Īsāku darba nedēļu?!

Četru darba dienu nedēļa, tas gan ir jauki – nodomāju,  izlasot ziņu, ka Odsherredas pašvaldība Dānijā pārgājusi uz četru dienu darba nedēļu, dodot brīvu saviem 300 darbiniekiem.  Taču par velti tas nenāk, – pārējās četras dienas pašvaldību darbinieki strādās ilgāk par ierasto darba laiku.

Dānijā tā ir pirmā pašvaldība, kas spērusi šādu soli, taču pasaules mērogā saīsināta darba nedēļa nav novitāte. Jau pirms aptuveni  gada kompānija “Perpetual Guardian”  Jaunzēlandē, viens no vecākajiem šās zemes juridisko pakalpojumu sniegšanas uzņēmumiem, izmēģinājuma kārtā uz laiku ieviesa četru darba dienu nedēļu un secināja, ka projekts izrādījies tik veiksmīgs, ka  īsāku darba nedēļu varētu ieviest kā ikdienas praksi. Izmēģinājuma periodā visi uzņēmuma darbinieki strādāja četras dienas nedēļā, par to saņemot tādu pašu atalgojumu, ko iepriekš par piecu dienu darba nedēļu. Pēc eksperimenta noslēgšanās secināts, ka tā laikā pieaugusi darbinieku produktivitāte. Darbinieki arī pārsvarā norādījuši, ka eksperimenta laikā viņi piedzīvojuši mazāk stresa un izjutuši pozitīvāku darba un privātās dzīves līdzsvaru.

Ideja par saīsinātu darba nedēļu nav jaunums arī Latvijā. Pāris gadu laikā portālā “Manabalss.lv” savākti vairāk nekā 11 tūkstoši parakstu par iniciatīvu saīsināt darba nedēļu līdz 32 stundām (tagad normālais nedēļas darba laiks Latvijā ir 40 stundas), lai cilvēkiem paliktu vairāk brīvā laika sev un ģimenei. Iniciatīvas autors norādījis, ka 32 stundu darba laiks nedēļā noteikts jau vairākās Eiropas valstīs, piemēram, Austrijā, Somijā un vēl citās (vai tas atbilst patiesībai, nezinu, šo valstu darba likumdošanu nepārzinu).

Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisija šogad februārī nolēma atdot izskatīšanai sociālo partneru veidotajā Nacionālajā trīspusējās sadarbības padomē iedzīvotāju iniciatīvu par darba laika saīsināšanu līdz 32 stundām nedēļā. Pēc Saeimas lēmuma iedzīvotāju iniciatīva būs kopīgi jāapspriež arodbiedrību, darba devēju un valsts pārstāvjiem, šajā gadījumā no Labklājības ministrijas puses.  

Kāpēc par to visu rakstu? Nezinu, kā ir jums, bet man sestdienās un svētdienās pietrūkst laika, lai atpūstos. Kad pienāk svētdienas vakars un visi mājas un dārza darbi ir padarīti, ne reizi vien esmu nodomājusi, – ja rīt būtu vēl viena, trešā brīvdiena, tad gan es atpūstos! Kolēģe reiz jau pasmējās,– kārtīga latvieša atpūta esot mājas darbi.

Ieviešot saīsinātu darba nedēļu, protams, nāktos piecu darba dienu slodzi saraut četrās dienās. Par sevi nevaru teikt, ka darbā stiepju gumiju. Domāju, to nedara arī citās darbavietās, jo nez vai darba devējs, it īpaši jau privāts uzņēmums, tādu situāciju pieļautu, tāpēc, visticamāk, saīsinātā darba nedēļā nāktos strādāt vēl intensīvāk.  Tomēr, kaut mīlu savu darbu, esmu par saīsinātu darba nedēļu, jo darbs dzīvē nav vienīgais.

Viedokļi

Uz Ziemellatvija.lv pilno versiju