Svētkus svinēt aicina Seda 4

Šo sestdien, 24. augustā, visas dienas garumā svētkus svinēs Strenču novada Sedas iedzīvotāji un viņu pilsētas viesi, jo Sedai šogad aprit 65 gadi.
 
Seda ir izveidojusies pie 1953. gadā dibinātās kūdras fabrikas un 1954. gadā  ieguva strādnieku ciemata tiesības.

Mūsdienās Seda ir viena no divām Strenču novada pilsētām, Latvijā zināma ar savu savdabīgo arhitektūru – dzeltenajām Staļina klasicisma mājām un centrālo laukumu ar starveida ielu plānojumu, kā arī pilsētai tuvējo  dabas liegumu “Sedas purvs”.

Svētki ar matrjoškām un “Krievu kadriļu”

Sedas īpatnība ir arī tās iedzīvotāju nacionālais sastāvs, jo vairākums sedēniešu ir cittautieši. Šis fakts par sevi atgādina arī svētkos, piemēram, arī šogad svinētāji varēs piedalīties tradicionālās krievu rotaļlietas matrjoškas meistarklasē, ko vadīs Olga Guseva no Krievijas pilsētas Pleskavas, un klausīties vokālo ansambli “Krievu kadriļa”. 

Gardākā svētku “odziņa”, visticamāk, būs Baltijas valstu motociklistu saiets “Baltic Chain Run”, par ko “Ziemeļlatvija” jau rakstīja, jo saieta dalībnieki šosestdien pulksten 17 izbrauks no Strenčiem un dosies parādes braucienā uz Sedu. Pasākuma organizatori prognozē, ka braucienā varētu piedalīties vairāk nekā viens tūkstotis motociklistu, iespējams, pat līdz diviem tūkstošiem.

Sedas 65. dzimšanas dienas svētkus šo sestdien, 24. augustā, atklās pulksten 10 pilsētas stadionā. Tur notiks sporta aktivitātes, jau pieminētā matrjošku meistarklase un radošā darbnīca kopā ar biedrību “Latvijas Sarkanais Krusts”. Bez maksas varēs doties izjādē ar zirgu, bet par maksu izlēkāties piepūšamajās atrakcijās. Nedaudz vēlāk, pulksten 12.30, sāksies putu ballīte (bez maksas).

Tiem Sedas iedzīvotājiem, kuriem ir mazi bērni, saistoša būs atvērto durvju stunda no pulksten 12 līdz pulksten 13  jaunajās bērnudārza telpās Sedas skolā ar ieeju no bibliotēkas puses.

Strenču novada pirmsskolas izglītības iestādes “Minkāns” Sedas struktūrvienībai ir jaunas mājas, tā pārceļas no divstāvu ēkas Meža ielā un no 1. septembra  gaidīs audzēkņus Sedas skolas otrajā stāvā.

“Sedā samazinās bērnu skaits, attiecīgi arī telpas meža ielā  ir par lielām. Nav ekonomiski pamatoti neliela bērnu skaita dēļ uzturēt tik lielu ēku, kurā jāiegulda ļoti daudz. Arī Sedas skolā ir samazinājies bērnu skaits, un tur ir tukšas telpas, ko  varam apdzīvot,” skaidro pirmsskolas izglītības iestādes “Minkāns” vadītāja Sandra Muižniece.

Izgaismos nozāģēto liepu aleju; drīz stādīs jaunu  

Sedas 65. dzimšanas dienas svētki sestdien pulksten 14 turpināsies ar izstādes atklāšanu Sedas kultūras namā. Izstādē varēs apskatīt divu Sedas iedzīvotāju radošos darbus: Anatolija Jefimova  krustdūrienā izšūtās gleznas un Vladimira Brjuņina fotogrāfijas. “Man patīk parādīt to, ko dara un prot mūsu  pašu cilvēki, Sedas iedzīvotāji,” teic Arta Šomase, kultūras pasākumu organizatore Sedas pilsētā.

Pulksten 15 pie kultūras nama sāksies Zilākalna amatierteātra skeču parāde.

Pēc pulksten 17 Sedā varēs gaidīt ierodamies motociklistu parādes braucienu, un, ja ir vēlēšanās, doties uz Strenčiem, kur pulksten 18 sāksies motošovs.

Pulksten 20 pie Sedas kultūras nama sāksies vakara koncerts. Uzstāsies Strenču novada pašdarbības kolektīvi, vokālais ansamblis “Krievu kadriļa” no Vangažiem un dziedātājs Kaspars Antess.

Tās pašas dienas vakarā koncerts un balle, kurā spēlēs “Līvi”, notiks Strenčos, brīvdabas estrādē, taču arī Sedā svētki turpināsies. Pulksten 23 pie kultūras nama skanēs vakara melodijas – tur saksofonu spēlēs Lelde Brūna. Īpašu noskaņu radīs dekori, izgaismojot bijušo liepu aleju pie kultūras nama. Sedas pilsētai ir raksturīgas plašas bērzu un liepu alejas, taču kopš šās vasaras Sedā vairs nav liepu alejas pie kultūras nama, jo to bija nepieciešams atjaunot, iepriekš nozāģējot vecās liepas. 13. septembrī Sedas kultūras namā notiks seminārs “Alejas Latvijā un to gudra apsaimniekošana”, ko rīko Latvijas Pašvaldību savienība. Semināra dalībnieki pie Sedas kultūras nama saskaņā ar vēsturisko teritorijas labiekārtošanas plānu iestādīs gandrīz 100 jaunu liepu. Projekta finansētājs ir Meža attīstības fonds.

Sedas svētku laikā interesentiem būs iespēja arī izpētīt ilustratīvas kolāžas par projektiem, ko Sedā īstenojusi Strenču novada pašvaldība.

20190822-0947-sedai-65-01-mazs.jpg

Komentāri 4

bezugunsnavdumu

Trūkst putlera apsveikuma. Interesanti, kurš apmeklēs šo atrakciju - viena diena krievu sādžā? Neapmeklētu par maksu.

pirms 9 mēnešiem, 2019.08.22 12:38

bezugunsnavdumu

Vot ja Līvi dziedātu Sedā, tas gan būtu notikums, a tā matroškas, kadriļa, vaļenku mešana un pufaiku modes skate, nekā interesanta.

pirms 9 mēnešiem, 2019.08.22 12:40

lukiasmi

Ziemellatvija. lv atbalsta naida runu, ja pieļauj šādu tekstu ilgstošu atrašanos savā lapā? Ļoti interesanti.

pirms 9 mēnešiem, 2019.08.23 10:42

bezugunsnavdumu

Naidas runas pret Latviskām vērtībām ir pasākuma programmā. Kam latviešiem matrošku meistarklase? Vai kautkāda kadriļa? Saprast ka pa ilgiem 30 brīvības gadiem Seda tā arī nav ieņēmusi kursu uz integrāciju?

pirms 9 mēnešiem, 2019.08.23 12:07

Kultūra un Izklaide

Uz Ziemellatvija.lv pilno versiju