Eiropas finansējums un alternatīvas atbalsta iespējas veiksmīgam biznesam 1

Kāpēc vienam uzņēmumam izdodas sasniegt vairāk nekā citam? Diez vai var atrast universālu atbildi uz šo jautājumu, taču viens faktors ir kopīgs visiem biznesa veiksmes stāstiem – pietiekams finansējums. Lai apsteigtu konkurentus un pozicionētu sevi kā labāko preces vai pakalpojuma piegādātāju un pārdevēju, nepieciešams stabils naudas avots. Taču reti kuram jaunajam uzņēmējam ir pietiekami lieli iekrājumi, tāpēc pēc palīdzības jāvēršas pie investoriem. Latvijā jaunpienācējiem biznesā ir pieejams gan Eiropas finansējums, gan citi finanšu atbalsta avoti. Iepazīstieties ar tiem tuvāk šajā rakstā un uzziniet, kur izredzes saņemt naudu savam projektam ir vislielākās!

Eiropas finansējums jaunajiem uzņēmējiem

Pateicoties tam, ka Latvija ir Eiropas Savienības dalībvalsts, Latvijas uzņēmējiem ir iespējas izmantot ES struktūrfondu atbalstu. Parasti ES fondi tiek piesaistīti, lai realizētu lielu biznesa ieceri ar sabiedrisku nozīmi: ceļu būvi, ēku rekonstrukciju, jauna ražošanas veida izstrādi u.tml. Līdzfinansējuma pieteikumi tiek izvērtēti atbilstoši ES struktūrfondu vadlīnijām, un izredzes saņemt finanšu atbalstu ir biznesa projektiem, kas:

 • atbilst ilgtspējīgas attīstības principiem;
 • veicina nodarbinātību un iedzīvotāju sociālo iekļaušanu;
 • attīsta valsts un reģionālo ekonomiku un uzlabo konkurētspēju.

Jaunuzņēmumu gadījumā situācija ir citādāka. Viena no Eiropas Savienības prioritātēm ir iedzīvotāju iesaiste uzņēmējdarbībā, tāpēc jaunajiem uzņēmējiem ir izstrādātas īpašas atbalsta programmas. Latvijā tās īsteno Eiropas Reģionālās attīstības fonds (ERAF), sadarbībā ar valsts attīstības finanšu institūciju ALTUM. Pieteikties atbalstam var ikvienas nozares uzņēmums, izņemot tos, kas saistīti ar alkohola, tabakas, ieroču ražošanu un tirdzniecību, azartspēlēm, finanšu pakalpojumiem un dažiem citiem komercdarbības veidiem.


Ņemiet vērā, ka šis finanšu atbalsts ir aizdevums biznesa uzsācējiem, nevis bezmaksas investīcija. Aizdevums tiek piešķirts:

 • investīcijām un apgrozāmiem līdzekļiem;
 • apjomā no 2000 līdz 150 000 EUR;
 • ar termiņu līdz 10 gadiem;
 • ar fiksētu procentu likmi 3-7%.

Svarīgi atcerēties, ka Eiropas finansējums nesedz 100% no biznesa projekta izmaksām. Ikvienam uzņēmējam, kurš vēlas izmantot ES fondu atbalstu, jāiegulda projekta savi vai citu investoru līdzekļi. Piemēram, ALTUM programmas ietvaros aizdevuma saņēmējam jāsedz vismaz 10% no projekta summas.


Eiropas finansējums jaunajiem uzņēmējiem ir pieejams arī pastarpināti – nevis kā tieši no ES fonda saņemts līdzfinansējums vai aizdevums, bet kā drošāka biznesa vide un profesionāla palīdzība. To nodrošina biznesa inkubatori, par kuriem uzzināsiet vairāk teksta turpinājumā.


Uzņēmumu inkubācija labvēlīgos apstākļos 

Biznesa inkubatori tiek veidoti, izmantojot ES struktūrfondu naudu, un pašlaik Latvijas teritorijā strādā 15 inkubatori, kur jaunie un topošie uzņēmēji var pilnveidot savas biznesa prasmes. Biznesa inkubatori ir uzņēmējiem draudzīga struktūra, kas nodrošina:

 • konsultācijas ar grāmatvežiem, juristiem un citiem speciālistiem;
 • bezmaksas apmācības un seminārus;
 • iespēju izīrēt vai iegādāties par draudzīgām cenām biroja aprīkojumu;
 • palīdzību ražošanas un biroju telpu meklējumos.

Viens no galvenajiem iemesliem, kāpēc izvēlēties biznesa inkubatoru, ir iespēja saņemt līdzfinansējumu un grantus dažādu biznesa mērķu sasniegšanai. Līdzfinansējumu 50% apjomā var saņemt:

 • ekspertu konsultācijām;
 • IT, mārketinga un dizaina pakalpojumiem;
 • kvalitātes vadības ieviešanai;
 • prototipēšanai un testēšanai;
 • iekārtu un aprīkojuma iegādei.

Biznesa inkubatorā uzņēmums var uzturēties līdz 4 gadiem. Ja inkubācijas mērķi tiek sasniegti atbilstoši biznesa plānam, uzņēmums var pieteikties līdzfinansējumam un realizēt ambiciozas ieceres ar zemākām izmaksām.


Biznesa inkubatora pluss ir tā pieejamība – izmantot inkubatora sniegtās iespējas var gandrīz ikviens uzņēmums, kura darbība ir saistīta ar preču ražošanu. Latvijas biznesa inkubatoru veiksmes stāsti atrodami visdažādākajās nozarēs – no alus brūvēšanas līdz vegāniem draudzīgas kosmētikas ražošanas. Arī radošo industriju pārstāvjiem ir radīts īpašais biznesa inkubators, kas atrodas Rīgā.


Bet, ja Jūsu biznesa mērķi ir saistīti ar tehnoloģijām, noteikti iepazīstieties ar vēl vienu līdzfinansējuma veidu – Start-Up atbalsta programmām.

Start-Up: moderna biznesa seja

Latviski Start-Up tiek tulkots kā jaunuzņēmums. Bet vai ikviens jaundibinātais uzņēmums var tikt uzskatīts par Start-up? Nē, jo Start-Up tipa uzņēmumiem jāatbilst šādiem kritērijiem:

 • preču un pakalpojumu ražošanā tiek izmantotas inovatīvas tehnoloģijas;
 • uzņēmumam ir augsts izaugsmes potenciāls;
 • uzņēmums var salīdzinoši viegli iziet starptautiskajā tirgū.
 • Jaunuzņēmumi galvenokārt darbojas elektroniskajā vidē, un Start-Up produkti parasti ir:
 • tīmekļa platformas;
 • mobilās lietotnes;
 • elektroniskās ierīces.

Jaunuzņēmumu gadījumā var runāt par SAAS (Software as a Service) tipa pakalpojumu – patērētājiem tiek piedāvāts parocīgs tiešsaistes rīks vai tehnoloģija, kas nodrošina ērtāku un vieglāku ikdienu.


Start-Up draudzīga vide

Pašlaik Latvijā darbojas aptuveni 250 jaunuzņēmumi, un valsts mērķis ir palielināt to skaitu. Pateicoties draudzīgam jaunuzņēmumu likumam, iespējas dibināt IT uzņēmumu un piesaistīt līdzfinansējumu ir samērā augstas. Jaunuzņēmumu atbalsta programmu īsteno Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra, un programmas kritēriji ir šādi:

 • investīcija kapitālā vismaz 30 000 EUR;
 • uzņēmums ir tirgū ne ilgāk par 5 gadiem;
 • ieņēmumi 2 gadu laikā nepārsniedz 200 000 EUR, 5 gadu laikā ne vairāk par 5 000 000 EUR;
 • peļņa ieguldīta tikai uzņēmuma attīstībā;

inovācijām draudzīga darba vide, kas atbilst vismaz vienam nosacījumam: 70% darbinieku ar maģistra vai doktora grādu; 50% no izdevumiem tiek tērēti pētniecībai; uzņēmums nodrošina intelektuālā īpašuma tiesības uz inovāciju.


Jūs noteikti esat izmantojis Start-Up pakalpojumus gan Latvijā, gan ārzemēs – pārbaudiet raksta turpinājumā, vai Jūsu iemīļotā mobilā lietotne arī ir jaunuzņēmuma produkts!


TOP veiksmes stāsti Latvijā un pasaulē

Viens no pazīstāmākajiem jaunuzņēmumiem ir ASV radītā Uber platforma – vietne, kas uz 180 grādiem pagrieza tradicionālu takšu servisu. Savukārt Uber konkurents, mobilā lietotne Taxify, ir radīta tepat Baltijā – Igaunijas jaunuzņēmuma produkts iekaro jau ne tikai kaimiņvalstis, bet arī attālākos pasaules nostūrus, ieskaitot Ameriku, Āfriku un Tuvos Austrumus.


Bet kā klājas pašmāju jaunzņēmumiem? Arī tie ir guvuši atzinību gan vietējā, gan starptautiskajā tirgū. Lūk, vien daži Latvijas veiksmes stāsti šajā nozarē:

 • eHarv – pārnēsājams USB tipa lādētājs, radīts speciāli riteņbraucējiem;
 • Ask.fm – sociālais tīkls, ko tagad izmanto teju 180 000 000 cilvēku visā pasaulē;
 • Froont – interaktīva dizaina platforma, kas atvieglo mājaslapu izstrādi un apvieno profesionālus dizainerus, pasūtītājus un programmēšanas entuziastus.

Mūsdienās piesaistīt investīcijas jaunuzņēmumam IT nozarē ir samērā viegli, ja vien Jums ir konkurētspējīga ideja un kvalitatīvs biznesa plāns. Taču līdzfinansējums ir nepieciešams arī uzņēmumiem, kas nav saistīti ar tehnoloģijām un inovācijām – kā gan to iegūt? Turpiniet lasīt un uzziniet!


Pūļa finansējums jeb kolektīvais ieguldījums Jūsu biznesā

Pūļa finansējuma modelis jeb crowdfunding ir ieguvis lielu popularitāti, pateicoties principiāli atšķirīgai pieejai. Ja Eiropas finansējums, bankas aizdevums un biznesa inkubatori ir palīdzība no valsts un finanšu institūcijām, tad pūļa finansējuma pamats ir horizontālas saites starp finansējuma sniedzēju un saņēmēju. Projekta investori ir privātpersonas visā pasaulē, kas saņem materiālu vai nemateriālu atlīdzību par savu dalību – dažādus suvenīrus, iespēju apmeklēt izstādi vai koncertu bez maksas, dāvanu kartes un citus interesantus piedāvājumus no finansējuma saņēmēja un viņa partneriem. Pašlaik populārākās crowdfunding platformas ir:

 • Kickstarter. Lielākais spēlētājs pūļa finansējuma nozarē ar samērā striktiem izmantošanas noteikumiem;
 • GoFundMe. Ļauj projekta iesniedzējam saņemt naudu arī tad, ja līdzfinansējums nav savākts pietiekamā apjomā;
 • IndieGoGo. Apvieno Kickstarter un GoFundMe pieejas un ļauj lietotājam pašam izvēlēties līdzfinansējuma modeli.

Latvijā ir arī pašmāju pūļa finansējuma platforma, Projektu Banka. Radīta vietējam tirgum, šī platforma ir palīdzējusi tapt 15 projektiem dažādās nozarēs – finansējums ticis savākts kultūras pasākumiem, biznesa iecerēm, mūzikas ierakstu un grāmatu tapšanai.


Pūļa finansējums ir īpaši piemērots radošo profesiju pārstāvjiem, jo finansējuma meklēšanas platformas sniedz iespēju prezentēt savu projektu starptautiskajā līmenī. Pateicoties pūļa finansējumam ir tapuši Latvijai nozīmīgi kultūras projekti:

 • komēdija “Kriminālās ekselences fonds”;
 • animācijas filma “Akmeņi manās kabatās”.

Taču pūļa finansējuma platformas ir pieejams ne tikai māksliniekiem, dizaineriem un mūziķiem. Līdzfinansējumu iespējams iegūt arī dažādu preču ražošanai. Galvenais nosacījums veiksmīgai projekta īstenošanai ir mūsdienīga un uzrunājoša prezentācija, kā arī gatavība piedāvāt investoriem oriģinālus labumus.


Un tomēr pūļa finansējums nav universāls risinājums, jo paļauties uz individuālām investīcijām ir pārāk riskanti. Labāk izmantot interneta platformas kā papildu līdzfinansējuma avotu, vienlaikus piesakoties citām atbalsta programmām. Taču kā vēl pirms pieteikšanās izvērtēt savas izredzes saņemt nepieciešamo summu?


Aktuāli 2018. gadā: kādas nozares vieglāk iegūst finansējumu?

Finansējuma saņemšanas izredzes ir atkarīgas ne tikai no dzīvotspējīgas biznesa idejas, bet arī no tā, cik gudri ir izvēlēti iespējamie līdzfinansējuma avoti:

 • Start-Up nozarē – Eiropas finansējums, valsts atbalsts, privātās investīcijas;
 • radošā nozarē – pūļa finansējums, radošo industriju inkubators;
 • tradicionāla klientu apkalpošanas nozare, preču ražošana – Eiropas finansējums, biznesa inkubatori, valsts atbalsts.

Kopumā runājot, lielāku atbalstu mūsdienās iegūst uzņēmumi, kuru darbības mērķis ir ne vien peļņas gūšana, bet arī valsts ekonomikas un iedzīvotāju labklājības veicināšana, kā arī videi draudzīga ražošana. Lielākas iespējas saņemt nepieciešamo atbalstu ir uzņēmumiem, kas:

 • darbojas inovāciju un tehnoloģiju nozarē;
 • izmanto ilgtspējīgas attīstības stratēģijas;
 • sniedz savu artavu reģiona un valsts ekonomikas izaugsmē un konkurētspējas palielināšanā.


Jaunā biznesa finansēšanas iespējas ir daudzveidīgas, tāpēc piemērotākā varianta meklējumi var būt laikietilpīgi. Jūs varat optimizēt šo procesu, izmantojot biznesa ekspertu palīdzību – jau pēc vienas konsultācijas zināsiet, uz kādiem atbalsta veidiem vērts fokusēties. Kur meklēt šādu pakalpojumu? Pie EDO Consult konsultantiem!


Pārliecinošs solis pie veiksmes ar EDO Consult

Biznesa konsultāciju uzņēmums EDO Consult sniedz pakalpojumus gan jaunajiem, gan pieredzējušiem uzņēmējiem. Pakalpojumu klāstā ietilpst:

 • biznesa idejas dzīvotspējas novērtēšana;
 • jauna biznesa plāna izstrāde un esošā biznesa plāna izvērtēšana un koriģēšana;
 • projektu izstrāde un vadīšana.

EDO Consult konsultācijas būs īpaši noderīgas tiem uzņēmējiem, kurus interesē Eiropas atbalsts biznesa uzsākšanai. ES struktūrfondi izvirza stingras prasības līdzfinansējuma pretendentiem, tāpēc profesionāļu palīdzība biznesa projekta izstrādē nodrošina lielākas izredzes saņemt nepieciešamo atbalstu.


EDO Consult darbinieki ne tikai izvērtēs, vai Jūsu uzņēmumam ir pieejams Eiropas finansējums, bet arī ieteiks optimālus biznesa risinājumus. Kopš 2003. gada konsultāciju birojs ir palīdzējis realizēt vairākus simtus Eiropas projektu – varbūt nākamais veiksmes stāsts būs Jūsu? Pirmā konsultācija ir bez maksas, tāpēc piesakieties jau tagad, rakstot uz [email protected] vai zvanot pa tālruni +371 29403401. Attīstiet savu biznesu gudri ar EDO Consult palīdzību!

Komentāri 1

si8102897

Paldies par informāciju, rakstā patiešām ir apkopoti svarīgie biznesa atbalsta aspekti. Tā arī ir, ka to biznesu gan uzsākt, gan turpināt ir ļoti grūti bez kādiem ieguldījumiem, investoriem un pārējām naudas līdzekļiem no malas.

pirms 2 gadiem, 2018.05.15 10:58

Reklāmraksti

Uz Ziemellatvija.lv pilno versiju