Par drošību jārūpējas, arī mācoties attālināti - ieteikumi skolēnu vecākiem 1

Valdība ieviesusi pasākumus koronavīrusa “Covid-19” izplatības ierobežošanai, un skolēnu vecākiem ir jārēķinās, ka vismaz divas nedēļas pēc skolas brīvlaika beigām mācību viela būs jāapgūst attālināti. Tas nozīmē, ka skolēniem mācību procesā būs jāizmanto dators vai viedierīce, kas, iespējams, līdz šim nav izmantota mācībām. Droša interneta lietošana kļūs svarīgāka nekā jebkad agrāk, jo riski globālajā tīmeklī nav mazinājušies.

Latvijas Drošāka interneta centra Drossinternets.lv preses sekretārs Kaspars Līcītis ir sagatavojis piecus padomus vecākiem skolēnu drošībai laikā, kad mācības notiks attālināti. “Viens no svarīgākajiem uzdevumiem ir sagatavot ierīci drošam apmācības procesam. Pirmkārt, skolēnam ieteicams izveidot atsevišķu lietotāja kontu, kas palīdzēs ierobežot iespēju piekļūt vecumam neatbilstošai informācijai. Tas ir īpaši svarīgi, ja datoru izmanto arī vecāki un tam nav uzstādīti vecuma ierobežojumi. Katrai operētājsistēmai jauna lietotāja konta izveidošana nedaudz atšķiras. Tāpat atšķirīga ir jauna lietotāja profila uzstādīšana dažāda vecuma ierīcēm. Kā izveidot lietotāja kontu datoram ar Windows operētājsistēmu, var uzzināt šeit: https://ej.uz/1bkx/,” vecāku uzmanību vērš Latvijas Drošāka interneta centra pārstāvis K. Līcītis. 

Internetā ir pieejamas instrukcijas arī datoriem ar vecākām Windows versijām. Apple ierīču īpašnieki par Apple ID izveidi bērnam vairāk var uzzināt: https://ej.uz/y5av.

Lai izvairītos no vecumam neatbilstošām bildēm un video

Ņemot vērā, ka mācību procesā skolēni izmantos Google meklētājprogrammu, iestatījumos jāieslēdz  “Droša meklēšana”. K. Līcītis uzsver, ka tā palīdzēs izfiltrēt attēlu, videoklipu un tīmekļa vietņu meklēšanas rezultātus no bērna vecumam neatbilstošas informācijas. Lai arī šis rīks nav simtprocentīgi precīzs, tas efektīvi cīnīsies ar pornogrāfiju meklēšanas rezultātos. Kā norāda K. Līcītis, plašāka informācija pieejama: https://ej.uz/jmtb. Droša meklēšana ir pieejama arī citām meklētājprogrammām, piemēram, Bing meklētājprogrammai informācija pieejama šeit: https://ej.uz/4x8f.>

Bērnu pasargāšanai no nevēlamas informācijas internetā lieliski noder vecāku kontroles rīki. Datoriem ar Windows operētājsistēmu noderēs šī informācija: https://ej.uz/kqba, bet Apple https://ej.uz/mmty. Ja mācību procesā  tiks izmantota viedierīce, vecāki aicināti uzstādīt Google Play un Apple piedāvātos kontroles rīkus “Family Link” un “Family Sharing” lietotņu un satura pārvaldībai bērnu viedierīcēs. Plašāka informācija pieejama: https://ej.uz/a17x.

Padoms, kā atbrīvoties no nevēlamām reklāmām

“Ar sava Google konta iestatījumu palīdzību jūs varat noņemt nevēlamas reklāmas, kuras jums tiek rādītas, lietojot internetu un Google pakalpojumus, piemēram, YouTube, Chrome un vēl citus. Reklāmas tiek rādītas, balstoties uz informāciju, kuru jūs ikdienā meklējat un skatāties internetā no savām viedierīcēm, tāpat arī ņemot vērā jūsu intereses un konkrētā brīža atrašanās vietu, kā arī vecumu, kādu esat norādījis savā Google kontā. Plašāka informācija pieejama: https://ej.uz/hq1h,” informē Latvijas Drošāka interneta centra  pārstāvis. 

Uz datora, kuru izmantos skolēns, noteikti ir jāieslēdz YouTube “Ierobežoto režīmu”, kas ierobežos iespēju, ka bērns saskarsies ar vardarbīga satura video. Informācija, kā to paveikt, ir pieejama šajā saitē: https://ej.uz/dyx1

Kā pārliecinājās “Ziemeļlatvija”, visas norādītās interneta saites var būt ļoti noderīgas vecākiem, arī tiem, kuri paši nejūtas droši digitālajā vidē. Katrā no adresēm ir paplašināts skaidrojums un  pamācības latviešu valodā, kā soli pa solim rīkoties, lai attālinātā mācīšanās būtu ne tikai ērta, bet arī droša.

Komentāri 1

bezugunsnavdumu

Ar šo mācību būs ļoti ērti uzzināt kurš lieto nelegālo win.

pirms 10 mēnešiem, 2020.03.23 15:08

Izglītība

Uz Ziemellatvija.lv pilno versiju