Atkritumu savākšana – kā dzīvot zaļāk arī birojā?

Tehnoloģiskais progress sabiedrībai ļauj sasniegt aizvien jaunas virsotnes, taču gandrīz katra darbība aiz sevis atstāj paliekošas pēdas – dabas piesārņojumu. Lai to mazinātu, ne vienmēr nepieciešamas lielas pūles. Ievērojamu atspaidu sniedz šķirošana un atkritumu savākšana ne tikai mājokļos, bet arī birojos. Turpini lasīt un uzzini, kā dzīvot zaļāk savā darba vietā!

Kādēļ ir svarīgi šķirot atkritumus?

Ik dienas pasaulē tiek saražotas miljardiem jaunu preču, sākot no automašīnu detaļām un beidzot ar papīra saspraudēm. Ja pēc izlietošanas šīs lietas netiek šķirotas, tās nonāk kopējās izgāztuvēs, vairojot planētas piesārņojumu. Turpretī, izmantojot atkritumu šķirošanas konteinerus gan mājās, gan darba vietā, iespējams ievērojami samazināt atkritumu daudzumu un sniegt tiem otro dzīvi.

Atkritumu šķirošanas procesu iespējams iedalīt trīs soļos:

 • nevajadzīgās un nolietotās lietas tiek sašķirotas tam paredzētajos konteineros;
 • sašķirotie atkritumi nonāk pie atkritumu savācējiem, lai tiktu nodoti tālākai pārstrādei;
 • no šķirotajiem un pārstrādātajiem atkritumiem tiek saražotas izejvielas citu nepieciešamo produktu izveidošanai (piemēram, no plastmasas pudelēm tiek iegūtas pārslas, ko kā izejmateriālu izmanto jaunu pudeļu vai citu plastmasas izstrādājumu ražošanai). Un cikls var sākties no jauna. 

Kādus atkritumus iespējams šķirot?

Ne visi ikdienas atkritumi ir vienādi. Nevajadzīgās lietas var iedalīt sadzīves atkritumos, kas nonāks poligonos un šķirošanai derīgajos atkritumos, ko iespējams pārstrādāt.

Sadzīves atkritumi ir:

 • virtuvē radušies atkritumi, piemēram, ēdiena paliekas;
 • produktu iepakojums, kas ir netīrs vai taukains;
 • samircis un nosmērēts kartons vai papīrs;
 • plastmasas iepakojums, kurā ir pārtikas pārpalikumi;
 • dažādi keramikas izstrādājumi.

Atceries! Sadzīves atkritumu konteinerā nedrīkst mest būvniecības atkritumus, tostarp šķīdinātājus, krāsas u.c., kā arī medikamentus un citus kaitīgus atkritumus (baterijas, termometrus, spuldzes un elektroierīces). Šiem atkritumiem paredzēti īpaši konteineri. Piemēram, nederīgos medikamentus vari nodot aptiekās, bet izlietotās baterijas – lielveikalos izvietotajos konteineros.

Mājās un birojā šķirošanai derīgie atkritumi ir:

 • plastmasas iepakojums – pārtikas, sadzīves ķīmijas, kosmētikas produktu pudeles, kuras pēcāk var pārstrādāt līdz pat 30 reizēm. Pirms šķirošanas pudeles obligāti jāizmazgā un jānoslauka. Tajās nedrīkst atrasties citi priekšmeti. Vēl efektīvāka šķirošana būs, ja pirms šķirošanas tās saplacināsi;
 • metāla iepakojums – dzērienu skārdenes un metāla flakoni, kurus bieži vien izmanto kosmētikas produktu – matu lakas, dezodorantu u.c. iepakojumu ražošanā. Metāls ir parocīgs pārstrādei – pareizi sašķirots, tas būs noderīgs vēl daudzas reizes;
 • stikla iepakojums – dažādu izmēru un tilpumu pudeles un burkas pārstrādājot var izmantot neskaitāmas reizes. Turklāt, atkārtoti pārstrādājot stiklu, nepieciešams izmantot mazāk enerģijas, kā izgatavojot to no jauna;
 • papīra iepakojums – kartons un papīrs, kas ir tīrs un sauss. Šajā kategorijā iederas arī dažādi žurnāli, avīzes un pat grāmatas. Papīra šķiedras iespējams pārstrādāt līdz pat septiņām reizēm, no tām ražojot jaunu papīru.

Atkritumu šķirošana un atkritumu savākšana darba vietā

Viens cilvēks Latvijā gada laikā patērē vidēji 40 kilogramus papīra. Daļu no tā nākas izlietot, piemēram, strādājot ofisā. Taču papīrs nebūt nav vienīgais biroja atkritumu vaininieks. 

Pat nelielā birojā var uzkrāties krietna kaudzīte ar:

 • kancelejas preču plastmasas iepakojumiem;
 • reklāmas bukletiem;
 • baterijām;
 • izlietoto dzērienu pudelēm;
 • papes kafijas krūzītēm;
 • pārtikas produktu iepakojumiem u.c.

Labs veids, kā atbrīvoties no šiem atkritumiem, padarot savu ofisu zaļāku, ir piedalīšanās Vislatvijas šķirošanas maratonā – šķiratlonā – akcijā, kas mudina iedzīvotājus saudzēt dabu un padarīt nedaudz labāku arī Latvijas atkritumu šķirošanas statistiku. 

2015. gada dati liecina, ka visā Eiropas Savienībā atkritumu šķirošanas centienos Latvija ierindojas 18. vietā, pārstrādājot tikai 21,2 % no radītajiem atkritumiem. Atkritumu šķirošana ne tikai mājās, bet arī birojā pavisam noteikti ir solis uz priekšu pretī zaļākai domāšanai. Taču kur ņemt šķirošanai nepieciešamās atkritumu tvertnes?

Atkritumu savākšanas uzņēmums Eco Baltia VIDE juridisko personu vajadzībām piedāvā atkritumu šķirošanas konteinerus (piemēram, plastmasai, skārdenēm, papīram un stiklam) ērtai izvietošanai birojos. Izvēloties šo pakalpojumu, Tavs uzņēmums var būt drošs, ka visi ofisā sašķirotie atkritumi tiks regulāri savākti un nodoti tālākai pārstrādei.

Kādēļ vērts domāt zaļi? Atkritumu šķirošanas ieguvumi

Atkritumu šķirošanai ir vairākas priekšrocības, kas ilgtermiņā sniegs ieguldījumu ne tikai Tavā, bet arī nākamo paaudžu dzīvē. 

Izvēloties šķirot atkritumus birojā, Tu:

 • samazini poligonos izmesto atkritumu daudzumu, tādējādi samazinot arī dabas piesārņojumu;
 • sniedz iespēju radīt jaunas lietas – no vairākiem desmitiem PET pudeļu iespējams pagatavot jaunu džemperi;
 • taupi enerģiju – atkritumu pārstrāde nepieprasa tik daudz dabas resursu kā lietu pirmreizējā sagatavošana;
 • uzlabo uzņēmuma tēlu – atbildīga, „zaļa” biroja vide šķitīs pievilcīga ne tikai potenciālajiem klientiem, bet uzlabos arī jau esošo darbinieku ikdienu, ļaujot apzināties savu ziedojumu kopējā dabas aizsardzības centienu „katlā”. Galu galā – planēta ir tikai viena!

Vairāk informācijas par iespējām, ko sniedz šķirošana un atkritumu savākšana birojā, meklē Eco Baltia VIDE mājas lapā. Sper mazu solīti pretī pārmaiņām jau šodien – viens labs darbs allaž aizved pie nākamā!

Reklāmraksti

Uz Ziemellatvija.lv pilno versiju