Kā nodrošināt matrača ilglaicīgumu?

Mēs visi vēlamies, lai lietas mums kalpotu pēc iespējas ilgāk, lai tas tā arī notiktu, par tām ir pienācīgi jārūpējas. Matracis nav izņēmums. No tā, kā par to rūpēsimies, var būt atkarīga mūsu miega kvalitāte un pat veselība. Ar matrača kopšanas ieteikumiem dalās matraču uzņēmuma “Lonas” direktors Domas Jakutis.

Matrača pozīcijas maiņa

Šis ir sens paņēmiens, kā pagarināt matrača kalpošanas laiku – vienkārši apgriežot to. Šī metode palīdz ilgāk saglabāt matrača sākotnējo izskatu, neļauj veidoties izgulējumiem un citiem nelīdzenumiem. Tomēr grozīšana uz otru pusi der tikai divpusējiem matračiem, vienpusējos varat apgriezt (galvgali ar kājgali). Matraci ieteicams apgriezt vismaz reizi pusgadā, ideālā variantā – 4 reizes gadā. 

Vēdināšana

Ja vēlaties, lai matracis kalpotu ilgāk un neciestu miega kvalitāte, tam jāsniedz svaiga gaisa plūsma. Vēdināšana palīdz izvairīties no mitruma uzkrāšanās, pelējuma un nepatīkamiem aromātiem. Jāvēdina būtu ne tikai matracis, bet arī pati guļamistaba – vēss, svaigs gaiss palīdz ātrāk aizmigt. 

Kā un cik bieži vēdināt matraci? “Pietiek matraci izvēdināt arī tikai vienu reizi gadā, izņemot no gultas un noguldot to horizontāli balkonā vai terasē uz 2-3 stundām. Tiešie saules stari palīdzēs cīņā ar putekļu ērcītēm. Jāatceras, ka krāsaini matrači saulē var izbalēt,” apgalvo D. Jakutis.

Atbilstoša gultas pamatne

Matračiem piemērotākā gultas pamatne ir restes. Tās nodrošina atbilstošu gaisa cirkulāciju, kā rezultātā neuzkrājas mitrums un neieviešas pelējums. Svarīgi, lai gultas restes būtu kvalitatīvas, līdzenas un ar atbilstošām atstarpēm (ne lielākām kā 3 cm). Ja jums ir gulta ar nepārtrauktu pamatni un jūs nevēlaties iegādāties jaunu gultu, tad nāksies biežāk vēdināt matraci, lai neuzkrātos mitrums.

Matraču pārvalki un virsmatrači

Dažādi virsmatrači un pārvalki spēj paildzināt matraču mūžu. Virsmatrači izveido barjeru starp cilvēku un matraci, tāpēc tas tik ātri sevī neuzkrāj nedzīvās ādas šūnas, mitrumu un citus netīrumus. Tie pasargā matračus arī no deformācijām, izgulējumiem, kā arī sniedz papildu ērtības. Matraču pārvalki arī nodrošina matraču aizsardzību un uztur tīrību. Pārvalkus (gan matraču, gan virsmatrača) būtu jāmazgā ik pēc pāris mēnešiem.

Matraču kopšana

Matračus iespējams tīrīt ar speciālu mēbeļu putekļu sūcēju, tomēr pirms tīrīšanas ir jāpievērš uzmanība ražotāja instrukcijām – dažus matračus nedrīkst sūknēt. Centieties vienmēr sekot līdzi instrukcijai un kopiet matraci tieši tā, kā norādīts, jo ražotāji zina, kas nepieciešams viņu matračiem. 

“Nekad uz matrača nelejiet ūdeni, jo tas radīs piemērotu vidi pelējumam. Neizmantojiet balinātāju vai citas ķīmiskas vielas, kas varētu sabojāt audumu. Protams, tādā gadījumā saglabātos arī nepatīkamais ķimikāliju aromāts, kas kaitē veselībai,” stāsta “Lonas” direktors. Ja esat sasmērējuši matraci, vislabākais variants ir to nest uz tīrītavu, kur savu darbu veic profesionāļi. Galu galā, ne visi traipi ir vienkārši iztīrāmi. 

Reizēm, ja vēlaties ietaupīt naudu, varat padomāt, ka pietiktu tikai matraci iztīrīt un tas būs kā jauns. Tomēr matraci ieteicams mainīt ik pēc 7-10 gadiem. Visbiežākie signāli, kas norāda uz to, ka jāmaina matracis ir sekojoši: dažādi nelīdzenumi un iedobes, čīkstošas atsperes, neērta gulēšana, muskuļu sāpes un sāpes pieceļoties. Neignorējiet šīs zīmes, jo kvalitatīvs miegs uz ērta matrača ir pozitīvas dienas un labas pašsajūtas garantija.


Reklāmraksti

Uz Ziemellatvija.lv pilno versiju