Vidzemē graudaugu raža šogad laba

Graudaugu raža Latvijā šogad vērtējama kā ļoti laba – Vidzemē nokulti kvieši pat līdz 6 tonnām no hektāra, Kurzemē noņemti agrie kartupeļi līdz pat 50 t/ha, liecina Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) augkopības speciālistu veiktā oficiālā ražas prognozēšana.

Oskars Balodis, LLKC Augkopības nodaļas vadītājs: “Graudaugu raža visā valstī šogad padevusies tiešām laba. Pateicoties tam, Kurzemes saimnieki varēs atsperties pēc pērnā gada zaudējumiem. Arī maizes šogad pietiks, jo Zemgalē, Kurzemē un Latgalē padevušies ļoti labas kvalitātes ziemas kvieši. Maijā prognozētā ražība, piemēram, ziemas kvieši 5 t/ha vai ziemas rapsis – teju 4t/ha, piepildījušās ar uzviju.”

Lauku apsekojumi Vidzemē liecina, ka laba raža ir teju visām kultūrām. “Lielās saimniecības ziņo pat par 5-6 tonnām no hektāra nokultu ziemas kviešu,” stāsta LLKC Gulbenes augkopības speciāliste Inga Freimane. “Mazajās saimniecībās gan tik labas ražas nav gaidāmas – varētu būt nedaudz vairāk kā 4 t/ha, jo saimnieki nelieto atbilstošus augu aizsardzības līdzekļus. Mūsu pusē pilnībā pabeigta ziemas rudzu kulšana. Ļoti apmierinātas ar iegūto ražu no tiem ir bioloģiskās saimniecības, kas audzē rudzus maizei – viņiem iekūlums ir līdz 2 t/ha un graudu kvalitāte ir laba.”

Vidzemes laukos, kur ziemas kviešu novākšana aizkavējās, pēc pēdējā lietus tie teju par 100% der vairs tikai lopbarībai. Nupat sākta vasaras kviešu kulšana un to tilpummasa varētu būt labāka nekā ziemas kviešiem – ap 4,5 t/ha. Mieži labi padevušies lielajās saimniecībās – ap 3,8 t/ha, mazajās ražība ir dažāda. Iesala miežu audzētāji rūpīgi strādā ar saviem laukiem, tādēļ raža ir laba – līdz pat 5 t/ha. Laba raža ir ziemas rapsim, kas jau nokults un vietā iesēts jaunais, kas labi dīgst. Vasaras rapša un auzu kulšana vēl nav sākusies. Arī  griķi vēl ir ziedēšanas stadijā. “Šis gads zemniekiem tiešām bijis labs – agrie kartupeļi noņemti pat līdz 40 t/ha, kukurūza aug griezdamās un sētajiem zālājiem jau ir trešais pļāvums, par barības trūkumu lopiem nudien sūdzēties nevarēs,”  uzsver I. Freimane.

Citādāka situācija ir Kurzemes pusē, kur lietus nav lijis ilgu laiku, – ganību zāle izdegusi un daudzviet saimnieki lopiem jau izbaro ziemai sagatavoto barību. “Lai arī ražas ir ļoti labas, nokulti visi vasarāji un jau sasēts ziemas rapsis, ir apgrūtināta zemes apstrāde sējai,– zeme ir cieta kā akmens, pašlaik to mēģina vismaz sadiskot,”  uzsver LLKC Liepājas biroja augkopības speciāliste Vita Cielava. Lauku apsekojumi liecina, ka Kurzemes pusē kartupeļu raža šogad ir pat līdz 50 t/ha, kvieši 4-6,6 t/ha, rapsis 3-4,6  t/ha. Ļoti labi augušas arī auzas – no 4-6,5 t/ha.

Kopumā ziemāju platības valstī aizņem vairāk nekā 430 tūkst./ha, no kuriem ziemas rapsis bija iesēts 116 tūkst./ha.Uzziņai. Kultūraugu ražas prognozēšanu LLKC Augkopības nodaļas speciālisti veic, pamatojoties uz Ministru kabineta noteikumiem Nr. 30 “Kultūraugu ražības prognozēšanas, lauksaimniecības statistikas izlases apsekojumu veikšanas un bruto seguma aprēķināšanas kārtība”. Kultūraugu ražības prognozes tiek veiktas desmit galvenajiem Latvijā audzētajiem kultūraugiem: ziemas kviešiem, vasaras kviešiem, rudziem, tritikālei, vasaras miežiem, auzām, griķiem, vasaras rapsim, ziemas rapsim un kartupeļiem. Prognozes tiek veiktas trīs reizes: divas reizes tiek apsekoti kultūraugi uz lauka, bet trešo reizi pēc kultūraugu novākšanas tiek veikta aptauja par iegūto ražību. Ziemājiem prognozes tiek veiktas maijā, jūlijā un augustā, vasarājiem jūnijā, augustā un septembrī, kartupeļiem jūlijā, augustā un oktobrī.

Latvijas ziņas

Uz Ziemellatvija.lv pilno versiju