Graudu audzētājiem nervus bojā melnie graudi, vētra un krusa

Šonedēļ saspringts darba laiks ir labības audzētājiem. Viņi izmanto saulainās dienas, lai pabeigtu labības pļauju un iesētu ziemājus.

 

"No rīta sējam un pēc tam skrienam kult," saka Smiltenes pagasta zemnieks Ivars Ādamsons. Viņa saimniecībā "Rožkalni" vēl jātiek galā ar miežiem, vasaras kviešiem un rapsi.Vakar vasaras kviešu pļauju pabeidza Trikātas pagasta zemnieka Riharda Circeņa laukos. Pēc tam kombains dosies kult vasaras rapsi un auzas.

 

R. Circeņa zemnieku saimniecības "Irbītes" un "Jaunstrūku" agronoms Vilnis Līcītis atzīst, ka šī vasara labības audzētājiem nebija tā labākā. "Ledus garozu dēļ slikti pārziemoja ziemāji. Gaidījām lielāku iekūlumu. Arī iepirkuma cenas nav labas. Cik varam, tik graudus pieturam un vēl nepārdodam," saka V. Līcītis.

 

Pavisam abās saimniecībās šovasar ziemāji nokulti 610 hektāros, vasarāji - 467 ha. Jau sākusies ziemāju sēja. Ar ziemas kviešiem plānots apsēt vairāk nekā 500 ha.

 

Šovasar rudzu audzētājus nepatīkami pārsteiguši melnie graudi jeb parazītiska sēne, jo tas nozīmē ražas zudumu. Vidzemes agroekonomiskā kooperatīvā sabiedrība pat nopirkusi dārgu iekārtu graudu šķirošanai.

 

Šovasar zemnieki piedzīvoja arī krusu, kas postīja viņu laukus. "Sēdēju kombainā un skatījos, kā zeme ar debesīm iet kopā un krusa kapā ziemas rapšu lauku," atceras I. Ādamsons. No 20 ha lielajiem sējumiem pagalam bijusi aptuveni trešā daļa. "Ja krusa izpostītu visu lauku, zaudējumi būtu aptuveni desmit tūkstoši," šausminās zemnieks.

Beverīnas novads

Uz Ziemellatvija.lv pilno versiju