Rosina samazināt pašvaldību civilās aizsardzības komisiju skaitu, vairākas apvienojot

Iekšlietu ministrija (IeM) rosina samazināt pašvaldību civilās aizsardzības komisiju skaitu no pašreizējās 71 līdz 36, vairākas no tām apvienojot, liecina ministrijas sagatavotais noteikumu projekts "Par pašvaldību sadarbības teritorijas civilās aizsardzības komisijām".

Esošais regulējums paredz, ka katra pašvaldība izveido šādu komisiju, tomēr tas arī ļauj blakus esošajām pašvaldībām veidot apvienotās pašvaldību civilās aizsardzības komisijas. Ņemot vērā šos apstākļus, šobrīd Latvijā ir izveidota 71 šāda komisija. Proporcionāli komisiju skaitam ir izstrādāti arī vienotie pašvaldību civilās aizsardzības plāni, kā arī Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) ar četru gadu regularitāti veic komisiju apmācību.

IeM skaidro, ka darbam šajās komisijās tiek norīkotas dažādu iestāžu amatpersonas un bieži vien cilvēkresursu izvietojuma dēļ viena amatpersona tiek norīkota vairākās komisijās, piemēram, atsevišķas VUGD amatpersonas ir norīkotas trīs līdz četrās šādās komisijās. Līdz ar to, notiekot katastrofai, piemēram, vētrai, var tikt skartas vairākas pašvaldības un sasauktas vairākas blakus esošās pašvaldību civilās aizsardzības komisijas, kuru darbā ir norīkota viena un tā pati amatpersona, kā rezultātā tā fiziski nevarēs piedalīties visu komisiju darbā. Minētā situācija ir attiecināma arī uz citām institūcijām, kas saskaras ar tādu pašu problēmu, skaidro IeM.

VUGD uzskata, ka šo komisiju skaits ir jāsamazina arī tādēļ, ka vairākām no tām ir vienoti apdraudējumi, kuru pārvarēšana bieži vien tiek risināta atsevišķi katrā pašvaldības civilās aizsardzības komisijā, kas savā ziņā izslēdz koordinētu pieeju jautājumu risināšanai. Tāpat daudzām pašvaldībām ir vienota infrastruktūra, kas var tikt ietekmēta apdraudējuma gadījumā, bet, pastāvot vairākām pašvaldību civilās aizsardzības komisijām, katastrofas seku ietekmē bojātas infrastruktūras atjaunināšana tiek risināta atsevišķi.

Veicot izmaiņas komisiju skaitā, samazināsies arī administratīvais slogs, jo būs mazāks iesaistāmo nodarbināto skaits no institūcijām, mazāks komisiju nolikumu skaits, kā arī mazināsies VUGD slogs komisiju apmācībā.

VUGD piedāvā izveidot 36 sadarbības teritoriju civilās aizsardzības komisijas, 20 no tām atstājot esošajā sastāvā.

Esošajā sastāvā tiek piedāvāts saglabāt Rīgas sadarbības teritorijas civilās aizsardzības komisiju, kā arī Jūrmalas, Daugavpils, Jelgavas, Liepājas, Grobiņas, Ventspils, Ventspils novada, Saldus, Ogres, Gulbenes, Tukuma, Cēsu, Preiļu, Līvānu, Alūksnes, Valkas, Dobeles, Ludzas un Talsu sadarbības teritoriju civilās aizsardzības komisijas.

Esošajā sastāvā kopumā piedāvāts saglabāt arī Smiltenes sadarbības teritorijas civilās aizsardzības komisiju, tai pievienojot vien Apes novadu.

Savukārt 15 komisijās paredzēts apvienot divas līdz sešas iepriekš izveidotas pašvaldību civilās aizsardzības komisijas. Piemēram, Siguldas sadarbības teritorijas civilās aizsardzības komisija sastāvēs no iepriekš izveidotām sešām atsevišķām šādām komisijām, Madonas - no piecām, bet Saulkrastu - no četrām. Apvienojot vairākas iepriekš izveidotas komisijas tiks izveidotas arī Olaines, Salaspils, Baldones, Valmieras, Jēkabpils, Rēzeknes, Balvu, Bauskas, Krāslavas, Limbažu, Aizkraukles un Kuldīgas sadarbības teritoriju civilās aizsardzības komisijas.

Noteikumu projekts paredz, kad katrai sadarbības teritorijas civilās aizsardzības komisijai būs jāizstrādā attiecīgās komisijas nolikumus, kurā būs jānosaka komisijas locekļu pienākumi, tiesības un komisijas apziņošanas kārtību.

Novados

Uz Ziemellatvija.lv pilno versiju