Juvelierizstrādājumu un rotu etiķete: kas mums būtu jāņem vērā?

Rotas ir gan vīriešu, gan sieviešu ikdienas un svētku vizuālā tēla papildinoši elementi. Rotas papildina tērpu vai papildus to izgrezno un liek justies tās valkātājam īpašam. Rotaslietu piedāvājumu klāsts ir milzīgs, turklāt, ja mājās rotaslietu lādītē atrodas daudz un dažādu rotu, papildus nākas apzināties arī etiķetes noteikumus, attiecīgi - kad un pie kura tērpa ir pareizi greznoties. Par rotu etiķeti, lasiet šajā rakstā.

Kad rotas ir par daudz

Ja vien nav paredzēts doties uz hipiju ballīti, tad klasiskā versijā rotaslietu valkāšanā ir zelta likums - rotas jāliek saskaņotas, turklāt tā, lai nav par daudz. Uzliekot par daudz rotu, Jūs varat sabojāt vizuālā tēla kopskatu. 

Nokaroties ar daudzām krellēm, brošām, gredzenu un auskariem, Jūs varat atgādināt kā tautas pasakās - žagatu. 

Sadaliet savas rotaslietas dažādās lādītēs, piemēram, rotaslietas darbam, ikdienai un svētku pasākumiem.  

Rotu pieskaņošana tērpiem

Rotaslietām ir jābūt saskaņotām ar tērpu, tāpēc pārāk košas vai greznas rotaslietas var novērst uzmanību no apģērba. 

Rotu pieskaņošana nosaka gan rakstiskus, gan nerakstītus likumus, piemēram, greznas rotas nevelk pie sportiska vai ikdienas tērpa, bet bižutēriju - pie greznas vakarkleitas. Ja runājam par vakara pasākuma tērpiem, tad katra tērpa veidolam un piegriezumam ir savs rotu stils, piemēram:

• Kleitai, kurai ir V veida izgriezums, piemērotas būtu kaklarotas, kuras iegulst kakla bedrītē, bet ne tālāk. Kleitai piemēroti būs arī gari auskari;

• Ja kleitai ir liels muguras izgriezums, piemēram, līdz pat atslēgas kaulam, piemērota būs gara kaklarota, kas sniedzas līdz pat krūtīm;

• Kleitai bez lencītēm piemēroti būs tikai auskari vai gredzeni, tādējādi ieteicams neizmantot kaklarotas;

• Kleita, kurai ir atkailināts plecs, iesaka atkailinātā pleca rokai izmantot lielu rokassprādzi, tādejādi radot vizuālu balansu. Velkot šādu kleitu, nevajadzētu rotāties ar kaklarotām;

• Kleitai, kurai ir mežģīnes un citi greznumi, nevajadzētu izmantot daudz rotaslietu, šādos gadījumos parasti ir pietiekoši, ja ir tikai gredzens vai auskari.

Etiķetes noteikumi

Lietišķās vizītēs etiķete nosaka lietot maz rotaslietu, vislabāk, ja tās ir arī neuzkrītošas. Viesībās vai pasākumos, kuri norit pēc pulksten sešiem vakarā, etiķete atļauj lietot greznākas rotaslietas, turpretim dienas laikā visam ir jābūt ar mēru.

Nav aizlieguma vai nepareizi vilkt bižutēriju, tomēr vēlams, lai tā ir kvalitatīva. Papildu ieteikums ir bižutēriju nekombinēt ar juvelierizstrādājumiem jeb cēlmetālu, kā arī sudrabu kombinēt ar zeltu. Starp citu, etiķetes grāmatās bieži tiek minēts, ka lētā gala jeb bižutērijas rotaslietas ieteicams valkāt ne vēlāk kā līdz 20 gadu vecumam, pēc tam sievietei pieklājas būt elegantai un klasiskai.

Bižutēriju vai lētas izcelsmes rotas var mainīt uz neizkrītošiem, vienkāršiem zelta auskariem vai ķēdīti. Zelta auskari, kurus var iegādāties arī interneta veikalā 220.lv, piemēroti būs ne tikai ikdienai, bet arī darbam un svinīgiem pasākumiem.

Dienas laikā nav pieņemts valkāt briljantus, kā arī īpaši dārgus dārgakmeņus - tie vairāk piestāv un ir paredzēti vakara pasākumiem un pie greznām vakarkleitām.

Mūžīgais šaubu jautājums ir arī par rotaslietu daudzumu, tomēr etiķetes grāmatās un nosacījumos tiek vienmēr minēts, ka pieņemamais standarts ir trīs rotas, piemēram, auskari, broša un gredzens.

Laulības gredzens netiek uzskatīts par greznumrotu, tāpēc pie klasiskās “trīssavienības” to var neskaitīt klāt.

Turpinot par gredzeniem - nav labs tonis valkāt vairāk par vienu gredzenu uz vienas rokas pirkstiem, bet jāņem vērā, ka, ja gredzeni ir katrs uz savas rokas, arī tad ir jāievēro vienots stils un līdzība. Līdzība un stils attiecas gan uz dažādiem metāliem, gan iestrādātajiem akmeņiem, piemēram, sudraba gredzens uz vienas rokas un sudraba gredzens uz otras rokas. Izņēmums ir tad, ja ir gan sudraba gredzeni, gan laulības gredzens, tomēr etiķetes stingrāko noteikumu lietpratēji rekomendētu ar laiku kopskata stilu radīt vienotāku.

Rotaslietas vīriešiem

Vīrieši rotas lieto daudz mazāk, tāpēc etiķete paredz, ka ieteicamais rotu daudzums vīrietim ir ne vairāk kā viena, piemēram, gredzens, neskaitot laulības gredzenu. Protams, atkarīgs, kāds darbs ir vīrietim, bet klasiskos uzņēmumos ir pieņemts, ka vīrieši darbā nevalkā rokassprādzes vai kakla ķēdes, kas ir bieza izstrādājuma vai no ādas. Elegantāk vīriešiem izskatās pulkstenis, tomēr to iesaka labāk iegādāties dārgu un kvalitatīvu.

Kaklarotas, gredzenus, dažādu bižutēriju un zelta auskarus var iegādāties interneta veikalā 220.lv!

Reklāmraksti

Uz Ziemellatvija.lv pilno versiju