Īsteno sapni un ļaujas liliju smaržai

Jūlijs ir mēnesis, kurā karalisko šarmu un smaržu demonstrē lilijas. Tās kļuvušas par katra sevis cienoša dārzkopja sapni. Par to liecina arī ieraksti sociālajos tīklos, kuros ar savu ziedošo skaistumu lepojas daudzi, tostarp arī valcēniete Indra Krūkliņa, visus laipni aicinot apskatīt dažādu šķirņu lilijas.

Nodomāju – ja aicina, jābrauc! Sazinoties ar Indru, viņa laipni piekrīt “Ziemeļlatvijas” apciemojumam, detalizēti izstāstot, kā ērtāk izbraukt pilsētas mazo ieliņu labirintu, lai nokļūtu liliju paradīzē.

Atklājās, ka Indrai jau kopš mazotnes šīs ir mīļākās puķes, jo tās ziedējušas vecmāmiņas dārzā. Daudziem bērnības atmiņas saistās ar dievīgi smaržojošajām tā sauktajām baznīcas lilijām. Indra zina stāstīt, ka mūsdienās šī liliju šķirne kļuvusi par īstu modes kliedzienu, arī viņai dārzā reibinoši smaržo šo liliju smalkās trompetes. 

Ieejot plašajā sešus metrus garajā un četrus metrus platajā siltumnīcā, kurā trijās garās rindās plastmasas podiņos īpaši sagatavotā kūdras maisījumā aug milzīgās lilijas, pirmajā brīdī no sajūsmas un smaržu kokteiļa aizraujas elpa. Te zied gan sniegbalti, gan bordo, gan arī dzeltenīgas nokrāsas ziedi. Viens plašās siltumnīcas stūrītis atvēlēts Latvijā selekcionētajām liliju šķirnēm. Tās Indra paguvusi iegādāties no pazīstamā selekcionāra Andra Krūmiņa atraitnes Smiltenes novada Blomē. 

Indras veikums ir apbrīnas vērts, jo puķkopei šī ir pirmā liliju un to sīpolu audzēšanas sezona. Lai nonāktu līdz šādam rezultātam, Indrai nācās, kā smejamies, nejauši iegūtās traumas dēļ divus mēnešus gulšņāt gultā un sērfot internetā. Acīmredzot bija pienācis laiks, kad kāds no augšas deva norādījumus, ka beidzot Indrai jāpievēršas šim ilgus gadus lolotajam sapnim par liliju audzēšanu. Atlika laika arī dārza plānošanas darbiem, un, atrodot publikāciju par lilijām, Indra sarunāja pieredzes apmaiņas braucienu, kurā devās ar ieģipsētu kāju. Sarunājusi puķu sīpolus, nopirkusi siltumnīcu, kurā pirmos piecdesmit sīpolus podiņos iestādījusi ar visu ģipsi.

Indra nolēmusi, ka ar liliju selekcionēšanu viņa gluži gan nenodarbosies, bet pavairot puķu sīpolus viņa ir iemācījusies. Lai papildinātu jauniegūtās zināšanas, Indra iegādājusies biezu Latvijas liliju biedrības izdotu selekcionāres Antras Balodes grāmatu. Pavasarī puķkope pasūtīja puķu sīpolus no puķu audzētāju mekas – Holandes. Uzziedot pirmajiem ziediem, bijis neaprakstāms prieks gan pašiem, gan draugiem un kaimiņiem. Salīdzinot siltumnīcā un dārzā uzziedējušos liliju ziedus, Indra atzīst, ka siltumnīcā ziedi ir spēcīgāki un garos kātos. Siltumnīcā nav kaitēkļu, bet dārzā puķes posta oranžas krāsas kukainis. Puķkope lilijas sastādījusi speciālas frakcijas rupjā kūdrā, kura uzsūc mitrumu, cik nepieciešams, un tā neveidojas puve. Daudz laika liliju audzētājai paņēmusi liliju mēslošana. Laikā, kad veidojas pumpuri, nepieciešams universālais mēslojums, ziedēšanas laikā – kalcijs un dzelzs un noziedēšanas periodā lilijas pēdējo reizi augusta vidū jāmēslo ar sīpolpuķēm paredzēto mēslojumu. Sīpols piebriest, un rudenī tas ir gatavs stādīšanai. Ziemas sezonā liliju podi jānosedz ar vismaz desmit centimetru biezu kūdras kārtu, bet pavasarī visa kūdras kārta jānorok.
“Smaržīgais eksperiments ir izdevies. Man ļoti daudz palīdz dēls Kristers. Martā, kad laukā vēl bija sniegs, abi stādījām lilijas. Dēls palīdz arī puķes laistīt,” priecājas mamma.

Apskatot Indras plašās puķu dobes un košumkrūmu stādījumus, jābrīnās, kur viņai pietiek laika un spēka. Indra piekrīt, ka viņai liktenis dāvājis tā saucamos zaļos pirkstiņus – viss, kam viņa pieskaras, aug griezdamies. Indra atzīst, ka zemes darbi viņai palīdz atgūties un gūt enerģiju pēc maizes darba. Viņa strādā ar cilvēkiem ar īpašām vajadzībām, tāpēc nereti vakaros, atnākot mājās no darba, vienīgais glābiņš ir puķu dobju ravēšana, stādīšana un laistīšana. Šī vasara visiem dārzkopjiem ir īsts izaicinājums, jo katru dienu ir jālaista. Palīdzību neatsaka arī vīrs Mārtiņš, kurš vairāk gan nodevies tomātu un gurķu audzēšanas darbiem. Viņš ir pat izstrādājis īpašu laistīšanas sistēmu, bet tā kā Mārtiņa mājās nebija, Indra daudz neko nemācēja pastāstīt. Viņa smejas, ka tomāti un gurķi nav viņas lauciņš.

Ja nu kāds vēlas izsmaržot liliju ziedus, droši aicināts sazināties ar Indru un doties izbaudīt šo ziedu valdzinājumu.
Vairāk foto – www.ziemellatvija.lv.

Valka

Uz Ziemellatvija.lv pilno versiju