Konfliktē prasības lietot masku dēļ

“Covid-19” pandēmijas laikā, kad sabiedriskajās vietās, tostarp veikalos, apmeklētājiem jānēsā deguna un mutes aizsegs, “Ziemeļlatvijas” redakcijas rīcībā ik pa laikam nonāk informācija par konfliktiem starp veikala apsargiem un pircējiem. Pagājušonedēļ redakcija saņēma valcēnieša Voldemāra elektronisko vēstuli, kurā viņš izklāstījis trešdien piedzīvoto Valkas veikalā “Mego”.

Vīrietis raksta, ka viņam apsargs nav ļāvis ieiet veikalā, jo uzskatījis, ka viņam nav maskas. Līdz ar šo konflikta situāciju viņš aicina valcēniešus nedoties uz šo konkrēto veikalu, jo “labāk iepērkas pilsētas centrā, nevis šajā ūķī, kur liek iegādāties vienreizējās maskas”.  

“Mute un deguns bija nosegti, bet tie grib vienreizējo masku zilā krāsā. Tas ir pretrunā ar Slimību profilakses un kontroles centra informāciju par to, ka der jebkas, lai tikai nosegtu degunu un muti. Nekādi masku standarti nepastāv šobaltdien. Man bija tāda maska, kādu lieto motociklisti zem ķiveres vai makšķernieki. Galvā bija ziemas cepure, tāpēc atsegtas bija tikai acis. Līdz šim nevienam pret to nebija nekādu iebildumu,” raksta valcēnietis. Viņš savā vēstulē atsaucas uz SPKC mājaslapā pieejamo informāciju par masku lietošanu. Atverot šo interneta saiti, lasāma informācija par sejas masku klasifikāciju, kur skaidri noteikts, ar kādiem deguna un mutes aizsegiem atļauts apmeklēt sabiedriskās vietas.

Lai noskaidrotu šo pārpratumu, vakar “Ziemeļlatvija” devās uz veikalu “Mego”. Veikalā pie ieejas palaimējās sastapt šajā konfliktā iesaistīto apsargu, kurš nevēlējās publiski nosaukt savu vārdu un uzvārdu, vien piebilda, ka ilgus gadus veic veikala apsarga darba pienākumus. Viņš atzina, ka trešdien ar vienu no veikala apmeklētājiem izcēlies konflikts. Apsargs stāsta, ka vīrietim seja bija aizklāta ar kaut ko līdzīgu lakatam, kas neskaitās deguna un mutes aizsegs. 

“Viņam izteicu aizrādījumu un jautāju, kur ir maska? Viņš atbildēja, ka esot maska. Es norādīju, ka tā nav maska. Es viņam piedāvāju zilo medicīnisko masku. Ja pircējs kāda iemesla dēļ ir aizmirsis paņemt līdzi masku, mēs to laipni piedāvājam bez maksas. Viņš no tās atteicās. Vakar viņš ne pa jokam klaigāja, ka veikals ir zaudējis klientus un ka mums naudas nebūs. Pēc kāda laika viņš atgriezās veikalā un pavēlēja uzrādīt dokumentus un zīmogus,” notikušo atklāj veikala apsargs. Viņš atkārtoti uzsver, ka neviens apmeklētājs, ja viņam nav maskas, netiek raidīts prom, bet apsargs piedāvā zilo medicīnisko masku. Neviens pircējs netiek raidīts prom, ja viņam ir auduma maska. Taču, ja deguns un mute ir aizsegti ar šallēm vai lakatiņiem, tad gan bez maksas tiek piedāvātas zilās medicīniskās maskas, jo veikaliem ir jānodrošina valstī noteiktās prasības un ierobežojumi, tostarp prasība veikalā atrasties tikai ar sejas un deguna masku.

“Ziemeļlatvija” interesējās, vai veikala apsargiem šajos pandēmijas apstākļos sanāk bieži konfliktēt ar veikala apmeklētājiem.

Apsargs norāda, ka nē. “Parasti visi paklausa un pieņem piedāvājumu uzlikt zilo medicīnisko masku. Mūsu rīcībā ir pietiekami daudz šādu masku. Pret veikala apmeklētājiem izturamies ar sapratni un nevienu laukā nedzenam. Protams, ka ir piedzīvoti gadījumi, ka cilvēks pēc aizrādījumiem nolamājas un aiziet. Ir bijuši arī gadījumi, ka nepamatotus pārmetumus saņemam ne tikai mēs – apsargi, bet arī pārdevējas. Cilvēki saistībā ar visu šo pandēmiju ir ļoti neapmierināti. Reizēm uzklausām arī igauņu pircēju pārmetumus par Latvijā ieviestajiem stingrajiem noteikumiem. Igaunijā tā neesot. Tur veikalos nevienam netiekot pārmests, ka netiek lietota maska,” atklāj apsargs.

Sejas masku klasifikācija

Medicīniskās sejas maskas ir klasificējamas kā medicīniskās ierīces, un tām jāatbilst Eiropas Savienības standartu prasībām. Tās nosedz maskas nēsātāja degunu, muti un zodu, tādējādi nodrošinot aizsardzību pret gaisa pilieniem, kas izdalās no inficētās personas elpceļiem, inficētajai personai runājot, klepojot vai šķaudot. Medicīniskās maskas tiek lietotas arī pacientiem, lai apturētu pilienu izdalīšanos no inficētās personas ar nolūku ierobežot infekcijas tālāko izplatīšanos.

Nemedicīniskās (jeb higiēnas) maskas gatavo no auduma vai citiem tekstilmateriāliem. Šīs maskas nav paredzētas veselības aprūpes speciālistiem. Vairākums pētījumu pierāda, ka pašdarinātās sejas maskas ir mazāk efektīvas nekā medicīniskās maskas, taču var mazināt no inficētās personas elpceļiem izdalīto gaisa pilienu nonākšanu vidē. Līdz šim nav noteikti standarti pašdarinātu sejas masku izgatavošanai.

Respiratori nav klasificējami kā sejas maskas, bet tie ir paredzēti tam, lai pasargātu respiratora lietotāju no gaisā esošo piesārņojumu iedarbības, t.sk. arī no infekcijas slimību ierosinātājiem, kas izplatās gaisa pilienu ceļā. Respiratori ar vārstuli nav piemēroti inficētajai personai, jo tie neaizkavē lietotāja izelpoto gaisa pilienu nonākšanu vidē. Arī respiratoriem ir noteiktas Eiropas Savienības standartu prasības. 

www.spkc.gov.lv

Novados

Uz Ziemellatvija.lv pilno versiju