Reformas komisija Valkas novadā nolemj iekļaut Trikātas un Ēveles pagastus 1

Nekas vēl nav beidzies, diskusijas turpināsies, bet otrdien Saeimas Administratīvi teritoriālās reformas komisija lēma, ka jaunveidojamajā Valkas novadā  jāiekļauj arī Trikātas pagasts no Beverīnas novada un Ēveles pagasts no Burtnieku novada.

Saglabāts ir arī sākotnējais Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) plāns Valkas novadam pievienot Strenču novadu. VARAM nedēļas laikā sola sagatavot piedāvājumu par Valkas novadu, lai sniegtu redzējumu par labāko risinājumu efektīvākas pašvaldības izveidošanai. Netiek izslēgta iespēja, ka pēc VARAM piedāvājuma saņemšanas vēl kādas izmaiņas varētu tikt veiktas attiecībā uz Valkas un arī Valmieras novadiem.

Trikātieši komisijai iesniedz iedzīvotāju petīciju

Komisijas sēdē pret Trikātas pievienošanu iebilda viens no iedzīvotāju iniciatīvas grupas pārstāvjiem Lauris Rozenbaks. Viņš komisijai iesniedza 603 Beverīnas novada iedzīvotāju parakstītu petīciju, kas parakstījās pret Trikātas pievienošanu Valkas novadam. L. Rozenbaks norādīja, ja komisija pieņems trikātiešiem nelabvēlīgu lēmumu, viņš vērsīsies Satversmes tiesā, kā arī izteica pieņēmumu, ka nelabvēlīga rezultāta gadījumā varētu pamest Latviju. Pēc komisijas sēdes L. Rozenbaks savā kontā sociālajā tīklā raksta: “Diemžēl ir skaidri redzams, ka šodienas sēdei nebija nekādas nozīmes. Viss bija izlemts, arī pašvaldību vadītāji bija idiotu lomās, par sevi pat nerunāšu. Es valstī, kas neciena ne mani, ne savus likumus, dzīvot negrasos.”

“Ziemeļlatvija” jau rakstīja, ka 31. janvārī Trikātā notika iedzīvotāju sapulce, kurā piedalījās vairāk nekā 200 cilvēku. Sapulci apmeklēja arī Valkas novada domes priekšsēdētājs Vents Armands Krauklis. Gandrīz visi, izņemot divus sapulces dalībniekus, balsoja pret pievienošanos Valkas novadam. Sapulcē nolēma organizēt parakstu vākšanas kampaņu un nedēļas laikā pret Trikātas pievienošanu Valkas novadam parakstījās vairāk nekā 600 Beverīnas novada iedzīvotāju. Trikātieši uzskata, ka viņiem visus nepieciešamos pakalpojumus nodrošina 18 kilometrus attālā Valmiera un mērot vairāk nekā četrdesmit kilometrus garo ceļu uz Valku nav ekonomiski izdevīgi, tas pagasta attīstībai būs solis atpakaļ.

Valkas novada pašvaldības vadītājs prognozē turpinājumu

Komisijas sēdē piedalījās arī V. A. Krauklis. Komentējot Saeimas komisijas pieņemtos lēmumus, viņš uzsver: ”Nekas vēl nav beidzies, joprojām notiek diskusijas. Nākamnedēļ otrdien komisija sola atgriezties pie jautājuma par Valkas novada teritorijas veidošanu un tad arī redzēsim, kas notiks tālāk. Neformālās sarunās dzirdēju, ka ministrijas joprojām savstarpēji sarunājas, bet vai no šīm sarunām būs kāds labums, laiks rādīs. Ja Valkas novadu atstāj pašreizējās robežās, piešķirot papildu atbalsta instrumentiem, tad šis rezultāts vērtējams kā pozitīvs. Ja mūs atstāj vienus bez šī papildu atbalsta, tad, protams, dzīvot varēsim, bet attīstībā atpaliksim no citiem novadiem. Komisijā izskanēja, ka Valmieras novada teritoriju varētu veidot vēl lielāku. Taču tas nebūtu godīgi attiecībā pret citām pirmā līmeņa Vidzemes pašvaldībām, jo veidosies divu ātrumu pašvaldības. Skaidrs, ka Valmieras novadam vajadzēs vairāk darbaspēka, un tas nozīmē, ka pārējās pašvaldības varētu zaudēt iedzīvotājus,” spriež V. A. Krauklis.

Komisijas sēdē lēma, ka jaunveidojamajā Valmieras novadā jāiekļauj arī Naukšēnu un Rūjienas novads. Tos VARAM sākotnēji bija plānojis iekļauj Valkas novada teritorijā. Taču rūjienieši un naukšēnieši izvērsa plašu pretestības kampaņu, uzsverot, ka viņu vēlme ir pievienoties Valmieras novadam, jo iedzīvotāji lielākoties pēc pakalpojumiem dodas uz Valmieru, nevis brauc uz Valku.

Pašvaldību reforma paredzēta, lai līdz 2021. gadam izveidotu ekonomiski attīstīties spējīgas administratīvās teritorijas ar vietējām pašvaldībām, kas spēj nodrošināt tām likumos noteikto autonomo funkciju izpildi un sniedz iedzīvotājiem kvalitatīvus pakalpojumus par samērīgām izmaksām. Līdzšinējo 119 pašvaldību vietā plānots izveidot 39 pašvaldības.

Komentāri 1

bezugunsnavdumu

Dziļi vienalga. Līdz LV likumi ļauj deklarēties kaut šķūnī, Nopērc garāžu Valmierā, īzirē kādam, bet papildus deklarējies tur.
Vai nopērc viensētu Igaunijā, kādu graba\zu, jo garažā EST nevar, un skaities Igaunijā. Dzīvodams pa vecam.
Lai krauklis mokās kopjot teritoriju bez ienākumiem, ja tik ļoti gribējās.

pirms gada, 2020.02.14 10:42

Novados

Uz Ziemellatvija.lv pilno versiju