VIDEO: “Valka nav ciematiņš aiz meža”; valcēnieši aizvainoti par kaimiņu novadu izteikumiem 11

Saeimas deputāti otrdien atgriezīsies pie garajām debatēm par novadu reformu. Bet tikmēr daudzviet Latvijā jūtams, ka politika sarīdījusi pagastu pret pagastu. Sevišķi tas manāms cilvēku noskaņojumā Valkas novadā.

Kad ar protesta akcijām pret iekļaušanu Valkas novadā asi iebilda kaimiņi, šos kategoriskos “nē” pavadīja komentāri, ka Valka esot atpalikusi pilsēta. Daudzos valcēniešos radies aizvainojums par šādiem kaimiņu izteikumiem. 

Valka ir kā negribētā, atstumtā pašvaldība. Kategorisku ”nē” pievienošanos Valkas novadam izteica Rūjienas un Naukšēnu novadi, un ar skaļiem protestiem ielās izgāja Strenču, Beverīnas un Trikātas ļaudis. Bet kā tas liek justies pašiem valcēniešiem?

Valkas veterinārārstei, kad pie viņas ved dzīvniekus, nākas uzklausīt valcēniešu aizvainojumu, cik necienīgus epitetus par Valku izteikuši apkārtējo novadu ļaudis, izsakot nepatiku par novadu reformas plānu pievienot viņus Valkas novadam.

“Kad saka, te ir galīgs purva nostūris, vai izsakās vēl citādi nepatīkami, bet… es ne velti pārnācu uz šejieni dzīvot pirms 20 gadiem, un man pat nav žēl, ka pametu Valmieru,” saka veterinārās klīnikas ”Spožā spalva” ārste Ingrīda Vilne.

Arī reģionālā laikraksta ”Ziemeļlatvija” redaktore pauž vilšanos, cik nievājoši un pat riebīgi par Valku izteikušies tās tuvākie kaimiņi – Strenču novada ļaudis – pēdējo divu nedēļu protesta akcijās.

“Viens pēc otra saka ar Valku ”nē”, tad cilvēkiem tiešām sāk rasties iespaids, ka Valka ir ”ciematiņš aiz meža”, kaut kāds nostūris, kur ir bads un tukšums. Tad cilvēks sāk justies aizvainots,” uzskata laikraksta ”Ziemeļlatvija” galvenā redaktore Inguna Johansone.

Reaģējot uz kaimiņu izteikumiem, Valkas kultūras nama gaismu tehniķis veica uzsaukumu boikotēt Rūjienas saldējumu un neiepirkties Naukšēnu novada saimniecības ”Kunturi” veikalā Valkā.

“Ja jau mēs tādi nabadzīgi esam, ko tad mēs viņa gaļu ēdīsim. Likās, ka mēs šeit Valkā esam trešā pasaules valsts, bez interneta, dzīvojam kokos. No Rūjienas un Naukšēnu aktīvistiem tas bija sitiens zem jostas vietas,” uzskata gaismu tehniķis Ilvars Rullis.

Tiek arī apšaubīti kaimiņu novadu izteikumi, – Valka esot tik slikta, ka iedzīvotāji mūk projām. “Ja vēlēsieties atrast dzīvesvietu Valkā, tas ir ļoti sarežģīti, jo pieprasījums ir pēc dzīvokļiem. Cilvēki pārceļas no citām vietām. Te ir darbavietas,” uzsver Inguna Johansone.

Valkas industriālais parks ar 350 darbavietām esot pierādījums novada spējai piesaistīt investīcijas. Te ražo pat detaļas “Porsche”, “Audi” un “Mercedes”, atsevišķas komponentes avioindustrijai. Savukārt kāda putu polietilēnu ražošanas uzņēmuma eksporta tirgus sniedzas līdz Ķīnai. Uzņēmumā uzskata, – pierobežas dēļ valdībai nāksies Valkas novadam noteikt īpašāku nodokļu statusu, lai atbalstītu Valkas uzņēmējus.

“Ja igauņu uzņēmējam izmaksā 1000 eiro darbinieks un Latvijas uzņēmējam izmaksā 1000 eiro darbinieks, iekļaujot visus nodokļus, Igaunijas pusē saņem par 150 eiro vairāk uz rokas. Mums šī konkurence ir jāiztur, lai mēs varētu piesaistīt darbiniekus,” norāda  ”PEPI RER” valdes priekšsēdētājs Imants Šteins.

“Lai pašvaldību finanšu aprēķinā būtu ņemti vērā tie Latvijas valstspiederīgie, kas deklarējušies Valgā, jo faktiski 90% no viņiem dzīvo šeit. Tā ir fiktīva deklarēšanās Valgā, lai saņemtu Igaunijas sociālos un veselības aprūpes labumus, bet patiesībā dzīvo Latvijā, te iepērkas veikalos, Latvijā veic komunālos maksājumus. Tas viss tiek aplikts ar PVN. Pašvaldība no tā neko neiegūst, bet Latvijas valsts budžets papildinās. No tā daļu naudas atdot pašvaldībai būtu tikai loģiski un godīgi,” uzskata Valkas novada mērs Vents Armands Krauklis (Vidzemes partija) .

Valcēnieši uzskata, – ja Saeimas deputāti lems Valku atstāt kā vienu no mazākajām pašvaldībām valstī, tad valdībai būtu jāslēdz unikāli sadarbības līgumi ar Igauniju, jāpiešķir novadam dažādas privilēģijas. Valka un Valga tagad par Eiropas miljoniem veido kopēju pilsētas centru. Bet turpmāk Valkai var būt problēmas ar fondu naudas piesaisti, jo kritēriji ir iedzīvotāju skaits un teritorijas lielums.

“Uzskatām, ka būtu loģiski, ja pašvaldības līdzfinansējuma daļa Eiropas Savienības projektos būtu mazāka. Mazākais pašvaldībai būs grūtāk nodrošināt līdzfinansējuma daļu. Ja valsts ir izšķīrusies – jūs būsiet mazāki, nu, tad valstij jāpanāk pretī,” pārliecināts ir Valkas mērs.

Situācijā, kad kaimiņi dauza Valku, valcēniešiem esot kāpusi lokālpatriotisma sajūta. Turklāt arvien biežāk valcēniešos esot dzirdama tieši viegla nopūta, ka Valkas novadā netiks iekļauti Strenči, Seda un Ēvele. Tās ir teritorijas, kurām ir lieli pašvaldību savstarpējie norēķini ar Valmieru, piemēram, par skolēniem. Šīm pašvaldībām esot Valkas novadā, nozīmētu tieši naudas aizplūšanu projām no Valkas.

Komentāri 11

kurkulis13

Ne jau pret Valkas iedzīvotājiem, bet gan pret Valkas valdošo iekārtu un sistēmu ir protesti.Te jau žurnālistu vainu, pasniedzot šo rakstu tendenciozi. Un arī Valmiera negrib Valku pie sevis. Ir redzams, ka vaina nav jāmeklē cilvēkos, bet gan pastāvošajā iekārtā. Kura visus šos gadus dzīvojusi un gulējusi uz lauriem, bet nav padomājusi nekur tālāk, kā tikai par savu labklājību. Rezultāts ir redzams.

pirms 8 mēnešiem, 2020.03.11 08:44

bezugunsnavdumu

Kā tad ne pret valceniešiem? A kurš ievēlēja esošus klaunus? Tādi kurkuļi kā tu. Kuri sēž un gaida, nevis iet mitiņā, ar lozungu - es neesmu krauklis. Sēdi nogaidi, tātad esi tāds pats kā esošā valdība.
Patreiz tevi tikai ar plakātu zākā, bet drīz arī sejā spļaus.

Cik valceniešu piedalijās Trikātā un cik Strenšos, ar plakātu - es neesmu krauklis?

pirms 8 mēnešiem, 2020.03.11 18:12

bezugunsnavdumu

Pareiz Rulli neēd saldējumu un gaļu arī. Dzer cimzes alu. Tev piestāv. Atbalsti vietējos.

pirms 8 mēnešiem, 2020.03.11 18:15

bezugunsnavdumu

Tu nekad kraukli nepierādīsi cik fiktīvi un cik nē. un Kautkur bija jau statistika ka knapi pāris simts laimīgo pārgāja, jo Igaunijā šķūnī nedeklarē, kā Latvijā, bet iegādāties dzivokli vai lauku sētu tomēr nav tas pats kā nobalsot par tevi. Būs vien jāsādzīvo ar trūcību, tas ir tavas bezatbildīgas politikas, būvējot Jaunos Vasekus no Valkas, augļi.

pirms 8 mēnešiem, 2020.03.11 18:19

bezugunsnavdumu

Un pārdeklarējas nejau sociālo labumu dēļ, tā atsvars pret dzīvokļa iegādi ir niecīgs, bet bēg no nodokļu izsaimniekošanas, ko tu veiksmīgi praktizē un piekopj. Latvijas ekonomika ne ar ko neatšķras no psrs. Visa nauda kopējā katlā, tad lemj kuram dot. Igaunijā ja ceļiem, tad ceļiem. Tāda kolhoza kā namsaimnieks Igaunijā nav, un katrs pagalms ir sakopts bez nekādas ķeizara atlaujas uz 99 gadiem, un kur aug dadži vai bedres metra dziļumā, tur jau redzams kā dzivo padibenes.

pirms 8 mēnešiem, 2020.03.11 18:23

kurkulis13

Voldemār, ej tak izgulies. Pietiek tavu muļķibu. Ņem slotu rokās un kop Igauņu zemi. Slauki kārtīgi, savādāks patrieks no darba

pirms 8 mēnešiem, 2020.03.11 20:18

bezugunsnavdumu

Patiešām esi psrs atraugas produkts. Kā mani var izmest, ja man Igaunijā sava uzkopšanas firma? Pats sevi izmetīšu? Tas pie jums Latvijā, viss kā psrs, pagalmi nepieder iedzīvotājiem. Bedres metru dziļumā. Teritoriju uzkopšanas firmu līdz ar to arī nav, ir tikai nelaimīgie simtlatnieki. Tas arī ir Latvijas attīstības līmenis. Elementāro nevarat nodrošināt. Tāpēc viss pie jums mužigi būs slikti. Nevarat bez psrs ideju.

Logiski ka ar slotu nestrādāju. Pasaulē ir izdomāti citi instrumenti. Ar slotu tas tikai Latvijā, jo pat darbanemējus nevarat nodrošināt ar instrumentu, vienīgi kā psrs, 30 gadus atpakaļ, ar slotu.

Un kā Valkā sakopj ceļmalas. Ar greideri sastumj kaudzēs un vīri met ar lāpstām, kā psrs. Ielu slaucīšanas ikārtu protams ka nevajag, priekškam, psrs nebija un Valkā nevajag.

pirms 8 mēnešiem, 2020.03.12 18:09

lukiasmi

Tas idiots ir sētnieks? Ha, ha, ha! Labais! :)

pirms 8 mēnešiem, 2020.03.12 08:23

bezugunsnavdumu

Idiots ir tikai tu un Latvijas psrs ļaudis. Kuri labāk par minimālo strādās žāgētava, bet par sētnieku nedod dievs. Jo Latvijā, kā jau psrs laikos, dzīvo uzskati, ka sētnieks ir pedējais darbs. Igaunija ir civilizācijas zeme. Tur nešķiro pēc darba. Par Igaunijas sētnieka darba apmaksu jums tikai sapņot. Neviens Valkas domes darbinieks, ieskaitot dižvadoni, nesaņem.
A kas tur darba? Pēc pusdienām nekad nestrādāju, bet 8 sākums.

Rējiet tālāk, lūzeri.

pirms 8 mēnešiem, 2020.03.12 18:02

bezugunsnavdumu

Iedomājies, ne katrs fūres šoferis saņem tik cik par teritoriju uzkopšanu. Bet daudziem sapņu darbs. Tākā es smiešos pedējais, kad tu par grašiem izniekosi savas dzīves dienas, guļot būdā un ēdot roltonus, kādā smago stāvvietā.

Man neviens neliedz jebkurā dienā, arī līdz pulskten 12, aizbraukt pie jūras, pavērot viļņus.
A vēl man atvalinājumi pienākās. Un pilnais sociālais pakets arī tiek nodrošināts.

pirms 8 mēnešiem, 2020.03.12 18:16

panda13

Es tev Voldemār varu pateikt vienu. Ja tu netīrīsi manas mājās pagalmu, nenovāksi tos mēslus stiklu lauskas, tad tu nestrādāsi. Arkadia haldus par tevi jau ir uzrakstīts iesniegums. Un nez vai vai tavas izziņas par to, ka esi slims tev palīdzēs. Un pēdējais-iesaku izbeigt portālā rupjības

pirms 8 mēnešiem, 2020.03.13 19:39

Foto

Uz Ziemellatvija.lv pilno versiju