Alise Matuka – ar zumbu, karsējmeitenēm un Vijciemu sirdī

Aktīvo un atraktīvo Alisi Matuku pazīst daudzi – viņa vadījusi zumbas nodarbības teju visā Ziemeļvidzemē, Alises trenētās karsējmeitenes spēļu starplaikos priecē līdzjutējus Valkas basketbolistu spēlēs. Alise nespēj nosēdēt mierā, tāpēc arī šobrīd vada zumbas nodarbības tiešsaistē, ir absolvējusi maģistrantūru un attālināti māca skolēnus Vijciema sākumskolā un Strenču pamatskolā.

Alise “Facebook” izveidojusi grupu  ar nosaukumu “Tev nebūs slinkot!”, kurai šobrīd ir vairāk nekā 800 sekotāju.

“Izveidoju šo grupu, lai motivētu sevi un iekustinātu citus. Divas reizes nedēļā tiekamies tiešsaistes zumbas nodarbībās, kurās katru reizi piedalās ap 30 dalībniecēm no Valkas, Smiltenes, Valmieras,” par tiešsaistes aktivitātēm stāsta Alise. “Ir bijušas dalībnieces arī no Rīgas, Preiļiem un ārzemēm. Nodarbības ir bez maksas.”

Ar zumbu Alise iepazinās, pateicoties Latvijas – Igaunijas institūtam, kad pirms vairākiem gadiem viņai bija iespēja apgūt šo fitnesa veidu.

“Pateicoties Latvijas – Igaunijas institūta projektam, 2014. gadā man bija iespēja doties uz Angliju, lai apgūtu zumbu. Viss tika apmaksāts, bija tikai jābrauc, tā es kļuvu par zumbas treneri,” atceras Alise. “Lai varētu sākt strādāt, vēl bija jāiziet fitnesa trenera kursi, ko es izdarīju Latvijā.”

2015. gadā Alise uzsāka zumbas nodarbību vadīšanu Vijciemā un Valkā, taču pamazām šis dejas fitnesa veids “ievilka” Alisi tik tālu, ka viņai vairs neatlika laika sev.

“Bija periods, kad aizvadīju 13 treniņus nedēļā, pat pa četriem treniņiem dienā. Vadīju nodarbības Vijciemā, Valkā, Naukšēnos, Bilskā, Palsmanē, Raunā, Smiltenē un Valmierā, turklāt vēl uzstājos ar zumbas priekšnesumiem pasākumos – sporta spēlēs, privātās ballītēs, strādāju ar Smiltenes futbolistiem,” par aktīvāko laiku zumbas treneres pieredzē stāsta Alise. “Zumbas treniņos nav iespējams stāvēt malā un dot norādes, es piedalījos katrā nodarbībā uz 200 procentiem, jo man taču jārāda piemērs. Kādā brīdī jutu, ka man sāk pietrūkt fizisko resursu un neatliek laika sev.”

Paralēli zumbas nodarbībām Alise nolēma pievērsties arī batutu fitnesam, kas prasīja papildu ieguldījumus un laiku.

“Paņēmu kredītu, lai nopirktu speciālus šim fitnesa veidam piemērotus batutus, pārdevu savu auto, lai nopirktu autobusu, kurā batutus transportēt, un vadīju nodarbības Valkā, Smiltenē un Valmierā. Tomēr vienubrīd sapratu, ka man ir jāapstājas. Inventārs nolietojās, un jaunos kredītos man līst negribējās.”

Pirms otrā pandēmijas viļņa ieviestajiem ierobežojumiem vienīgā pilsēta, kur Alise vēl vadīja zumbas nodarbības klātienē, bija Valmiera.

“Sapratu, ka pietiks trakot, jāpadomā arī par sevi. Tomēr nav tā, ka es neko citu nedaru. Es nevaru nosēdēt mierīgi uz vietas, man visu laiku gribas kaut ko darīt, mācīties, iemācīties kaut ko jaunu.”

Februāra beigās Alise Latvijas Universitātē ieguva maģistra grādu izglītības vadībā.

“Nolēmu, ka man jāiegūst maģistra grāds, un to arī izdarīju. Man patīk mācīties, patīk pacelt sev latiņu augstāk. Varbūt pēc gada mācīšos atkal, piemēram, Latvijas Sporta un pedagoģijas akadēmijā. Esmu sev jau izvirzījusi mērķus.”

Arī bakalaura grādu Alise savulaik ieguva, mācoties Latvijas Universitātē, apgūstot sākumizglītības pedagoga profesiju, ko arī liek lietā, praktiski strādājot par skolotāju.

“Esmu sporta un angļu valodas skolotāja Vijciema sākumskolā un Strenču pamatskolā, pusotru gadu biju arī Valkas novada bērnu – jaunatnes sporta skolas direktores vietniece,” par pedagoģisko praksi stāsta Alise. “Vijciemā strādāju kopš 2012. gada, Strenčos sāku strādāt ar šo mācību gadu. Sporta nodarbībās man ir svarīgi izkustināt bērnus – lai viņi nesēž visu laiku iekštelpās pie datora, lai iziet svaigā gaisā. Šogad bija lieliska ziema, tāpēc uzdevu bērniem uztaisīt sniega labirintus, izveidot sniega zīmējumus, kaut vienkārši doties pusstundu garā pastaigā. Lielākā daļa arī ar prieku izpildīja šos uzdevumus.”

Tie Valkas basketbola līdzjutēji, kas apmeklē kluba spēles klātienē, noteikti būs pamanījuši arī Alises trenēto karsējmeiteņu priekšnesumus.

“Savulaik, kad tika izveidots “Valka/Valga” basketbola klubs, bija vajadzīgas arī karsējmeitenes, un tā kā es pati biju dejojusi Valmieras basketbola kluba karsējmeiteņu komandā, Vents Armands Krauklis piedāvāja man kļūt par jaunizveidotā kluba karsējmeiteņu treneri,” par saviem pirmsākumiem karsējmeiteņu treneres amatā atceras Alise. “Es pati esmu no Vijciema, tāpēc sākotnēji meitenes bija tikai no Vijciema – visas ar savu auto vedu uz Valku, kur trenējāmies un dejojām spēlēs. Tomēr ar tik mazu dejotāju sastāvu bija sarežģījumi – kādreiz kāda saslima vai netika, tāpēc sāku vasarās aizvadīt atklātus treniņus Valkā, kā rezultātā mums piepulcējās valcēnietes. Sākotnēji bijām sešas līdz astoņas, bet pēdējos pāris gadus skaits pieaudzis līdz 30.”

Alise atklāj, – lai arī meiteņu kolektīvā ir kupls skaits, tomēr visas sajūt viena otru kā ģimene, izveidojusies forša kopiena.

“Katru gadu, kamēr nebija ierobežojumu, vasarās pēc sezonas beigām mēs uz divām trim dienām braucām pie dabas, pie ezera, mums bija pašām savs pasākums, kurā es vienmēr parūpējos par piepildītu programmu – dejojām, spēlējām spēles, braucām ar SUP dēļiem. Ziemassvētkos vienmēr rīkojām kopīgas svinības – klājām galdus, sagatavojām dāvanas. Mūsu komandā dejo meitenes no Valkas, Vijciema, Ērģemes, Bilskas, Smiltenes un Valmieras, tomēr kolektīvā nav intrigu, pie mums patiešām darbojas princips “viena par visām un visas par vienu”,” par karsējmeiteņu kolektīva saliedētību pauž Alise. “2019. gada septembrī izveidojām arī jaunāko meiteņu komandu, vecumā no pirmās līdz sestajai klasei. Arī tajā ir aptuveni 25 dalībnieces, kas ļoti aktīvi trenējas un divas trīs reizes pusgadā dejo spēlēs kopā ar lielajām. Mums nav nekādu pirmo un otro sastāvu, kā tas ir citās komandās – Valka nav liela pilsēta, tāpēc es nedrīkstu nevienu atgrūst. Tas ir iespaidīgi, kad kopā uzstājas ap 40 meitenēm – lielās un mazās!”

Alise ir dzimusi un augusi Vijciemā un sevi uzskata par Vijciema patrioti.

“Vijciemā esmu dzimusi, mācījusies līdz devītajai klasei un 30 gadus dzīvojusi. Lai arī šobrīd esmu pārcēlusies uz Valkas pagastu, tomēr Vijciems vienmēr ir manā sirdī!”

Sports

Uz Ziemellatvija.lv pilno versiju