Privāto automobili no 2021.gada nevarēs atļauties iegādāties ļoti liela iedzīvotāju daļa 4

Latvijas Transportlīdzekļu Tirgotāju Asociācija (LATTA) aicina Latvijas sabiedrību pievērst uzmanību un iestāties pret valdībā ierosinātajiem grozījumiem „Alternatīvo degvielu attīstības plānā 2017.-2020. gadam”. Grozījumi paredz ar 2021. gadu ieviest transportlīdzekļu reģistrācijas nodokli ar fosilām degvielām darbināmiem transportlīdzekļiem un ieviest ierobežojumu reģistrēt/ieviest Latvijā transportlīdzekļus, kas vecāki par 3 gadiem vai kam tiek veikta otrreizējā reģistrācija. Ar 2025. gadu paredzēts ierobežot vai aizliegt jaunu ar fosilajām degvielām darbināmu transportlīdzekļu tirdzniecību un reģistrāciju. LATTA valdes loceklis Aldis Čīma pauž bažas, ka iedzīvotājiem ar zemiem ienākumiem vieglais automobilis kļūs neaizsniedzama luksusa prece. Gandrīz visiem būtiski pieaugs izmaksas.

Latvijas teritorijā lielai iedzīvotāju daļai kvalitatīva dzīve nav iedomājama bez vieglā automobiļa. To apliecina statistikas dati (LR CSP) – 2018. gadā 73% Latvijas lauku iedzīvotāju bija nodrošināti ar vieglo automobili (salīdzinot ar 2007. g. pieaugums par 12,2 procentpunktiem).

No 2018. gadā Latvijā pirmoreiz reģistrētajiem 67 tūkst. vieglajiem automobiļiem 75% bija lietoti (CSDD dati). Pirmoreiz reģistrēto vieglo automobiļu vidējais vecums 2018. gadā veidoja 8,27 gadus. Turklāt jāuzsver, ka pirmoreiz reģistrētie auto kļūst vecāki.

Saskaņā ar Eurostat 2018. gada datiem Latvijā ir ceturtais augstākais nabadzības riskam pakļauto personu īpatsvars Eiropas Savienībā (28,4%), iedzīvotāju ienākumu sadalījums ir ceturtais nevienlīdzīgākais savienībā. Neraugoties uz nabadzību, Latvijā palikušajiem iedzīvotājiem pārvietošanās ir pamatvajadzība, kuru risina ar lietotu transportlīdzekli. Lietoti automobiļi ir pieejami, tādēļ tikai 13% lauku iedzīvotāju atzīst nespēju tos atļauties.

Pasaules ekonomikas foruma (WEF) ceļu kvalitātes indeksā Latvija dala zemo 91.-97. vietu ar tādām valstīm kā Kambodža un Ziloņkaula krasts. Tādēļ Latvijā priekšroka tiek dota transportlīdzekļiem, kuri piemēroti smagākiem ekspluatācijas apstākļiem, nevis kompaktiem un dārgiem elektroauto.

Vides aizsardzība ir nozīmīga, taču nav mūsu nācijas vissvarīgākā problēma. Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) 2019. gada pārskatā par Latviju ir atzīts, ka valsts ir bagāta ar mežiem, kas klāj 54% teritorijas, CO2 emisijas uz iedzīvotāju ir zemākas nekā jebkur citur OECD, jo neparasti plaši tiek izmantoti atjaunojamie resursi. Vides snieguma indeksā (EPI), kuru aprēķina Jēlas universitāte sadarbībā ar WEF, Latvija ierindojas 37. vietā, bioloģiskās daudzveidības jomā augstajā 25. vietā starp 180 valstīm.

Saskaņā ar A.Čīmas teikto, valdības iecerētie grozījumi draud ar situāciju, kurā divas trešdaļas vieglo automobili vairs nevarēs atļauties iegādāties. Reģistrētie vecie transportlīdzekļi tiks ilgstoši ekspluatēti līdzīgi kā Kubā, tiesa gan maksājot par tiem nodokļos ievērojami vairāk. Tieši mazturīgo mobilitātei iecerēts uzlikt lielāko slogu, tā Latvijai būs iespēja kļūt par ES valsti ar visnevienlīdzīgāko ienākumu sadalījumu. Vidusslānim, kas līdz šim varēja atļauties jaunu vai mazlietotu auto, lai iekļautos iepriekšējā budžetā būs jāsamierinās ar gaužām maza izmēra auto ar ierobežotām iespējam Latvijas apstākļos.

Vai, tiecoties aizsargāt salīdzinoši labā stāvoklī esošo Latvijas vidi, valdība ar iecerētajiem plāniem neizraidīs vēl lielu daļu Latvijas iedzīvotāju trimdā uz ārvalstīm? Tur ienākumu līmenis un ceļi ir pietiekami labi, lai Latvijas Republikas Satversmes 97. pantā noteikto pamatbrīvību pārvietoties īstenotu ar elektroauto. Cik Latvijas iedzīvotāji pēc šo plānu īstenošanas deklarēsies un maksās nodokļus piemēram, Igaunijā, un izmantos vieglo automobili ar kaimiņvalsts numurzīmēm?

LATTA ir transportlīdzekļu tirdzniecības nozares asociācija, kuras mērķis ir pilnveidot normatīvo aktu bāzi, sekmēt tās vienādu izpratni un interpretācijas praksi, veicināt vienlīdzīgu konkurenci. LATTA mērķis ir veicināt Latvijas tautsaimniecības attīstību transportlīdzekļu tirdzniecības jomā.

Komentāri 4

nazis.ass

Šis valdības ierosinājums savā ziņā ir stulbs un tuvredzīgs. Palielinot nodokli CO2 saturs atmosfērā un emisijas nekādā veidā nemazināsies, ar pliku iekasēto naudu to nevar izdarīt. Šodien vairs nav jēgas uztraukties par CO2. Šobrīd būtu gudrajiem prātiem jāpēta un jāizstrādā tehnoloģijas, kā Ķīnā ražotos nolietotos Li -jonu akumulatorus pārstrādāt un reciklēt, lai pēc dažiem gadiem nav nenormāli jāpalielina nodoklis elektroautomobiļiem, jo visas izgāztuves būs pilnas ar bīstamajiem atkritumiem. Tai būtu jābūt šodienas galvenajai rūpei, bet šaubos vai tam tiks novirzīta papildus nodokļos iekasētā nauda.

pirms 10 mēnešiem, 2019.10.24 16:34

bezugunsnavdumu

Atbalstu ka vajag aizliegt. Lai staigā kājām. Banānvalstī kur vērtības pārdod par 3 kapeikam, vai stikla krellēm, līmē uz alus pudelēm, katru reizi vēlē idiotus un cer ka tie būs labāki, nav jābrauc ar auto ikvienam.

Igaunijā gan ir paradīze, ceļa nodokļa nav, nopirku kārtējo mašīnu, un tā noteikti nebūs pedējā. Pērc un brauc, nevis kautkādu vēl ceļa nodokli maksā.

pirms 10 mēnešiem, 2019.10.24 22:14

bezugunsnavdumu

Un vidusl;ānim nav jābrauc ar džipiem. Golfu tak vidusslānis varēs atļauties. Vācijā nevienam nav džipu vai premium klases auto, visi brauc ar kautkādām mazjaudigām kastēm. Sen vajag izcirst šo psrs modi, kad par pedējo naudu glauno bmw, ja esi parasts nekas.

pirms 10 mēnešiem, 2019.10.24 22:17

bezugunsnavdumu

Ne cik nedeklarēsies Igaunijā. Nevar tur deklarēties uz plika pamata, šķūni vai garažā.

pirms 10 mēnešiem, 2019.10.24 22:19

Latvijas ziņas

Uz Ziemellatvija.lv pilno versiju