Kā ikdienas pierakstu veikšana var palīdzēt uzlabot finanses

Vai kādreiz esat iedomājušies, ka savu pārdomu, baiļu un naudas lēmumu pierakstīšana var pievērst lielāku uzmanību jūsu finanšu dzīvai šeit un tagad? Kāpēc gan lai neiekārtot tādu kā dienasgrāmatu, kurā jūs sīki varētu sev izklāstīti finansiālos mērķus, nākotnes izaicinājumus, šodienas neveiksmes un bailes, lai padarītu jūs par apzinātāku patērētāju un labāku naudas pārvaldītāju?


Tā ir pavisam vienkārša prakse – atvēliet maksimums 15 minūtes no savas dienas laika, varbūt kopā ar savu rīta kafiju, lai pierakstītu savas domas uz papīra, dodot sev laiku, lai izietu cauri nesenajiem notikumiem savā dzīvē un darbā, lai galu galā nonāktu pie labākiem risinājumiem un pieejām. Šo praksi sauc par ikdienas žurnāla jeb dienasgrāmatas uzturēšanu, un tai seko miljoniem cilvēku visā pasaulē jau gadsimtiem ilgi, tostarp daudzi vēsturiskie līderi, piemēram, Marks Aurēlijs un Bendžamins Franklins. Mūsdienās daudzi to izmanto kā iespēju, lai strādātu pie risinājuma atrašanas tādos jautājumus, kas viņus satrauc, liek raizēties gan emocionāli, gan praktiski. Šāda tipa ieradums var uzlabot arī jūsu finansiālo stāvokli, lai nākamreiz ātrais kredīts nebūtu jūsu finanšu risinājumu prioritāšu augšgalā.


Te būs daži veidi, kā ikdienas žurnāla uzturēšana varētu jums palīdzēt uzlabot personīgās finanses:

  1. Pierakstu veikšana var palīdzēt jums noskaidrot lielākās kļūdas, kuras pieļaujat izdevumu kategorijās. Viena laba pieeja, ko izmantot kā aktivitāti, ir veikt “pēcpārbaudes pārskatu”, lai izpētītu visu informāciju par kādu nesenu situāciju jūsu dzīvē. Veicot pēcpārbaudes pārskatu, jūs paralēli domājat par to, kā jūs vēlaties izkļūt no konkrētas situācijas, ko jūs faktiski izdarījāt šajā situācijā un ko varētu darīt savādāk, kādas ir atšķirības, un ko jūs varat mācīties notikušā. Jūs varat piemērot šo stratēģiju, lai pārskatītu savus sliktākos patēriņa lēmumus. Izvēlieties vienu konkrētu nesenu nepilnību, padomājiet par to, ko jūs būtu darījuši ideālajā gadījumā, aprakstiet to, pēc tam sniedziet godīgu aprakstu par to, ko jūs patiesībā darījāt. Kādas ir atšķirības starp šīm abām darbībām? Ko jūs varat darīt, lai novērstu šīs atšķirības? 
  2. Pierakstu veikšana palīdz jums noskaidrot savus mērķus. Mums visiem patīk pamatīgas nākotnes vīzijas, bet tās bieži tiek aptvertas visai nespecifiski. Mēs nemēdzam uzskaitīt, kas tieši mums būtu jādara, lai šis redzējums piepildītos. Pierakstu veikšana ir ideāls veids, lai strādātu ar šo problēmu. Tas dod jums iespēju sadalīt lielus mērķus pakāpeniskos, mazo darbību mērķos. Piemēram, jums ir patēriņa kredīts, no kura vēlaties tikt vaļā. Atmaksāt visu kredītu ir liels mērķis, bet tas kļūs par kaut ko reālu tad, kad “saskaldīsiet” to izdarāmās darbībās. Lai sasniegtu parāda atmaksas mērķi, kas jums būtu jādara šogad? Lai to panāktu, kas jums būtu jādara šajā mēnesī? Un, lai panāktu to, kas jums būtu jādara šodien? Dienasgrāmata nodrošina laiku, kurā jūs varat rūpīgi pārdomātu šos jautājumus.
  3. Pierakstu veikšana palīdz nonākt līdz secinājumiem par lieliem lēmumiem. Dzīve mums bieži piespēlē lielus finanšu lēmumus, kuri mums jāpieņem lielā steigā. Vai es varu pieņemt jauno darba piedāvājumu, vai tomēr labāk palikt tajā, kas man jau ir šobrīd? Vai man vajadzētu sākt uzkrāt pensiju 3. līmenī, vai tomēr izmantot visus ienākumus šeit un tagad, jo jau tā ir grūti savilkt galus kopā? Šāda veida lēmumus var būt grūti pieņemt bez dziļākas analīzes. Pierakstu veikšana var palīdzēt jums tikt skaidrībā ar šāda tipa iekšējiem konfliktiem. Tā dod iespēju jums sastādīt sarakstu ar plusiem un mīnusiem apskatot lēmumu no dažādiem rakursiem.


Reklāmraksti

Uz Ziemellatvija.lv pilno versiju