VIDEO: Valkas novadam samazina brīvpusdienu dotāciju

Sākoties attālinātajam mācību procesam, Valkas novada pašvaldība jau pirmajā nedēļā nolēma skolēnus nodrošināt ar siltām pusdienām. Ēdiena piegāde mājās tika sākta 26. martā. Tomēr nu izrādās, ka iniciatīva bijusi pārsteidzīga. Valsts piešķirtās dotācijas skolēnu brīvpusdienām varēja sākt izmantot tikai no 1. aprīļa, kad spēkā stājās Izglītības un zinātnes ministrijas izstrādātie grozījumi Ministru kabineta rīkojumā par ārkārtējo situāciju valstī. Līdz ar to Valkas novadam aprīlī samazināta valsts dotācija, ieturot martā saņemto līdzfinansējuma daļu.

Valkas pilsētā pusdienas mājās pieved ap 130 bērniem, novada pagastos vēl pusotrs simts skolēnu saņem kartes pārtikas iegādei. Pašvaldībā stāsta, ka mēnesī tas izmaksā 10 tūkstošus eiro, jo ēdiena piegāde pakalpojumu sadārdzina. Viena bērna ēdināšanai nepieciešami 2 eiro 25 centi, no šīs summas valsts sedz 71 centu.

Par aprīļa pirmajām divām nedēļām saņemtā dotācija ir vien 205 eiro, jo ieturēti līdzekļi, kas iepriekš jau bija pārskaitīti par martu.

"Ja valsts daļa tā kā tā nosedz tikai vienu trešo daļu no izmaksām reālajām, ka tāpēc tagad ieturēt šo marta naudu, kas nav līdz galam iztērēta, jo aprīlī un maijā mums vajadzēs daudz vairāk naudas? Un agrāk vienmēr bija tā, ka tie līdzekļi, kas netika iztērēti, bija pārejoši uz nākamajiem mēnešiem," teica Valkas novada pašvaldības domes priekšsēdētājs Vents Armands Krauklis.

Izglītības un zinātnes ministrijas Komunikācijas daļā skaidro, ka martā vēl bija spēkā noteikumi, par kārtību, kādā aprēķina, piešķir un izlieto valsts budžeta līdzekļus pirmo līdz ceturto klašu skolēnu brīvpusdienām klātienē. Tā kā klātienes mācības nenotika, šo naudu lietot nedrīkstēja un, ja pašvaldība vēlējās sniegt palīdzību, pirms tika pieņemti noteikumu grozījumi, tam bija jārod līdzekļi savā budžetā. Valkas novadā vērtē, šinī gadījumā birokrātija ir nevietā.

"Es uzskatu, ka cilvēkam, amatpersonai sevišķi, ir jāizvērtē situācija un pašam jāpieņem lēmums. Un valstij šis lēmums būtu jāatbalsta, jo mēs jau strādājam cilvēku labā. Mēs domājam par saviem novada iedzīvotājiem, uzreiz tajā krīzes situācijā cenšamies viņiem palīdzēt, negaidot, kad mums no augšas dos pavēli - dariet tā vai dariet šitā," teica Valkas novada Sociālā dienesta vadītāja Natālija Dubrovska.

Novadā arī lemts, ka brīvpusdienas piešķir, vadoties pēc situācijas katrā ģimenē; ja vecāki pauduši, ka viņiem šāda palīdzība nepieciešama, tā tiek sniegta.

Ja bērns neietilpst valsts dotētajā mērķgrupā - trūcīga, maznodrošināta vai daudzbērnu ģimene, to sedz no pašu līdzekļiem.

"Ja ir jāved skolēniem un mājās tajā pašā laikā ir bērnudārza bērni, mēs nevedīsim tikai skolas vecuma bērniem, mēs aizvedam arī bērndārzniekiem, kuri mājās dzīvo. Tāpat mēs dodam tiem bērniem, kas it kā nav mūsu pašvaldības skolu bērni, bet ir deklarēti pašvaldībā," teica Dubrovska.

Pašvaldība šonedēļ nosūtījusi Izglītības un zinātnes ministrijai vēstuli, aicinot pārskatīt šo lēmumu un piešķirt dotāciju par aprīli pilnā apmērā. "Mēs izlietojām tieši tam mērķim, kam valsts budžetā tā nauda bija pielemta. Tā jau nav papildu nauda, tā ir tā nauda, ko katru mēnesi mēs saņēmām tā kā tā," norādja Valkas mērs.

Foto

Uz Ziemellatvija.lv pilno versiju