Ko patiesībā nozīmē ‘’dzīvot taupīgi’’?

Mūsdienās daudz tiek runāts par naudas taupīšanu un izdevumu samazināšanu kāda mērķa vārdā – vai tā būtu uzkrājuma veidošana vai arī vēlme sakrāt kādam lielākam pirkumam. Tomēr daudziem vārdu savienojums ‘’dzīvot taupīgi’’ asociējas ar pārspīlētu pieticību un atteikšanos no dzīves priekiem. Taču tā nav gluži patiesība – dzīvot taupīgi nozīmē nevis pārvērsties par īgnu skopuli, bet gan tērēt naudu apdomīgi. Kā to īstenot un ko ņemt vērā, ja vēlies iemācīties gudrāku finanšu pārvaldību? Par to turpinājumā!

Budžeta plāns

Neatkarīgi no tā, kādas pārmaiņas vēlies ieviest un kādi ir uzstādītie mērķi, vajadzētu sākt ar budžeta plāna sastādīšanu. Tajā jāiekļauj visi plānotie ienākumi un izdevumi. Tādā veidā būs vieglāk noteikt prioritātes un vajadzības gadījumā arī ieviest nepieciešamās korekcijas.

Uzkrājums

Neatkarīgi no tā, vai vēlies naudu sakrāt kādam konkrētam mērķim vai nē, uzkrājuma veidošana ir ne vien laba iespēja to īstenot, bet arī labs veids, kā justies droši neparedzētās situācijās. Plānojot budžetu, atvēli noteiktu summu uzkrājumam un centies pie šī plāna arī pieturēties. Lai tas būtu vienkāršāk, internetbankā vari pieslēgt automātisko maksājumu – konkrētā datumā (piemēram, algas dienā) no Tava konta uz krājkontu tiks automātiski pārskaitīta noteikta naudas summa. 

Šādu pašu stratēģiju var izmantot arī apmaksājot rēķinus – pieslēdzot automātiskos maksājumus, parūpēsies, ka visi rēķini tiek apmaksāti laicīgi un nekas netiks aizmirsts. 

Papildus iepriekš noteiktajai naudas summai, uzkrājumam var novirzīt arī to naudas summu, ko mēneša ietvaros izdevies ietaupīt. 

Cenu salīdzināšana

Viens no veidiem, kā ietaupīt, ir salīdzināt vairākus piedāvājumus un to cenas. Reizēm viena un tā pati prece dažādos veikalos pieejama par ļoti atšķirīgām cenām, tādēļ, ja vien iespējams, nesteidzies ar pirkumu pirms neesi veicis izpēti. Mūsdienās cenu un piedāvājumu salīdzināšana vairs nav laikietilpīgs un sarežģīts process, jo lielākā daļa informācijas pieejama internetā. 

Akcijas un izpārdošanas 

Arī iepērkoties atlaižu un izpārdošanu laikā iespējams ietaupīt visai ievērojamas naudas summas. Tāpēc, ja kāda lieta nav vajadzīga steidzami, vērts sagaidīt izpārdošanu un tad nopirkt to par daudz izdevīgāku cenu. 

Kredīti 

Gadījumā, ja plānots veidot uzkrājumu un ir kādas kredītsaistības, to nokārtošanu vajadzētu izvirzīt kā prioritāti. Kad izvērtēti savi izdevumi un atrasti veidi, kā tos samazināt, atceries par kredītiem. Aizdevums ir saistības, kuras vislabāk nokārtot pirms noteiktā termiņa. Atsevišķos gadījumos šādā veidā pat ietaupīsi procentos aprēķināto summu.

Ikdienas tēriņi 

Ja ir vēlme ietaupīt, jāseko līdzi arī ikdienas tēriņiem – pat šķietami sīkumi var ietekmēt finansiālo situāciju. Piemēram, ikrīta kafija pa ceļam uz darbu var nešķist nekas sevišķs, taču ilgtermiņā šie tēriņi sastāda diezgan lielu naudas summu, ko, atvadoties no ieraduma dzert kafiju ārpus mājas, varētu novirzīt kādam citam, daudz svarīgākam mērķim. 

Pārtika arī ir viens no tiem segmentiem, kurā izdevumus var samazināt visvienkāršāk. Šim nolūkam var noderēt maltīšu plānošana – velti mazliet laika tam, lai izdomātu, ko vēlēsies ēst nākamajā nedēļā vai tuvākajās dienās un attiecīgi sastādi arī iepirkumu sarakstu. Tādā veidā izvairīsies no neplānotiem pirkumiem, turklāt, uz veikalu vajadzēs doties retāk, tādēļ pārtikas izdevumi ilgtermiņā noteikti samazināsies. 

Taupīga dzīve paredz nevis ierobežojumus, bet sniedz papildu brīvību. Kā redzams, iespējas ietaupīt ir plašas – katram tikai jāizvēlas sev piemērotākie risinājumi, lai sasniegtu savus mērķus. 

Reklāmraksti

Uz Ziemellatvija.lv pilno versiju