Vēl līdz 13. oktobrim vidusskolēniem iespējams pieteikties konkursam "Biznesa skices"

Līdz 13. oktobrim vidusskolēni ar labām biznesa idejām un vēlmi iesaistīties reālā uzņēmējdarbībā, aicināti iesniegt pieteikumus konkursam “Biznesa skices”, ko rīko Swedbank sadarbībā ar Junior Achievement Latvia (JA Latvia) un Projektu banku. No skolēnu mācību uzņēmuma līdz reālam biznesam – tieši šādā ceļā vairāki gados jauni Latvijas uzņēmēji ir izveidojuši veiksmīgus uzņēmumus. Starp tiem ir arī madonietis Kristiāns Lancmanis, SIA Simple+ un zīmola LANCMAN bags izveidotājs.

Kristiāna uzņēmuma pirmsākumi meklējami JA Latvia “Skolēnu mācību uzņēmumu” (SMU) programmā, kuras ietvaros Latvijā ik gadu tiek nodibināti vairāki simti skolēnu mācību uzņēmumu, kas ļauj gūt pirmo pieredzi uzņēmējdarbībā. Kristiānu iedvesmojuši Dziesmusvētki – viņa uzņēmums ražo īpaši pielāgotus tērpu aizsargmaisus dejotājiem un dziedātājiem ar kabatām vainagiem, kurpēm un nošu grāmatām, ko iecienījuši arī biznesa ceļotāji. 

“Skolā es nebiju tas paklausīgākais bērns, jo man nebija kur likt enerģiju. Tad uzzināju par SMU programmu un sapratu, ka ir vērts pamēģināt. Tā sniedz iespēju pārbaudīt savas prasmes biznesa vidē un notestēt, kas īsti ir bizness,” stāsta Kristiāns. Saprast, kā pārdot klientiem un kā runāt ar žūriju, iemācīties veidot karjeru un attīstīt biznesu no idejas līdz peļņu nesošam uzņēmumam – tās ir tikai dažas no SMU programmas priekšrocībām, kas topošajam uzņēmējam palīdzējušas saprast, ko viņš vēlas studēt un darīt nākotnē. 

Pirmos soļus uzņēmējdarbībā Kristiāns Lancmanis spēris 10. klasē. “Izveidoju savu pirmo mācību uzņēmumu, kurā ražojām loģiku un prātu attīstošas spēles. Manuprāt, šis produkts nebija nevienam vajadzīgs, taču tas deva vērtīgu pieredzi. Pēc gada man jau bija jauns mērķis – uzvarēt Latvijas Skolēnu mācību uzņēmumu finālā. 11. klasē izveidoju komandu, un kopā ar skolotāju sākām meklēt tādu ikdienas problēmu, kas palīdzētu atrast īsto biznesa ideju. Togad notika Latvijas skolu jaunatnes Dziesmu un deju svētki, un sapratām, ka būtu forši kaut ko pārdot šai lielajai auditorijai, dejotājiem un dziedātājiem,” stāsta jaunais uzņēmējs. 

Sākotnējā ideja bijusi ražot metāla pakaramos, uz kuriem varētu salikt daudz smagu tautastērpu un ērti paņemt līdzi uz mēģinājumu. Blakusprodukts bija tērpu aizsargmaisi, ko pārvilkt pāri šim mehānismam. Taču drīz vien jaunieši sapratuši, ka viņiem trūkst gan zināšanu, gan resursu, lai ražotu kaut ko no metāla. “Nācās turpināt ar ideju, kas palikusi pāri – tērpu aizsargmaisiem. Klausoties cilvēku ieteikumos, runājot ar dejotājiem, dziedātājiem un citiem ceļotājiem, mēs izveidojām gala produktu. Sākotnējais blakusprodukts izrādījās īstā biznesa ideja,” stāsta Kristiāns. Tomēr viņš nenožēlo sākotnējo kļūdu – ir jāmērķē augstu, lai daudz sasniegtu. 


Pēc uzvaras Latvijas konkursa finālā Kristiāns nokļuva arī līdz Eiropas finālam, kur izcīnīja 2. vietu. “Ja nebūtu mērķējis uz pirmo, varbūt nebūtu izcīnījis otro. Tikai darot to, kas patīk, ir iespējams sasniegt maksimālo rezultātu,” uzsver Kristiāns Lancmanis. Viņš atzīst, ka biznesā ļoti svarīgs ir apkārtējo atbalsts, lai brīžos, kad nolaižas rokas un nezini, kā attīstīt savu ideju tālāk, nezaudētu drosmi un nepadotos. Tāpēc Kristiāns aicina meklēt domubiedrus un pieteikt savu ideju konkursam “Biznesa skices”.

Konkursā aicinātas piedalīties 10.–12. klašu skolēnu un profesionālo vidējo izglītības iestāžu audzēkņu komandas no JA Latvia dalībskolām, kur izmanto mācību metodi “Skolēnu mācību uzņēmums”. Biznesa plānus var iesniegt līdz 13. oktobrim. Labākās trīs komandas saņems finansiālu atbalstu no vairāk nekā 6000 eiro lielā balvu fonda sava biznesa attīstīšanai. 

Izglītība

Uz Ziemellatvija.lv pilno versiju