Kad vienai bal­­sij seko miljoni - Grētas Tūnbergas fenomens 1

Sešpadsmitgadīgās zviedrietes Grētas Tūnbergas vārds tagad ir plaši zināms ne vien Zviedrijā, bet visā Eiropā. Kas ir šī pusaudze? Klimata aktīviste, kura pērn vienatnē sāka protestēt pret klimata krīzes ignorēšanu. Grēta to darīja divas nedēļas savas un citu bērnu nākotnes vārdā, jo pieaugušajiem par to esot nospļauties. Tas piesaistīja daudzu pasaules mediju uzmanību. Viņai seko simtiem tūkstošu bērnu vairāk nekā simts valstīs, izejot demonstrācijās un pieprasot likumdevējiem aktīvu rīcību.

Saistībā ar Starptautisko sieviešu dienu Zviedrijā veiktajā aptaujā tieši Grēta atzīta par Gada sievieti  savā valstī, apsteidzot kristīgo demokrātu līderi, bet Norvēģijas likumdevēji ierosina viņai piešķirt Nobela miera prēmiju. Klimata aktīviste ir uzstājusies Pasaules ekonomikas forumā, ANO klimata konferencē. Pagājušajā otrdienā pusaudzi satiku Eiropas Parlamentā Strasbūrā, kur viņa uzrunāja politiķus, norādot uz nepieciešamību glābt planētu un vienlaikus liekot tiem būt panikā. Jā, panikā. Lai tie izjustu tādas pašas bailes kā viņa par savu nākotni.

Nākamajā dienā Grēta jau tikās ar Romas pāvestu. Vides aktīvistei pievērš lielu uzmanību, viņai aplaudē, viņā ieklausās un seko. Ārēji šķietami naiva un maza meitenīte, kurai 16 gadu vietā dotu 12. Taču viņa ir lielisks piemērs tam, ka pat vienai bērna balsij ir nozīme, ka ikviens var tikt sadzirdēts ne tikai skolas vai pilsētas ietvaros, bet visā Eiropā. Viņas rīcība apliecina, ka nevajag baidīties paust savu viedokli, būt atšķirīgam, darīt visu iespējamo un neiespējamo par to, kas tev svarīgs. Neatlaidība vienmēr ved uz priekšu. 

Klausoties Grētas uzstāšanos, aizdomājos par savu meitu un bērnu un vecāku būšanu. Mēs bieži vien uzskatām, ka esam gudrāki par saviem bērniem, ka labāk zinām, kā būtu pareizāk. Taču bērni mēdz domāt citādāk, nebūt ne sliktāk. Iespējams, naivāk, bet domas ir tīrākas un cēlākas, kurām seko arī rīcība, ja vien neaplaužam spārnus. Iespējams, ja biežāk ieklausītos jaunākajā paaudzē, būtu laimīgāki. Lai jūsos nezūd bērna degsme, enerģija un ārkārtīgi lielā ticība, ka varam darīt šo pasauli labāku!

Komentāri 1

nazis.ass

Sabiedrības stulbumam nav robežu. Nav svarīgi, kas saka, bet ko saka. Diemžēl Grēta Tūnberga ir kļuvusi populāra ar savām aktivitātēm, politiķus un žurnālistus fascinē viņas arvien pieaugošais sekotāju pulks, un tikai. Tagad viņa tiks izvirzīta Nobela prēmijai (man nav žēl), bet neviens vairs neieklausās, par ko īsti šis meitēns runā. Ar Nobela prēmiju klimata pārmaiņas neapturēs, tāpat tās neapturēs raksti presē par Grētu Tūnbergu, bet ar pašām problēmām, kas jārisina, neviens pat nedomā nodarboties - ir taču viņai pievērsta pasaules uzmanība, ko vēl vairāk vajag?

pirms 9 mēnešiem, 2019.04.24 13:27

Viedokļi

Uz Ziemellatvija.lv pilno versiju