Ko par finansēm vajadzētu zināt katram?

Nav noslēpums, ka mūsdienās ļoti daudz cilvēku dzīvo no algas līdz algai, nespēj veikt uzkrajumus un investēt savā un savu bērnu nākotnē. Situācijas, kurās cilveki knapi spēj „savikt galus” rodas dažādu situāciju rezultatā, taču nepietiekama izpratne personīgo finanšu jomā ir viens no lielākajiem cēloņiem finansiālām problēmām.

Sadarbība ar Monni.lv ir tapis šis raksts, kur apkopojam pāris patiesības par personīgajām finansēm, kuras jau no mazotnes derētu zināt katram.

Izdevumi nedrīkst pārsniegt ienākumus

Viens no svarīgākajiem pamatprincipiem, kas katram būtu jāzin un jāievēro ir ienākumu un izdevumu attiecība. Vienkāršāk sakot, izdevumi nedrīkst pārsniegt ienākumus. Ja cilvēka vai mājsaimniecības izdevumi pārsniedz ienākumus, tad cilvēks vai ģimene dzīvo pāri savām iespējām. Ienākumiem būtu jābūt lielākiem par kopējajiem izdevumiem, lai būtu iespējams atlikt naudu uzkrājumiem.

Ja cilvēkam ir vairak izdevumu, nekā ienākumu, tas nozīmē, ka būtu ļoti nopietni jāāpsver savas finanses un, galvenokārt, tēriņi. Vairāk izdevumu, nekā ienākumu nozīmē nokļūšanu parādos, jo sanāks vai nu nemaksāt rēķinus vai nepeieciešamo naudu aizņemties no kredītiestādēm. Jebkura gadījumā šāds dzīvesveids noved pie „mīnusiem” bankas kontā, kas ilgtermiņā novedīs pie galvassāpēm un stresa. Cilvēkiem šādās situācijās derētu ļoti rūpīgi izvērtēt savus izdevumus un atrast tēriņus, no kuriem iespējams izvairīties.

Cilvēki, kas dzīvo no algas līdz algai, nespējot veidot uzkrājumus vai veikt investīcijas, ir atzīstami kā finansiāli nestabili. 

Finansiālu stabilitāti ir iespējams iegūt veidojot pensiju uzkrājumus, uzkrājumus nākotnes plāniem, piemēram, mājokļa iegādei vai ģimenes ceļojumiem, kā arī investējot daļu ienākumu.

Uzkrājumi baltām un nebaltām dienām

Ikvienam vajadzētu spēt ikmēnesi atlikt kaut nelielu naudas summu krājkontā. Krājkontam var būt konkrēti mērķi, piemēram, mājokļa vai auto iegāde, kā arī tie vienkārši var būt uzkrājumi neparedzētam situācijām.

Uzkrājumi ir svarīgi jebkurā finansiālajā situācijā, taču īpaši svarīgi veidot uzkrājumus ir cilvēkiem, kuri strādā sezonāla rakstura darbus, gabaldarbus vai ir pašnodarbinātie. Strādājot šāda veida darbu, ne vienmēr ir iespējams zināt, cik ilgi būs darbs un, līdz ar to, ienākumi. Tāpēc ir īpaši svarīgi noguldīt krājkontā pēc iespējas lielāku daļu no algas, lai vēlāk nesanāktu palikt bez ienākumiem, kad sezonālais darbs vai projekts būs noslēdzies.

Uzkrājumi vecumdienām

Uzkrājumus vecumdienām jeb pensijai būtu vēlams veikt jau no pirmās algas. Daudzi jaunieši nevēlas domāt par pensijas vecumu, jo līdz tam jau vēl ir ilgs laiks. Taču jāpiebilst, ka jo ātrāk tiks uzsākti uzkrājumi pensijai, jo procentuāli mazāk no katras algas būs ikmēnesi jānogulda pensiju fondā.

Lai nodrošinātu sev ērtas un saulainas vecumdienas, katram vajadzētu atvērt privātu pensiju fondu. Pensiju fondos noguldītā nauda, tipiski, tiek ieguldīta dažādās akcijās un vērtspapīros, šādi naudu vairojot. Jo ilgak Jums būs savs pensiju fonds, kur nauda tiek regulāri apgrozīta un vairota, jo vairāk tās būs kontā. Aktīvi plānojot savu nākotnes labklājību Jūs nodrošināsiet sev bezrūpīgas un kvalitatīvas vecumdienas.

Investīcijas

Iekrajumus ir vēlams sadalīt. Visizplatītākais veids, kā sadalīt uzkrājumus ir daļu noguldīt krājkonta un daļu ieguldīt akcijās vai vērtspapīros. Sadalot uzkrājumus Jūs nodrošināsieties pret nepatīkamām vai neparedzētām situācijām. Investēta nauda strādās pati par sevi un būs viens no jūsu pasīvajiem ienākumu avotiem, ja nu pēkšņi sanāk zaudēt darbu vai nav iespējams strādāt veselības problēmu dēļ.

Investīcijas akcijās vai vērtspapīros nav bez sava riska. Ir svarīgi atcerēties, ka jo lielāka ir atdevu no investīcijām, jo lielāks ir ar investīcijām saistītais risks. Ir vērts būt kritieskiem un konservatīviem, ieguldot naudu. Riskanti, īstermiņa ieguldījumi var izmaksāt dārgi, reti ir dzirdētas situācijas, kur cilveki ieguldot riskantās akcijās nopelna lielo naudu īsā laikā.

Vislabāk ir ieguldīt ilgtermiņā un ieguldīt uzņēmumos ar lielu potenciālu augt un attīstīes nākotnē. Šie ieguldījumi nesīs vislabāko atdevi un nesagādās stresu dienu dienā, kā riskanti īstermiņa ieguldījumi.

Kredīti un kredītvēsture

Ļoti svarīgi ir saprast, ka kredīti nav „bezmaksas nauda”. Kredīti ir aizdevumi, kuri, atsevišķos gadījumos, var būt pat ļoti dārgi. Tāpēc ir svarīgi atcerēties izvērtēt ikvienu aizdevumu un kredītus ņemt tikai tad, kad tas patiešām ir nepieciešams un Jūs ziniet, ka spēsiet šo kredītu atdot laikā.

Ātrie kredīti un patēriņa kredīti ir ļoti populāri aizņēmuma veidi. It īpaši gadījumos, kad cilvēkus ir piemeklējušas neparedzētas finansiālās grūtības – steidzami nepieciešams veikt kādu pirkumu vai apmaksāt kādu rēķinu. Tiesa, kredīti var būt ātrs un ērts risinājums dažādās situācijās, taču jāatceras, ka tas ir tikai tā, ja persona tik tiešām ir spējīga bez porblēmām šo kredītu atmaksāt, norunātajā laikā.

Ja kredīti tiek ņemti neapdomīgi, tad var rasties grūtības tos atmaksāt laikā, kas var novest pie sabojātas kredītvēstures. Kredītvēsture bieži vien ir nosakošs faktors, ja ir nepieciešams aizņemties, it īpaši ja runa ir par lielākām summām. Ja kredītvēsture ir sabojāta, tad būs grūti kredītu noformēt nākotnē. Kredītmaksājumu kavēšana un izvairīšanās no kredīta maksājumiem ir visizplatītākie iemesli sliktas kredītvēstures iegūšanai. Lai nesanāktu ilgtermiņā sabojāt savas iespējas aizņemties, tad ir svarīgi atcerēties, kredītus noformēt tikai gadījumos kad tas tiešām ir nepieciešams un tikai tad, ja zināt, ka to spēsiet atdot norunātajā laikā.

Reklāmraksti

Uz Ziemellatvija.lv pilno versiju