Noskaidroti Smiltenes novada skaistāk izrotātie īpašumi

Zināmi Smiltenes novada pašvaldības rīkotās  akcijas «Radīsim Ziemassvētku noskaņu Smiltenes novadā» laureāti. Darba grupas un iedzīvotāju balsojuma kopvērtējumā par visskaistāko Ziemassvētku noskaņās izrotāto un noformēto objektu atzīti trīs – Kazeku ģimenes īpašums Blaumaņa iela 25 Smiltenē, gaumīgi un krāšņi izrotātais ziedu veikals «SB Ziedu dizains» Baznīcas laukumā 6 Smiltenē un traktors pie privātmājas «Lejasmālejas» Palsmanes pagastā.

«Šogad iedzīvotāji ir ļoti pacentušies izrotāt savus īpašumus. Ir daudz jaunu pārsteigumu, kurus redzot, aizraujas elpa, rodas brīnumainā svētku sajūta. Skaisti izrotātie īpašumi liecina, ka svētki tika svinēti citādāk, radot tos pašu mājās, radot prieku saviem tuviniekiem. Novadniekiem ir svarīgi radīt svētku noskaņu savā pagalmā, sētā, pilsētā, uzņēmumā. Akcijas dalībnieku veikums bija ļoti atšķirīgs, oriģināls un katrs ar savu īpašu stāstu. Gribējās apstādināt mirkli, redzot Kazeku ģimenes mājas skaistumu. Īpašnieces Solvitas Bāliņas veikums ir kā paraugs par gaumīgiem Ziemassvētku rotājumiem pie ziedu veikala «SB Ziedu dizains» Baznīcas laukumā 6, kas iepriecina daudzu garāmgājēju sirdis šajā tumšajā laikā. Krāšņais traktors «Lejasmālejās» Palsmanes pagastā apbūra katru garāmbraucošo,» atzinīgi novērtē iedzīvotāju un uzņēmumu radošo pieeju savu objektu izrotāšanā Smiltenes novada domes Saimnieciskās darbības nodaļas teritorijas apsaimniekošanas speciāliste Agija Kukaine.

Kā stāsta A. Kukaine, akcijas mērķis ir iesaistīt iedzīvotājus radīt Ziemassvētku un Jaunā gada noskaņu katram savā mājā, pagalmā un darbavietā ar oriģināliem rotājumiem. Konkurss noslēdzās 5. janvārī, un balsošanā tika izvirzīts 31 objekts, no tiem 10 iedzīvotāju pieteiktie un 21 darba grupas izvirzīts. Dalībnieku skaits šogad salīdzinājumā ar iepriekšējiem gadiem ir aptuveni divas reizes lielāks.
Labāko noformējumu autori tiks godināti personīgi ar atzinības rakstu, saņemot simbolisku un praktisku dāvanu no Smiltenes novada domes – īpaši šai akcijai veidotu latvju zīmes (Akas zīmes) gaismas dekoru, ko turpmāk var izmantot Ziemassvētku noformējumu papildināšanā.

Viena no akcijas laureātēm, kas visaugstāko novērtējumu guva gan iedzīvotāju balsojumā, gan darba grupas vērtējumā, ir Blaumaņu ielas 25. nama saimniece Eva Kazeka. Par atzinīgo novērtējumu pašvaldības rīkotajā akcijā viņa uzzināja vakar no kolēģiem, kuri pirmie rezultātus bija pamanījuši sociālajos tīklos.

«Šajā mājā mēs dzīvojam aptuveni pusotru gadu. 2019. gadā tā vēl bija būvniecības statusā, bet jau tad nedaudz to rotāju uz svētkiem. Pagājušā gada novembra beigas un decembra sākums bija tik tumšs, ar koronavīrusu saistītie ierobežojumi drūmās sajūtas vēl paspilgtināja. Tāpēc gribējās radīt sajūtu ģimenei, lai, braucot mājās un atverot vārtus, ir tas siltums, prieks un svētīgums. Iekarinot lampiņas, izrotājot eglīti pagalmā un puķu kastēs saliekot egļu zarus, radās tā brīnumaimā svētku gaidīšanas sajūta. Citi brauc uz mežu rotāt eglīti, bet mans bērnības sapnis ir mājas pagalmā rotāta egle. Esam iestādījuši pagalmā savu eglīti, bet tai vēl ir jāaug, tāpēc iegādājāmies cirsto Smiltenes kokaudzētavā un ierakām zemē. Protams, arī stabā bija rotāta egle,» laikrakstam stāsta E. Kazeka.

Viņa pateicas vīram Jānim un dēlam Rinaldam, kuri allaž atbalsta viņas idejas un ir lielākie palīgi to īstenošanā, kā arī visiem, kas akcijas ietvaros balsoja par viņas ģimenes īpašumu. «Nevienam nelielos, ka šī ir mana māja, jo svētku sajūtu radīju ģimenei. Noformējumu pamanīja arī pašvaldība, kuras darba grupa lūdza atļauju izvirzīt akcijai mūsu īpašumu. Ja tas spēj sagādāt prieku šajā laikā arī citiem, kāpēc gan ne! Mani pašu priecē kaimiņi, kuri arī centušies un rotājuši, lai mūsu ielas loks tik skaisti iemirdzas,» saka E. Kazeka. 

Pilsētas centrā esošā ziedu veikala «SB Ziedu dizains» īpašniece Solvita Bāliņa stāsta, ka svētku sajūtu pilsētas iedzīvotājiem uzbūrusi kopā ar Ābola aptiekas īpašnieci. «Kopš atjaunoja centru, «top!» puse ir tik gaiša, bet ielas otrā pusē pie mums šķita nepelnīti tumšs. Nebija īstās noskaņas, tāpēc radījām to paši, rotājot un dekorējot. Radīt ir mana sirdslieta, katru šo darbiņu daru ar mīlestību, tāpēc jūtos gandarīta par novērtējumu. Decembrī par rotājumiem pie veikala un aptiekas priecājās tik daudz cilvēku, vieni fotografējās, citi pabāza deguntiņu pa veikala durvīm un iesaucās, cik skaisti! Labie vārdi un darbi ienes gaišumu pat visgrūtākajos laikos,» saka S. Bāliņa. Viņa piebilst, ka Ziemassvētku rotājumi un dekori pie veikala garāmgājējus priecēs vēl visu janvāri.

«Šis gads atkal ir bijis īpašs, jo iedzīvotāji ir gatavojušies Ziemassvētkiem vēl jo vairāk, izrotājot un izgaismojot savas mājas un pagalmus. Smiltenē šogad īpaši izcēlās daudzdzīvokļu māju balkoni, kas mirdzēja savā starpā saskaņoti. Liels prieks arī atrasties pilsētas centrā, jo uzņēmēji ir bagātīgi izrotājuši savus skatlogus un ēkas un kopā ar pilsētas egli, rotājumiem un uzsnigušo sniegu tie veidoja Ziemassvētku stāstu un noskaņu. Visvairāk no akcijas dalībniekiem mani priecēja māja Blaumaņa ielā un ziedu veikals «SB Ziedu dizains» Baznīcas laukumā, īpašs bija arī izgaismotais traktors lauku mājās «Lejasmālejas» Palsmanē. Apbraukājot novadu, varējām redzēt, ka visos pagastos māju pagalmi ir bagātīgi rotāti un izgaismoti. Katru gadu Ziemassvētkos Smiltenes novads iemirdzas aizvien vairāk un rada īpašu svētku noskaņu,» vērtē akcijas «Radīsim Ziemassvētku noskaņu Smiltenes novadā» darba grupas dalībniece Zelma Mičule.

Smiltenes novada dome pateicas visiem novada iedzīvotājiem, kuri atsaucās aicinājumam iedegt Ziemassvētku un Jaunā gada gaismiņas savos logos un pagalmos, izdekorēja skatlogus un lodžijas, kas radīja īpašu svētku sajūtu Smiltenes novadā, padarot šo tumšāko laiku nedaudz gaišāku gan sev, gan apkārtējiem. Paldies iedzīvotājiem, kas iesaistījās objektu vērtēšanā, par tiem balsojot pašvaldības sociālajā vietnē.

Jāpiebilst, ka pašvaldības Pateicības rakstus par piedalīšanos saņems visi akcijas dalībnieki.

Novados

Uz Ziemellatvija.lv pilno versiju