Kā izvērtēt, vai spējat uzņemties kredītsaistības – daži jautājumi, ko sev uzdot

Ar nepieciešamību un vēlmi aizņemties naudu, lai īstenotu kādu ieceri, vien nepietiek, jo kredītsaistības atbildīgam patērētājam vajadzētu uzņemties tikai tad, ja tam ir atbilstoši apstākļi. Tas nozīmē, ka kredītņēmējs spēj droši uzņemties šīs saistības, jo ir izvērtējis dažādus aspektus. Lūk, daži jautājumi, ko sev vajadzētu uzdot, lai saprastu, vai esat gatavi kredītsaistībām un tās nekļūs par slogu. 

Vai man ir pastāvīgs darbs?

Stabilas darba attiecības un ienākumi ir viens no galvenajiem nosacījumiem, lai vispār varētu sākt domāt par iespēju noformēt kredītu. Ja darba šobrīd nav vai arī darba attiecības uzsāktas pavisam nesen, tad nebūtu prātīgi domāt par jaunām finanšu saistībām. Visticamāk, ka arī vairums kredītdevēju nemaz nevarēs piedāvāt aizdevumu klientam, kuram nav stabilas darbavietas.

Kāda ir manu ienākumu un izdevumu attiecība?

Ar to, ka ir regulāri ienākumi arī nebūs pietiekami, lai zinātu, ka varat uzņemties saistības, ko uzliek kredīts. Vēl ir jāvērtē, kāda ir ienākumu un izdevumu attiecība, jo tad zināsiet, cik daudz naudas jums paliek pāri. Vai ar to pietiek, lai nosegtu ikmēneša kredītmaksājumu? Kā arī nevajadzētu būt tā, ka par kredītu tiek samaksāts ar pēdējo naudu, vēl vajadzētu palikt kādai rezervei, jo ne visus izdevumus katru mēnesi var paredzēt.

Lai uzzinātu, kāda ir jūsu ienākumu un izdevumu attiecība, nepieciešams piefiksēt visus izdevumus, varbūt par kādu mēnesi sīki pierakstīt, kam un cik daudz iztērējat. Tas ļaus ne tikai saprast, vai varat atļauties kredītu, bet arī ieraudzīt, kur patiesībā tērējat savu naudu.

Vai es plānoju savus izdevumus?

Par spēju uzņemties kredītsaistības liecina arī jūsu finanšu paradumi. Ieteicams izvērtēt to, vai un kā jūs plānojat savus izdevumus. Finanšu disciplīna ir svarīga, lai nepakļautu savu budžetu nevajadzīgam riskam. 

Vai vispirms samaksājat obligātos maksājumus un tikai tad ļaujaties spontāniem pirkumiem? Vai arī tērējat, neskatoties maciņā un bankas konta limitā? Ieteicams izvērtēt savus paradumus un vajadzības gadījumā tos uzlabot, lai sagatavotos kredītsaistībām, ko plānojat tuvākā vai tālākā nākotnē, piemēram, hipotekārajam kredītam.

Vai man jau ir kredītsaistības? 

Ja jums jau ir kādas kredītsaistības, tad atbildīgi jāizvērtē, vai varat uzņemties vēl kādas. Kredītsaistību apjomam nevajadzētu būt lielākam par 20-30% no kopējiem ienākumiem. Ja šis skaitlis ir lielāks, tad tas jau var apdraudēt finanšu stabilitāti un spēju pildīt saistības kādu satricinājumu gadījumā. 

Ja jums jau ir kredīti, bet jaunu vēlaties ņemt tāpēc, lai risinātu jau esošo kredītsaistību problēmas, tad tā tiešām nav laba doma. Ja ir jau grūtības segt esošos maksājumus, tad jūs neesat gatavs jaunam kredītam.

Vai es veidoju uzkrājumus?

Var šķist, ka šis faktors jau nav tiešā sasaistē ar spēju uzņemties kredītsaistības, bet patiesībā tas ir nozīmīgs rādītājs jūsu finanšu disciplīnai un tālredzībai. Kaut vai nelieli naudas uzkrājumi vienmēr ir nozīmīgs drošības spilvens, kas palīdz tikt galā ar dažādiem finanšu satricinājumiem. Iekrājumi būs kā drošības garants, ka varēsiet veikt kredītmaksājumus arī tad, ja būs kādas īslaicīgas grūtības – ienākumu samazināšanās, darbavietas maiņa, neplānoti izdevumi utt.

Kā aizņemties atbildīgi

Ja atbildes uz jautājumiem lielākoties ir pozitīvas un liecina, ka esat finansiāli, praktiski un morāli gatavs kredītsaistībām, vēl ir jāatceras par tādu lietu kā atbildīgu aizņemšanos. Tas palīdzēs izvairīties no nevēlamām un pat bīstamām situācijām, kam var būt nepatīkamas tiesiskās un finansiālās sekas. Ko tas īsti nozīmē – aizņemties atbildīgi?

  • Nevajag aizņemties vairāk naudas, nekā tas ir nepieciešams.
  • Nepieciešams veikt dažādu kredītpiedāvājumu salīdzināšanu, lai izvēlētos izdevīgāko un savām vajadzībām piemērotāko. Visērtāk dažādus aizdevēju piedāvājumus vienuviet apskatīt var specializētos kredītu salīdzināšanas portālos, kas ietaupīs jūsu laiku: https://financer.com/lv/kompanija/latvijas-hipoteka/.
  • Vēlams sadarboties tikai ar uzticamu un licencētu aizdevēju. Nepieciešams pārbaudīt pieejamo informāciju gan par pašu aizdevēju, gan tā pakalpojumiem, gan iepazīties ar atsauksmēm un citām būtiskām niansēm. 
  • Ieteicams izpētīt, kādas soda sankcijas piemēro konkrētais aizdevējs gadījumos, ja klients daļēji vai pilnīgi nespēj pildīt savas saistības.
  • Labāk divreiz apdomāt, vai kredīta vajadzībām ieķīlāt savu nekustamo īpašumu. Lai to darītu, kredīta nepieciešamībai jābūt ļoti nopietnai un maksātspējai ļoti stabilai.


Reklāmraksti

Uz Ziemellatvija.lv pilno versiju