Smiltenes pirmsskolas grupiņās un skolā uzliesmo zarnu infekcija

Dažu dienu laikā Smiltenē ar vīrusa izraisītu zarnu infekciju saslimis 61 bērns – Smiltenes vidusskolas pirmsskolas grupiņu un sākumskolas audzēkņi, kuriem mācības notiek ēkā Rīgas ielā 16c.

Apkopojot informāciju, Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) Vidzemes reģionālā nodaļa konstatējusi, ka 47 bērniem slimības simptomi parādījušies ceturtdienas, 14. novembra, vakarā, un naktī uz 15. novembri, bet 14 bērni saslimuši brīvdienās. Pēc “Ziemeļlatvijas” rīcībā esošās informācijas, saslimušo vidū ir arī pieaugušie - izglītības iestādes darbinieki.

Par vainīgo pieļauj norovīrusu

Analīžu vēl nav SPKC informē “Ziemeļlatviju”, ka saslimšanas gadījumi noris salīdzinoši vieglā formā un neviens no saslimušajiem bērniem nav ievietots stacionārā, lai saņemtu ārstēšanu tur.

Saņemot pirmās ziņas par saslimušajiem, Smiltenes vidusskola tūlīt atcēla valsts svētkiem veltīto svinīgo pasākumu Rīgas ielā, rūpējoties par bērnu veselību un drošību, un jau tajā pašā dienā, 15. novembrī, sociālā tīmekļa vietnē Facebook publicēja paziņojumu sabiedrībai – proti, skola no kontrolējošās ārstes  saņēmusi ziņu, ka pēc klīniskajām pazīmēm bērnu veselības problēmu cēlonis ir vīrusa izraisīta zarnu infekcija.

To “Ziemeļlatvijai” vakar, 19. novembrī, apstiprināja Slimību un profilakses centra (SPKC) Vidzemes reģionālās nodaļas epidemioloģe  Areta Vītola. Taču, kamēr nav veiktas saslimušo bērnu fēču analīzes, SPKC nevar pateikt, kurš no četriem iespējamajiem vīrusiem (norovīruss, rotavīruss, astrovīruss vai adenovīruss) izraisījis šo saslimšanu. 

Vēl līdz šodienai, 20. novembrim, pulksten  11 saslimušo bērnu vecāki var nodot slimnieku fēču paraugus sava bērna ģimenes ārstam. SPKC aicina vecākus būt atsaucīgiem, un, ja kāds vēl to nav izdarījis, pasteigties. Visus nodotos paraugus šodien nosūtīs uz Latvijas Infektoloģijas centru.

Izvērtējot no saslimušo bērnu vecākiem saņemto informāciju par  slimības gaitu, stāvokli un simptomu kopumu, klīniskā aina ir līdzīga zarnu infekcijai, ko izraisa norovīruss, pieļauj  Areta Vītola. Latvijas infektoloģijas centrā veiks fēču analīzi uz visiem četriem norādītajiem vīrusiem, un tikai tad būs zināms konkrētais “vainīgais” vīruss.

“Viens no inficēšanās variantiem ir tāds, ka vīrusu kaut kādā veidā ienes pārtikā ar rokām vai ar netīriem, nedezinficētiem priekšmetiem (kausiem, traukiem, katliem, putotājiem un tamlīdzīgi), un cilvēks tādā veidā līdz ar ēdienu apēd arī norovīrusu. Otrs inficēšanās variants ir sadzīves kontaktu ceļā vienam no otra,” skaidro epidemioloģe.

Par  savu audzēkņu (pirmsskolas grupiņu bērnu un jaunāko klašu skolēnu) ēdināšanu ēkā Rīgas ielā 16c Smiltenes vidusskola noslēgusi līgumu ar Smiltenes uzņēmumu “Draugs – SD”.  Turpat ēkā, Rīgas ielā 16 c, atrodas arī šā uzņēmuma ēdnīca, kas atvērta ikvienam apmeklētājam. Vakar, 19. novembrī, uzņēmuma ēdnīca bija atvērta, tikai ēdēju bija mazāk, nekā ierasts citās dienās.

“Nevajadzētu baidīties iet uz ēdnīcu ēst. Nav pamata slēgt uzņēmuma pārtikas bloku un neļaut tam gatavot ēst. Kārtību uzņēmuma ēdnīcas virtuvē 15. novembrī jau skatījis Pārtikas un veterinārais dienests un arī paņēmis izmeklējumus no pārtikas bloka,” informē A. Vītola.
 
Slimos aicina šonedēļ palikt mājās

Kāda  mamma, kuras dēls pirmklasnieks arī mācās Smiltenes vidusskolas ēkā Rīgas ielā, stāsta, ka ceturtdien, 14. novembrī, skolas pusdienās bija frikadeļu zupa. Vai vaina bijusi tajā vai kur citur, mamma nezina, bet stāsta, ka jau tajā pašā dienā vēl skolā dēlam sākusies caureja, bet vakarā sācis sāpēt vēders. Nākamajā dienā, 15. novembrī, dēlam bijušas gan vēdergraizes, gan caureja, gan vemšana.

“Ģimenes ārstei pieņemšana jau bija beigusies, tāpēc zvanīju “ātrajiem”, prasīju, vai var dot bērnam nošpu, bet viņi atsūtīja mediķu brigādi. Aizbraucām uz slimnīcu, dēlu pielika pie sistēmas, jo bija par maz šķidruma, un tajā pašā dienā palaida uz mājām. Analīzēs uzrādījās, ka saslimšanu izraisījis vīruss, bet tieši kāds, slimnīcā nevarēja pateikt,” stāsta mamma (savu vārdu avīzē viņa lūdza nenorādīt).

Vakar zēns juties labi, ne vemšana, ne caureja, ne vēdrgraizes viņam vairs nav bijušas, taču uz skolu pēc ārsta norādījuma viņš šonedēļ vēl nevar iet.

“Saslimšanas gadījumi Smiltenē nav smagi, bet, ņemot vērā to, ka daudziem bērniem slimības simptomi konstatēti vienlaicīgi un lai šo situāciju nomierinātu un bērni uz bērnudārzu vai skolu  neietu atpakaļ daļēji izārstēti, tālāk  inficējot citus bērnus sadzīves kontaktu ceļā,  šonedēļ vēlams paturēt slimniekus mājās, it īpaši bērnudārzniekus un vērsties pie ģimenes ārsta pēc izziņas,” aicina epidemioloģe A. Vītola.

Visvairāk saslimušo ar zarnu infekciju ir tieši pirmsskolas grupiņās, jo tajās starp bērniem ir ciešāks kontakts, nekā skolā, turklāt mazie bērni rotaļlietas vai citas mantas mēdz arī likt mutē.
 
Aizliegumus saistībā ar ēdināšanu skola nav saņēmusi

Situācijai līdzi seko arī Smiltenes vidusskola, aicinot saslimušos bērnus  apmeklēt ģimenes ārstu un veikt analīzes. Rūpējoties par bērnu veselību, skolā tiek veiktas visas nepieciešamās pārbaudes, lai izslēgtu  vismazākā riska iespējas, norāda Smiltenes vidusskolas direktore Ilze Vergina.

“Gaidīsim analīžu rezultātus. Audzēkņu ēdināšana Rīgas ielā turpinās, nekādus aizliegumus no kontrolējošajām iestādēm saistībā ar ēdināšanu neesam saņēmuši,” teic I. Vergina.

Šoruden sabiedrību jau satrauca Siguldas bērnudārzos notikušais, – vairāki audzēkņi saslima ar salmonelozi.

SPKC epdemioloģe A. Vītola skaidro, ka Siguldas gadījumā saslimušajiem jau uzreiz bija cita, smaga slimības klīniskā aina, tai skaitā nieru nepietiekamība un augsta temperatūra.

“Tā bija bakteriāla infekcija, bet Smiltenē ir vīrusu izraisīta zarnu infekcija. Tādas bērnu vidū izplatās cauru gadu, bet biežāk – rudens un ziemas periodā. Vidzemē jau bijuši gadījumi, kad šādas infekcijas mēdz būt ar uzliesmojumiem, - vienlaicīgi notiek daudzi saslimšanas gadījumi. Ja pret rotavīrusu ir vakcīna, tad pret  norovīrusu tāda nav izdomāta,” teic A. Vītola.

Novados

Uz Ziemellatvija.lv pilno versiju