Projekts, kas aizkustina

Pārmaiņas var veicināt un radīt dažādi. Skolu vidē ierasti kļuvuši starptautiskie projekti, kas ne reizi vien izmaina skolēna domāšanu un pat dzīvi. Smiltenes vidusskola kā partneris līdzdarbojas Itālijas skolotāju īstenotajā Erasmus+ projektā “Radi pārmaiņas”, kura uzdevums ir dažādos veidos radīt pārmaiņas un veicināt spēju būt atbildīgiem par to, ko var paveikt ar mediju palīdzību. Pēc Itālijas, Nīderlandes, Vācijas un Lietuvas skolēnu viesošanās Smiltenē dalība projekta ieguva pavisam citu vērtību.

“Galvenā ideja ir tā, ka jauniem cilvēkiem vajadzētu kļūt aktīvākiem, tik tiešām mēģināt dažādos veidos radīt pārmaiņas, ne tik daudz prasīt no citiem, cik iesaistīties pašiem. Sākot ar sevi, tā bija pirmā fāze, otrā bija tuvākā sabiedrība (ģimene, skola, pilsēta – red.), bet trešā – mēs esam atbildīgi par to, ko varam darīt ar mediju palīdzību. Tas arī projekta dalībnieku viesošanās iemesls Smiltenē. Rosinājām jauniešus domāt, kā mēs varam ar mediju palīdzību radīt pareizu, nepareizu priekšstatu par vietu, kurā dzīvojam,” stāsta Smiltenes vidusskolas angļu valodas skolotāja Gundega Upeniece.

G. Upeniece piebilst, ka šajā gadījumā pārējām dalībvalstīm, izņemot lietuviešus, Latvija bija nepazīstama valsts un lielā jautājuma zīme. Jaunieši tika sadalīti grupās, viņu uzdevums bija iejusties žurnālistu un novērotāju lomā Smiltenē, lai gūtu priekšstatu, vai šī ir vieta, kur augt, jo tieši tāds ir Smiltenes novada lozungs.

“Vēlējāmies, lai pavēro ikdienu, atbrauc uz šādu mazu pilsētu ar vienu ielu centrā un to pašu uzraktu, kurā pat nav seši tūkstoši iedzīvotāju. Tad lūdzām izveidot publikācijas, kuras vēlāk speciāli tam domātā preses konferencē vērtēja žurnālistes Evita Ūdre un Baiba Vahere un sabiedrisko attiecību speciāliste Marita Mūze. Mani patīkami pārsteidza un saviļņoja, ko savās prezentācijās un novērojumos uzsvēra ārzemnieki. Viņi norādīja, ka Smiltenē lielākā vērtība ir cilvēki, projekta dalībniekus netraucēja ne būvdarbi pilsētas centrā, ne pie skolas. Viņus ļoti uzrunāja Vecais parks ar savu krāšņumu un cilvēki, kas ik dienu rūpējas par vidi, kurā dzīvojam, par drošību un viesmīlību. To pašu teica arī skolotāji, holandietis, prom braucot, atklāja, ka šī ir mierīga un ārkārtīgi tīra vieta, kurā viņš labprāt vēlētos dzīvot. Mēs visi ar savu rīcību veidojam iespaidu, kāds viņiem paliks par Smilteni un Latviju. Tāpēc gribu teikt paldies katram, sētniekiem, skolas saimniecītēm, kolēģiem, pašvaldības pārstāvjiem, mūsu skolas skolēniem un viņu vecākiem, kuri uzņēma ārzemju bērnus savā ģimenē. Tā ir uzdrīkstēšanās, atbildība un gādība. Mēs vairs šo cilvēku acīs neesam nezināma Austrumeiropas valsts. Tas patiesi aizkustina,” laikrakstam stāsta G. Upeniece.

Tā kā projekta tēma bija medijpratība, ar to nedēļas garumā bija saistītas virkne aktivitāšu. Kā viens no lielākajiem pārsteigumiem bija viesošanās Latvijas sabiedriskajā medijā – Latvijas Televīzijā. Tā jauniešiem bija kā īpaša dāvana, kas vienmēr paliks atmiņā ar sirsnīgo uzņemšanu. Latvijas Televīzijas žurnālists Ēvalds Dukuls projekta “Radi pārmaiņas” dalībniekus iepazīstināja ar TV studiju ēku. Skolēni guva ieskatu sabiedrisko mediju ikdienā, uzzināja, kā top ziņu sižeti un tiek nodrošināts, lai sniegtajai informācijai varētu uzticēties.
Projekta dalībnieki ieguva ne vien jaunas zināšanas, kas viņiem turpmāk palīdzēs rūpīgāk izvērtēt dažādus informācijas avotus, kā arī rosinās nepalikt vienaldzīgiem, sastopoties ar maldiem un dezinformāciju, bet arī apzināties, cik laimīgi var justies vietā, kurā dzīvo.

Izglītība

Uz Ziemellatvija.lv pilno versiju