Nodokļu atgriešana no ārzemēm - patīkami mājas darbi pēc atgriešanās

Ārzemēs strādājošie, konkrētajā valstī vienmēr maksā nodokļus. Tomēr vairākus no nodokļiem iespējams atgriezt, tādējādi saņemot atpakaļ daļu savas naudas. Daži cilvēki neizmanto šo iespēju, jo baidās no nodokļu atmaksas procesa niansēm vai sāk to darīt paši, riskējot apgrūtināt atgriešanas procesu.

Nodokļu atgriešana: kas, kad un kā?

Izdzirdot frāzi nodokļu atgriešana ir vēlme domāt, ka iespējams atgriezt visus samaksātos nodokļus. Patiesība tajā ir, ja ir samaksāts mazāk nodokļu, nekā tajā gadā noteiktais ar nodokli neapliekamais ienākumu minimums. Tas parasti notiek, ja tiek strādāts sezonu darbs vai īslaicīgie darbi, kad netiek sasniegts minimuma slieksnis. Pārējos gadījumos tiek atgriezta nodokļu pārmaksa.

Nodokļu atgriešanas procesu varat sākt uzreiz pēc darba beigšanas un atgriešanās mājās vai finanšu gada beigās. Tas, kad beidzas finanšu gads un pienāk laiks iesniegt deklarācijas ārzemju valsts nodokļu institūcijām, ir atkarīgs no konkrētās valsts un nodokļu sistēmas. Nereti tas sakrīt ar kalendāro gadu, tomēr jāpievērš uzmanīga atsevišķu valstu kārtībai, piemēram, Lielbritānijā finanšu gads sākas 6. aprīlī un beidzas nākamā gada 5. aprīlī.

Tas, cik ilgi būs jāgaida uz pārmaksas atgriešanu ir atkarīgs no nodokļu institūcijas. Procesu var ietekmēt arī tas vai iesniedzāt visus nepieciešamos dokumentus, pareizi aizpildīta deklarācija utt. Lai kā arī nebūtu, nodokļu atmaksa parasti aizņem 2–6 mēnešus, savukārt atgriežamā summa tiek aprēķināta par pagājušajiem 4-5 gadiem.

Pievērsiet uzmanību arī tam, ka ne no visām valstīm iespējams atgriezt nodokļus, tikai no tām ar kurām Latvija ir parakstījusi izvairīšanās no dubultās aplikšanas ar nodokli līgumus. Šis līgums ir parakstīts ar vairākām Eiropas valstīm, kuras ir biežs tautiešu darba galamērķis.

Ko darīt, ja nav pieejami visi nepieciešamie dokumenti?

Vēršoties ārzemju nodokļu institūcijās, jāiesniedz visdažādākie dokumenti. Katrai valstij ir savs obligāto dokumentu saraksts, kuri nepieciešami vēloties atgriezt nodokļus. Tomēr ko darīt, ja nav pieejami visi nepieciešamie dokumenti?

Vienmēr varat mēģināt visu darīt pašu spēkiem, piemēram, vērsties pie bijušajiem darba devējiem, komunicēt ar ārvalsts nodokļu inspekciju par nepieciešamajiem dokumentiem. Nodokļu atmaksa var būt arī vienkāršāks process, ja nolemsiet izmantot starpnieku pakalpojumus. Vēršoties uzņēmumā, kurš nodarbojas ar nodokļu atgriešanu, izvairīsieties no komunikācijas, kompetences un procedūru neskaidrībām. Pašiem skaidroties ar nodokļu inspektoriem un pildīt nepieciešamos dokumentus var būt sarežģīts process valodas barjeras dēļ, nodokļu sistēmas nepārzināšanas dēļ utt., tāpēc reizēm vieglāk ir nodot šo uzdevumu speciālistiem.

Galvenais neatmest ar roku un neaizmirst par nodokļu dāvanu, kas jums pienākas atgriežoties no ārzemēm. Tāpēc nebaidieties no nodokļu atgriešanas procesa. Lai arī kādu nodokļu atmaksas ceļu izvēlēsieties, atcerieties, ka papildus nekādas saistības netiks piemērotas.

Reklāmraksti

Uz Ziemellatvija.lv pilno versiju