Noderīgi padomi, kas ļaus labāk plānot savu budžetu

Tāpat kā Saeimā vai katrā pašvaldībā, tiek pieņemts budžets jaunajam gadam un ieskicēti plānotie tēriņi, tāpat katras mājsaimniecības – ģimenes locekļi jau šobrīd plāno savu budžetu, kas gada griezumā ļaus saglabāt finansiālo stabilitāti un izvairīties no spontāniem tēriņiem. Katram ir savi paņēmieni, kā to izdarīt, lai ienākumi tiktu sabalansēti ar izdevumiem. Kopā ar Kimbi.lv vari iepazīties ar TOP 5 padomiem, kā labāk plānot budžetu 2018. gadā.

Izveido budžeta pārskatu

Lai saprastu, kur mēneša griezumā aiziet lielākie izdevumi, ierīko ienākumu/izdevumu dienasgrāmatu. To vari izdarīt gan uz baltas papīra lapas, iztiekot tikai ar pildspalvu vai zīmuli un kalkulatoru. Taču, ja katru dienu izmanto datoru, tad ērtāk šādu pārskatu ir veikt datorā, piemēram, Excel tabulā. Tāpat vari izmantot jau gatavas un pārskatāmas tabulas mājaslapās, kas radītas tieši šādiem interesentiem, kam rūp savs budžets un tā sadalījums pa nedēļām, mēnešiem vai gadiem. Daudzi lietotāji izmanto mājaslapas TaupiNaudu.lv pieejamos pakalpojumus – budžeta plānotāju, kā arī praktisku informāciju, kā taupīt naudas līdzekļus un iespēju iesaistīties diskusijās forumā. Budžeta plānotāju var izveidot arī ManiTerini.lv. Tur naudas tēriņus varēsi ērti aplūkot diagrammās un izdarīt secinājumus, ko vajadzētu darīt savādāk, lai labāk sabalansētu budžetu. Atceries, ka ļoti būtiski izdevumu piefiksēšanu veikt katru dienu un nepalaist garām nevienu sīkumu.

Seko līdzi ienākumiem/izdevumiem

Tev ir jāzina, ar kādiem ikmēneša regulārajiem ienākumiem vari rēķināties. Tie ir visi ienākumi, kas balstās uz algas, pabalsta, stipendijas, pensijas un citu ienākumu apmēru. Tāpat precīzi piefiksē visus izdevumus - veic aprēķinu, kāda summa Tev aiziet rēķiniem, komunālajiem maksājumiem un citiem izdevumiem mēnesī. Ja esi ticis pie reāliem cipariem, tad sapratīsi, vai konkrētajā mēnesī vari atļauties tērēties arī restorāna vai lielveikala apmeklējumam izpārdošanu laikā.

Izvirzi mērķus un kontrolē tēriņus

Ja uzskaiti par ienākumiem un izdevumiem, esi ieviesis, tad vari izvirzīt arī lielākus mērķus, kur būs jātērē nauda gada, pusgadā vai ceturksnī – izglītībai, mājas remontam, ārstniecībai vai auto iegādei. Apzinoties reālo situāciju, Tu un pārējie ģimenes locekļi sapratīsiet, ar kādu naudas summu droši var rīkoties, piemēram, katru mēnesi. Patiesībā šeit jāpiekopj visiem zināmā formula, kas ir zināmie ienākumi mīnus plānoties izdevumi, kuriem jābūt atbilstošai, konkrēti zināmai naudas plūsmai.

Analizē tēriņus

Katra mēneša beigās (pēc visu, ienākumu un izdevumu) piefiksēšanas, veic budžeta izvērtēšanu. Tā Tu sapratīsi, kur nauda ir iztērēta obligātajos maksājumos (komunālie maksājumi, rēķini, pārtika un citi), bet kur tēriņus varētu ierobežot. Piemēram, varbūt mēnesī divi ceļojumi uz ārvalstīm ir pārāk liela izšķērdība, un labāk šim pasākumam izdotos naudas līdzekļus paturēt rezervei, piemēram, gada nogalei, kad daudz naudas vajadzēs dāvanu iegādei.

Novērtē budžeta plānotāja ieguvumus. Tie ir:

  • Tu redzēsi, kas notiek ar Tavu naudu (nebūs jābrīnās, kur palikusi kārtējā mēnešalga);
  • tas palīdzēs ietaupīt naudu. Ja, aplūkojot veiktos ierakstus, pamanīsi lieku pirkumu klātbūtni un turpmāk no tiem izvairīsies;
  • budžeta plāns kalpos kā finanšu instruments, kas palīdzēs Tev sasniegt iecerētos mērķus materiālajā ziņā;
  • tu vari pārvaldīt tēriņus un veidot iekrājumus. Pareizi sadalot naudu tēriņiem, samērīgi rīkojoties ar budžetu, atlicini naudu arī rezervei – neparedzētiem gadījumiem un gada beigās jau pamanīsi, ka esi ietaupījis ievērojamu naudas summu.
  • tas ļaus justies drošāk par savu ienākumu līmeni, jo sekošana līdzi tēriņiem ir labs atskaites punkts, lai ģimene nenonāktu finansiālajā krīzē. Lai, piemēram, lai nedēļas laikā netiktu iztērēta visa mēnešalga.

Rīkojies apdomīgi ar saviem naudas līdzekļiem un atceries, ka tērēt vari tikai tik, cik atļauj Tavs ienākumu līmenis! Lai, budžeta plānošana nākamajā gadā kļūst par Tavu ikdienu un vari atļauties realizēt visas savas ieceres. 

Novēl draudzīgais aizdevējs - Kimbi.lv

Reklāmraksti

Uz Ziemellatvija.lv pilno versiju