Ziemas prieki – kā rīkoties, ja automašīna iestieg sniegā?

Kaut arī īstas un aukstas ziemas paliek arvien retākas, sniegs tomēr reizi pa reizei vēl mēdz uzsnigt, nereti izveidojot arī sniega sanesumus un kupenas. Tāpēc šoreiz vairāk par to, kā nodrošināt savu automašīnu pret iestigšanu sniegā un kā labāk rīkoties, ja tomēr ir sanācis iestigt.

Kādi faktori var izraisīt iestigšanu sniegā?

Pirmkārt, laikapstākļi. Sniegā var iestigt vien tad, ja kādu laiku ir snidzis un attiecīgi ir sakrājusies sniega kārtiņa. Ziemā laikapstākļi mēdz būt mainīgi, tādēļ no rīta pirms došanās ceļā vienmēr vēlams pievērst uzmanību tam, cik daudz naktī ir snidzis, un palūkot laika prognozes, vai snigs vēl.

Galvenie faktori, kas var veicināt automašīnas iestigšanu:

 • Nepiemērota riepu izvēle. Ja vēl nav uzliktas ziemas riepas, ar vasaras riepām braukt pa sniegu ir īpaši bīstami, jo riepas gumija aukstumā ir daudz cietāka un neelastīgāka, kā arī – vasaras riepas protektora dziļums parasti ir krietni seklāks nekā ziemas riepām.
 • Nodilis protektors. Pat ja ir uzliktas piemērotas ziemas riepas, droša braukšana paredzama vien ar tādām, kuru protektora dziļums ir vismaz 4 mm. Protams, ideālā gadījumā dziļumam būtu jābūt divtik lielam.
 • Beidzies riepas derīguma termiņš. Riepām, kā jebkuram produktam, ir noteikts derīguma termiņš, un to nevajadzētu ignorēt. Tas ir 10 gadi no ražošanas datuma. Tas ir laiks, ko ražotājs ir paredzējis kā optimālas lietošanas laiku, kad gumija spēj saglabāt savas īpašības un labi kalpot.
 • Nepiemērots spiediens riepās. Mēdz jokot, ka, nomainot vasaras riepas pret ziemas riepām, jānomaina arī vasaras gaiss pret ziemas gaisu. Tas, protams, ir joks, bet neliels patiesības grauds tur slēpjas – ziemā ieteicams riepās nedaudz samazināt spiedienu, tādējādi nodrošinot labāku saķeri ar ceļu. Ja riepās būs pārāk augsts spiediens, tām izteikt izdils vidusdaļa, kā arī – būs mazāks saķeres virsmas laukums.
 • Nepareizs svara sadalījums automašīnā. Braucot mainīgos laikapstākļos, ir vērts pievērst uzmanību tam, kā tiek noslogotas automašīnas asis. Ja iestigušajai automašīnai velkošā ir priekšējā ass, tad, mēģinot izkļūt no sniega gūsta, ieteicams izsēdināt pasažierus un atslogot bagāžas nodalījumu, ja tajā ir kaut kas īpaši smags. Savukārt automašīnām ar velkošo aizmuguri nereti papildu slodze asij var palīdzēt radīt labāku saķeri un izkulties no sniega.
 • Nepareiza braukšanas ritma izvēle. Mainīgos laikapstākļos ir svarīgi visas darbības veikt laideni un savlaicīgi. Mierīgi uzņemt ātrumu un mierīgi arī bremzēt. Tas ir drošākais veids, ka pasargāt sevi ceļā.

Kādam aprīkojumam jābūt līdzi ziemā?

Vislabākā aizsardzība pret negaidītām situācijām – sagatavošanās. Ziemā automašīnā ir nepieciešamas noteiktas lietas, lai drošu sirdi varētu doties ceļā, nebēdājot par iespējamiem sarežģījumiem, kas varētu gadīties. Lai prāts būtu mierīgs, ieteicams vienmēr turēt bagāžas nodalījumā dažas noderīgas lietas:

 • Darba cimdi. Vēlams – mitrumizturīgi un ar siltu oderi.
 • Cirvis. Tam var būt dažādi pielietojumi – gan saskaldīt ledu, uzlabojot saķeri, gan, piemēram, mežā sacirst sauju zaru, ko pamest zem iestigušajiem riteņiem. Īpaši vējainā laikā nomaļiem ceļiem var būt pāri pārgāzušies koki. Arī tur cirvis var lieti noderēt.
 • Lāpsta. Lielāka vai mazāka, bet tas ir viens no ziemas laika populārākajiem rīkiem – ar to var attīrīt sniegu no ceļa, izrakt automašīnu no kupenas, kā arī – pakaisīt smiltis vai pelnus zem riteņiem.
 • Mobilā tālruņa rokas lādētājs. Tie ir vienkārši rīki, kuriem pietiek ar kinētisko enerģiju, lai varētu kaut nedaudz uzlādēt mobilo ierīci. Tāpat noderēs arī parastais vads, kas paredzēts mobilā tālruņa uzlādēšanai no automašīnas. Kritiskā brīdī bez sakariem palikt nevēlas neviens, tādēļ maza nodrošināšanās par ļaunu nenāks.
 • Buksēšanas trose un piepīpētāja vadi. Reti, bet var noderēt.
 • Ledus skrāpītis, slotiņa un silikona eļļa slēdzenēm. Standarta piederumi ikvienai automašīnai ziemas laikā.

 20181207-1023-riepas1-2-mazd.jpg

Kā rīkoties, lai izkļūtu no sniega gūsta?

Ja tomēr piesardzības pasākumi nav līdzējuši un sanācis nokļūt sniega gūstā, galvenais – nezaudēt vēsu prātu un rīkoties ar apdomu.

 • Izvairieties no bedres izrakšanas zem sevis. Nespiediet gāzi. Mierīgi novērtējiet, kuri riteņi ir iestiguši, un šūpojieties šurpu turpu, braucot dažādos virzienos, gan uz priekšu, gan atpakaļ.
 • Pārslēdzieties uz mazāku pārnesumu. Pirmais pārnesums ir spēka pārnesums, tas zem jums izraks bedri, tādēļ optimālākais būs otrais.
 • Palīdziet automašīnas riteņiem veidot saķeri – ja nepieciešams, parociet nost sniegu. Ja zems sniega ir ledus, to var pakapāt ar cirvi vai kaisīt ar smiltīm. Tāpat ārkārtas situācijā var likt zem riteņiem lietas, kas varētu palīdzēt iegūt atspēriena punktu – žagarus, dēlīšus, pat kādu drēbes gabalu.
 • Iejūtieties automašīnas ādā. Automašīna ir jūsu draugs un palīgs, tā ir iestigusi, jo tā nu ir sanācis, tādēļ svarīgi saprast, kur tieši slēpjas problēma – kāds neveikls apledojis kukurznis, dzīvs ledus, ar sniegu pieblietēts riepas protektors, kuram grūti veidot saķeri. Ja neizdodas izkļūt no sniega saviem spēkiem, ir jāpalūko, kas tieši traucē izbraukt, un jāmeklē palīdzība.

Ziema ir lielisks gadalaiks. Jo, kā mēdz teikt tālās un aukstās Islandes iedzīvotāji – nav nepiemērotu laikapstākļu, ir tikai nepiemērots apģērbs. Tas pats attiecas arī uz automašīnām – nav nepiemērota laika, ir tikai nepiemērotas riepas! Ja meklējat jaunas ziemas riepas internetā savai automašīnai, ielūkojieties lielākajā riepu tirgotavā Riepas1.lv, kur visu lielāko riepu ražotāju riepas var atrast par labākajām cenām!


Reklāmraksti

Uz Ziemellatvija.lv pilno versiju