Koncertuzvedums “Es raugos tautas vēsturē...”

Kas ir tās vērtības, ar kurām sagaidīsim Latvijas simtgadi? Kas palīdzējis mums kā tautai izdzīvot visgrūtākajos laikos un neiegrimt seklā pašapmierinātībā tajos brīžos, kad klājies labāk? Dzejniece Māra Zālīte raksta: “No gliemežnīcas mācīties nevaram,/ jo mājas nav patvērums mums,/ bet mēs būsim patvērums mājām.”

Smiltenes tehnikuma sirdspuksti ir skolas jaunieši un darbinieki. Ikviens, kurš vēl viens otram, šai skolai un vietai labu. Visskaistākais apliecinājums tam ir darbi, kas rosina uz brīdi apstāties, lai vienkārši būtu laimīgi par to, cik patiesībā esam bagāti. Tad, ja spējam Latvijas vēsturē saskatīt arī savu dvēseli. Tad, ja neskrienam garām viens otram un nespēlējam paslēpes paši ar sevi.

“Ar vecmāmiņas Latvijas viedumu somā mēs ejam uz nākamo simtgadi,” atzīst dzejnieks Vitauts Ļūdēns un šo dvēselisko mantojumu Latvijas Republikas proklamēšanas dienai veltītajā koncertuzvedumā “Es raugos tautas vēsturē…” izdziedāja, izdejoja un skatuviskajā meistarībā atklāja Smiltenes tehnikuma jaunieši. 

Cilvēks visskaistākais ir tad, kad viņa sirds izstaro gaismu un mīlestību. Latvija ir ļoti skaista, jo tajā dzīvo daudz skaistu cilvēku. Kuri no sirds mīl savu zemi, tautas tradīcijas, dziesmas, dejas un viens otru. 

“Latvija. Kaut maza, bet ņipra! Paldies tai paaudzei, kas pirms 99 gadiem uzdrīkstējās pasludināt Latviju par valsti,” klātesošos uzrunāja skolas direktors Andris Miezītis. “Vēl vairāk esam pateicīgi tiem dižajiem tēva dēliem, kuri pirms 98 gadiem padzina no mūsu zemes svešus zābakus! Būsim savas Latvijas patrioti ne tikai novembrī, bet katru mīļu brīdi! Pajautāsim sev: kāds ir mans darbs? Kā attiecos pret savu valsti? Cik esmu pret to godīgs? Cik esmu darbīgs? Kā raksta Uldis Grasis:  “Zeme, zeme, kas tā zeme, ja tev savas brīves nav! Brīve, brīve, kas tā brīve, ja tev savas zemes nav!” Mēs paši veidojam Latviju. Tikai no mums atkarīgs, kāda būs Latvija. Lai mūsu Latvija vienmēr ir brīva un lai mēs kopīgi varētu ar to lepoties!”

“Pasākuma idejas centāmies pieradināt jau no septembra,” stāsta koncertuzveduma režisore, Smiltenes tehnikuma ārpusklases darba vadītāja Anita Bērziņa. “Kā kādam kaut kas interesants ienāca prātā, uzreiz pierakstījām. Pēc tam palīdzēju piemeklēt senos tekstus, kurus var attiecināt arī uz šodienu.

Ja pasākuma pamatvēstījumu vajadzētu ietvert vienā teikumā, tas, droši vien, būtu tāds pats kā koncertuzveduma nosaukums “Es raugos tautas vēsturē…”, saka Anita Bērziņa. “Mūsdienu jauniešiem 100 gadi, uz kuriem varam atskatīties Latvijas vēsturē, ir ļoti daudz. Šī paaudze, taču, nav piedzīvojusi pat nevienu no atmodām. Rakstot scenāriju, apzināti izvairījos no lozungiem, jo visiem tie jau sen apnikuši. Mums ir tik daudz garīgi spēcīgu un viedu personību vārdi, ko citēt! Turklāt – tie nebūt nav jāmeklē tikai kaut kur tālu. Ļoti skaistas un dziļas domas varam atrast arī Smiltenes tehnikuma absolventu Līgas Kleinbergas un Jāņa Tomaša dzejā.”

Ceturtdien, 16.novembrī Smiltenes tehnikuma audzēkņi ar koncertuzvedumu “Es raugos tautas vēsturē…” viesojās skolas Alsviķu struktūrvienībā.

Paldies ikvienam, kurš ar savām idejām un darbu palīdzēja brīnišķīgā koncertuzveduma tapšanā - skolas ārpusklases darba organizatorei Anitai Bērziņai, kora un vokālā ansambļa vadītājai Baibai Žēbinai, jauniešu deju kolektīva “Amatnieki” vadītājai Andai Kalniņai un vokāli instrumentālā ansambļa vadītājam Guntaram Mednim! Tehnikuma jaunieši visi kopā pirmoreiz uzstājās jaunajos tērpos. Arī tas vēl vairāk paspilgtināja svētku noskaņu un ikvienam ļāva piedzīvot to, ka laime nav meklējama aiz trejdeviņiem kalniem, bet tepat – mājās…

Pasākuma noslēgumā suminājām Smiltenes novada radošo darbu konkursa “Manai Latvijai” labāko darbu autorus no tehnikuma: Liānu Bičenko (1.B veterinārmedicīnas kurss), Rauri Ritumu (1.A transporta kurss), Anastasiju Morozovu (1.A veterinārmedicīnas kurss), Elvitu Gruduli (2.ēdināšanas pakalpojumu kurss), Elīnu Skarbovsku (2.veterinārmedicīnas kurss), Katrīni Platonovu (1.A veterinārmedicīnas kurss).


Izglītība

Uz Ziemellatvija.lv pilno versiju