Valkas badmintons augstu novērtēts Latvijas līmenī

Aizvadītajā piektdienā, 8. janvārī, tiešsaistes ceremonijā tika pasniegtas Latvijas badmintona Gada balvas, kurā augstu novērtēts tika Valkas ieguldījums Latvijas badmintona attīstībā. Balvu “Gada treneris” saņēma treneris Aleksandrs Božeņeckis, bet balvu “Gada turnīrs” – Vjačeslava Baskova organizētais 11. Valkas starptautiskais dubultspēļu turnīrs. 

“Ziemeļlatvija” sazinājās ar abiem speciālistiem, lai parunātu par saņemto novērtējumu, pārrunātu padarīto un uzzinātu nākotnes plānus.

Aleksandra Božeņecka ceļš badmintonā – no hobija līdz labākā trenera balvai

Aizvadītā gada Latvijas labākais badmintona treneris Aleksandrs Božeņeckis atklāj, ka badmintonā nonācis teju vai nejauši. Valgā dzimušo nākamo treneri sākotnēji interesēja citi sporta veidi.

“Badmintons manā dzīvē ienāca apmēram pirms 14 gadiem,” stāsta 53 gadus vecais treneris. “Bērnībā un jaunībā mana lielā aizraušanās bija brīvā cīņa un bokss. Savulaik trenera Andreja Stolbova vadībā pat kļuvu par sporta meistara kandidātu boksā. Tomēr dzīve iegrozījās tā, ka Vjačeslavs Baskovs mani reiz uzaicināja uz badmintona treniņiem. Man šis sporta veids iepatikās, un kopš tā laika esmu ar to aizrāvies.”

Šīs aizraušanās rezultātā Aleksandrs kļuvis par vairākkārtēju Latvijas čempionu badmintonā senioru konkurencē un vienreiz izdevies tikt arī labāko desmitniekā Baltijas senioru čempionātā. 

“Pirms aptuveni pieciem gadiem, lai neapstātos attīstībā, nolēmu sākt nodarboties ar bērnu trenēšanu un ļoti aizrāvos. Sāku interesēties par trenēšanas tendencēm Igaunijā, kur badmintona līmenis ir augstāks nekā Latvijā. Braucu uz kaimiņvalsti skatīties, konsultēties, piedalījos nometnēs.”

Pirmie trenera panākumi nāca 2018. gadā, kad Aleksandra audzēknis Jānis Jaunslavietis izcīnīja zelta medaļu U13 grupā.
“Sākotnēji man badmintons bija tikai kā hobijs, bet šobrīd tas kļuvis par sirdslietu,” stāsta Aleksandrs. “Pēc profesijas esmu auto krāsotājs, ar šo amatu pelnīju naudu iztikai. Bija laiks, kad apvienoju šo amatu ar badmintona trenera darbu un auto krāsotāja algu ieguldīju audzēkņos, jo badmintons nav lēts sporta veids.”

Jautāts par sponsoriem, A. Božeņeckis atklāj, ka šobrīd sponsoru nav, kaut tādi būtu nepieciešami, jo nometnes, braucieni uz sacensībām un aprīkojums – visas izmaksas jāsedz no pašu iesaistīto kabatām. Treneris stāsta, ka 2016./17. gada sezonā finansiāli badmintonistus atbalstīja Valkas uzņēmums “Iglu”, kas bijis labs atspaids.

“Pagājušajā gadā mūsu vienīgais atbalstītājs bija Valkas novada dome ar 900 eiro, kā arī vēl 300 eiro tika piešķirti mūsu perspektīvā jaunieša Jāņa Jaunslavieša atbalstam,” atklāj treneris. “Latvijas Badmintona federācijas apbalvošanas ceremonijā novada domes priekšsēdētājs Vents Armands Krauklis mūs attālināti sveica ar panākumiem un solīja, ka šogad, neskatoties uz spiedīgajiem budžeta apstākļiem, pašvaldības līdzfinansējums badmintonam pieaugs.”

Rezumējot aizvadītajā gadā padarīto, treneris Božeņeckis stāsta, ka darbs bijis sarežģīts “Covid-19” ierobežojumu dēļ: “Daudz  strādājām vasarā, aizvadījām divas nometnes.” 

Par aizvadīto gadu treneris ir īpaši gandarīts, jo septembrī notikušajā Latvijas badmintona čempionātā jauniešiem, kas norisinājās Talsos, A. Božeņecka audzēkņi izcīnīja 11 medaļas.

“U15 vecuma grupā lieliskus panākumus uzrādīja Jānis Jaunslavieties, izcīnot divas zelta medaļas – zēnu vienspēlēs un dubultspēlēs un bronzas medaļu – jauktajās dubultspēlēs. Šajā pašā vecuma grupā zelta medaļa zēnu dubultspēlēs tika arī  Prohoram Dobrovoļskim. Šie divi spēlētāji ir labākie savā vecuma grupā. Izcilu rezultātu sasniedza arī Ieva Vaļģe, kura U11 vecuma grupā  izcīnīja pirmo vietu meiteņu vienspēlēs un jauktajās dubultspēlēs. U11 grupā Mārtiņš Jaunslavietis izcīnīja zelta medaļu zēnu dubultspēlēs un bronzu zēnu vienspēlēs, Edvīns Karpats ierindojās pirmajā vietā jauktajās dubultspēlēs un izcīnīja divas sudraba medaļas – zēnu vienspēlēs un zēnu dubultspēlēs,” ar saviem audzēkņiem lepojas treneris.

A. Božeņeckis atklāj, ka Valkas un Valgas dvīņu pilsētu statuss ļauj turpināt darbu arī laikā, kad Latvijā treniņi ir aizliegti.
“Trīs reizes nedēļā dodamies uz Valgas Sporta halli, kur aizvadām divu stundu treniņus,” atklāj A. Božeņeckis. “Igaunijā, izņemot pilsētas, kurās ir lielākais vīrusa uzplaiksnījums, treniņi ir atļauti. Ja pēc 25. janvāra arī Latvijā ļaus aizvadīt treniņus iekštelpās, lūgšu domei, lai ļauj mums trenēties Valkā. Darba ir daudz, jāturpina trenēties, lai nezaudējam formu un varam sagatavoties šā gada turnīriem, kad tie drīkstēs notikt.”

Vjačeslavs Baskovs gandarīts par padarītā darba novērtējumu

Par nozīmīgu notikumu Latvijas badmintona dzīvē kļuvis Vjačeslava Baskova organizētais Valkas starptautiskais dubultspēļu turnīrs, kas saņēmis pagājušā gada “Gada turnīra” balvu.

“Patīkami, ka turnīrs novērtēts Latvijas mērogā gadā, kad to sarīkot bija vissarežģītāk,” gandarīts ir V. Baskovs. “Mums paveicās aizvadīt turnīru starp pirmo un otro pandēmijas vilni. Diemžēl neizdevās sagaidīt spēlētājus no Krievijas un tālākām ārzemēm, tomēr spējām garantēt aptuveni 185 sportistu dalību, kas ir turnīra maksimālais dalībnieku skaits.”

Vjačeslavs stāsta, ka jau pirmsākumos bijis mērķis Valkā rīkot starptautisku turnīru, lai tādā nelielā pilsētā ir iespēja redzēt starptautiska līmeņa sportistus, lai jaunie redz, kā spēlē labākie, lai ir uz ko tiekties un attīstīties. 

“Mūsu turnīrā ir piedalījušies arī Krievijas čempioni, kurus līdz tam bija iespējams redzēt tikai televizorā. Tāpat pie mums brauc allaž spēcīgie igauņi, lietuvieši, arī sportisti no Somijas un Baltkrievijas regulāri piedalās mūsu turnīros. Reiz atbrauca pat badmintonisti no Anglijas, kas ar autobusu bija šķērsojuši visu Eiropu, lai nokļūtu Valkā,” stāsta turnīra rīkotājs. “Arī nākamajā gadā, ja būs tāda iespēja pandēmijas ierobežojumu dēļ, mēs plānojam rīkot turnīru, kas būs jau divpadsmitais.”

“Aleksandrs šobrīd ir vienīgais treneris Valkā, kas darbojas ar jauniešiem, jo man pašam darba dēļ tam neatliek laika, tāpēc esmu ļoti gandarīts, ka mans bijušais audzēknis pats ir kļuvis par lielisku treneri,” V. Baskovs ir ļoti gandarīts par Aleksanda Božeņecka novērtējumu. “Viņam ir labs kontakts ar bērniem, viņš vienmēr lepojas ar saviem audzēkņiem.”

Badmintona federācija augstu vērtē Valkā padarīto

Latvijas Badmintona federācijas ģenerālsekretārs Kristians Rozenvalds “Ziemeļlatvijai” stāsta, ka Valkas dubultspēļu turnīra un Aleksandra Božeņecka novērtējums ir likumsakarīgs un pamatots.

“Balsojums notiek trijās kārtās, un nekādas nejaušības tā rezultātos nav iespējamas. Pirmajā kārtā badmintonā iesaistītie klubi un spēlētāji nosaka kandidātus katrā nominācijā, pēc tam otrajā tiek balsots par trim labākajiem katrā no tām. Lai nebūtu iespēju krāpties, trešajā kārtā nominantus vērtē Latvijas Badmintona federācijas valde un treneru padome,” balvu saņēmēju noteikšanas metodi atklāj federācijas ģenerālsekretārs.

“Valkas turnīrs ir izcils un arī tā rīkotājs Vjačeslavs Baskovs ir darījis un dara visu, lai tas būtu nozīmīgs turnīrs Latvijas badmintona sezonas kalendārā,” stāsta K. Rozenvalds. “Valkas turnīrs lieliski izmanto savu atrašanās vietu – tajā vienmēr piedalās labākie sportisti no Latvijas un Igaunijas, viņiem izdodas piesaistīt arī sportistus no Krievijas. Tāpēc nav pārsteigums, ka par Valkas dubultspēļu turnīru otrajā kārtā bija atdots vairāk par 50 procentiem balsu.”

Runājot par A. Božeņecki, federācijas ģenerālsekretārs atklāj, ka trešajā kārtā par Valkas treneri balsojums bijis vienbalsīgs.
“Tas bija viņa gads. Ar to finansējumu, kas viņam pieejams, salīdzinot ar sporta skolu treneriem, viņš ir izcēlies visvairāk. Varbūt trenerim Valmierā vai Talsos medaļu gada griezumā ir bijis vairāk, bet mēs neskatāmies uz medaļu skaitu, bet uz produktivitāti, un šajā ziņā Božeņeckis pagājušajā gadā bija labākais.”

Sports

Uz Ziemellatvija.lv pilno versiju