Pirms lakšu tirdzniecības jāsaņem atļauja

Ik gadu Dabas aizsardzības pārvalde saņem iedzīvotāju jautājumus par lakšu jeb mežloku tirdzniecību, jo savvaļā sastopamais augs ir aizsargājams, taču vienlaikus tas brīvi mēdz būt pieejams arī tirdzniecības vietās.

Iestādes Dabas aizsardzības departamenta direktore Gita Strode skaidro: 

“Nav noslēpums, ka lakšus šajā sezonā samērā brīvi var nopirkt tirdzniecības vietās, kas zinātājiem raisa jautājumus par to izcelsmi. Patvaļīga lakša ievākšana savvaļā ir aizliegta, savukārt legāla, mājās audzētu, lakšu tirdzniecība ir grūti kontrolējama.” 

Sodi par lakšu nelikumīgu realizāciju nav no tiem mazākajiem:

„Gadījumā, kad tiek iegūti pierādījumi lakšu ieguvei savvaļā, tiek uzsākta administratīvā pārkāpuma lietvedība un nodarītā pārkāpuma būtiskuma izvērtēšana. Saskaņā ar Administratīvo pārkāpumu kodeksa 78. pantu par normatīvajos aktos noteikto sugu un biotopu aizsardzības prasību pārkāpšanu var piemērot naudas sodu fiziskajām personām no 15 līdz pat 700 eiro, konfiscējot nelikumīgi iegūtos augus, savukārt juridiskajām personām – no 70 līdz pat 1400 eiro ar nelikumīgi iegūto augu konfiskāciju.” 

Dabas aizsardzības pārvalde atgādina, ka lakši tiek tirgoti arī kā sēklas un stādi, līdz ar to katram gardēdim ir iespēja šo augu audzēt legāli savām vajadzībām.

Par aizdomīgiem lakšu realizācijas gadījumiem aicinām ziņot e-pastā: [email protected] vai zvanot 67509761. 

Bizness

Uz Ziemellatvija.lv pilno versiju