārvarētas grūtības, meklējot risinājumus, lai īstenotu savu ideju par sportistu treniņu un spēļu monitoringa sistēmu. Uzņēmums uzvarējis arī grantu konkursā “Atspēriens”, kas deva gan finansiālu ieguldījumu idejas realizācijai, gan arī vēlreiz apliecināja, ka tā ir dzīvot spējīga. 

Palīgs treneriem, sporta komentētājiem, sportistiem

Sporta monitoringa sistēma uzrauga sportistus, seko līdzi viņu veikumam spēles vai treniņu laikā – cik daudz, cik ātri sportisti skrien, cik intensīvi trenējas. Iegūtie dati jau procesa laikā ir redzami trenerim, parādot, kurš sportists ir aktīvākais, kuram nepieciešama lielāka motivācija, kuram būtu jāpiebremzē, lai nepārsniegtu pieļaujamo slodzi. Dati tiek ievākti un aprēķināti, padarīti trenerim pieejami uzreiz spēles laikā ar bezvadu risinājuma palīdzību. Tas dod iespēju sekot līdzi procesam, nepieciešamības gadījumā nekavējoties izdarot korekcijas spēles vai treniņa gaitā. 

Sadarbībā ar RTU Dizaina tehnoloģiju institūtu ir izveidota veste, ko katrs sportists uzvelk zem sporta apģērba. Vestē tiek iestiprināts neliels čips, kas fiksē dažādus datus. Sporta zāle vai laukums ir aprīkots ar tehnoloģijām, kas šos datus apstrādā un uzkrāj mākonī, ļaujot tiem piekļūt no trenera telefona, planšetes vai datora. Ar tehnoloģijas palīdzību iespējams noteikt sportista atrašanās vietu telpā, mērot pārvietošanās ātrumu, virzienu maiņu, tāpat tiek piefiksēts paātrinājums, eksplozivitāte un daudzi citi parametri, ko būtiski analizēt, lai izdarītu secinājumus par sportista spējām, atdevi, sagatavotību un pat riskiem.

Tāpat rasti risinājumi automātiskai spēles tīrā laika fiksācijai un datu strukturēšanai spēles gaitā, lai pēc tam analizētu, kāda bijusi situācija spēles sākumā, vidū un beigās. “Mēs mēģinām sarežģīto uztaisīt vienkāršu, jo uzskatām, ka sporta trenerim, kurš ir profesionālis savā jomā, nav jāpārzina sarežģītas datorprogrammas vai datu ievākšanas tehnoloģijas. Viņam ir jānodrošina saprotama, ērti lietojama un noderīga informācija, ko tālāk izmantot savā darbā, paaugstinot kopējo komandas sniegumu,” skaidro puiši. 

Līdz šim neviens skaidri nezināja, piemēram, florbolā, kāds ir faktiskais spēles laiks, cik kilometrus spēlētāji spēles laikā noskrien, kāda ir vidējā ātruma attiecība, kādai slodzei ir jāgatavojas fiziskajos treniņos. Tagad šī informācija ir pieejama.

Tehnoloģiju gan treniņos, gan spēlēs jau aktīvi izmanto Rubenes florbola komanda, kā arī kādas universitātes sporta fakultāte Čehijā. Tehnoloģijas testētas arī vairākās spēlēs Vidzemes Olimpiskā centra futbola laukumā un sporta zālē. Tehniski nodrošināts arī Arēnā Rīga notikušais Latvijas čempionāta florbolā finālturnīrs, kurā visas komandas izmantoja šo sistēmu. Datus izmantoja gan treneri, gan televīzijas, iegūstot ērti salīdzināmus datus par konkrētiem spēlētājiem, tādējādi spēļu komentēšanu padarot skatītājiem interesantāku. 

Drīzumā plānots paplašināt tehnoloģijas iespējas, vienlaikus ļaujot mērīt arī ar sportista organisma funkcionēšanu saistītus datus, piemēram, sirds ritmu. Kā stāsta idejas autori, viņi nav profesionāli treneri, tādēļ labprāt idejas izstrādes posmā sadarbojas ar sporta profesionāļiem, kuri paskaidro, kāda veida datus nepieciešams ievākt, kas varētu noderēt treniņu procesā. 

Sadarbība ar Valmieras biznesa inkubatoru

Domājot par aspektiem, kādos biznesa izaugsmei atbalstu ir sniedzis Valmieras biznesa inkubators, “EchoSports” puiši vispirms norāda uz praktiskām jomām, bez kurām iztikt ir neiespējami. Jaunam uzņēmumam, kas vēl strādā pie produkta izveides un pamata darbības virzienā nepelna, ir ļoti labi, ka tiek nodrošinātas darba telpas, kur strādāt, organizēt tikšanās ar sadarbības partneriem. Vēl ļoti nozīmīgas ir atbalsta programmas, grantu programma, dažādas pieejamās konsultācijas un mācības, kā arī kontakti. Tiek organizēti dažādi semināri, kuros ar pieredzi dalās cilvēki, kuri ir gājuši līdzīgu ceļu uzņēmējdarbībā, tostarp viņu neveiksmēm.

Kā stāsta puiši, strādājot pie “EchoSports” produkta, nepārtraukti nākas saskarties ar cīņu, jo, radot risinājumu pilnīgi no jauna, nav iespēja pie kāda zinoša speciālista aizbraukt un pakonsultēties, kā labāk darīt. Viss ir jāizdomā un tehniski jāīsteno pašiem. Šajos brīžos ļoti noder zināšanu bāze, ko katrs guvis savā jomā, kā arī mīlestība pret sportu.

“EchoSports” puiši apliecina, ka pietiek tikai ar ideju un gatavību to īstenot, lai vērstos Valmieras biznesa inkubatorā. Pastāstot savu ideju un to apspriežot ar citiem, iespējams saņemt tās novērtējumu, paskatīties uz to no malas. Tas ir izaicinājums, meklējot idejas vājās puses, izvērtējot sliktākos attīstības scenārijus, ideju uzlabot un pilnveidot. 


Bizness

Uz Ziemellatvija.lv pilno versiju